Poliaci sa vo výdavkoch na obranu blížia k číslu 4 percentá HDP. "To sú obrovské výdavky," hovorí český bezpečnostný analytik OTAKAR FOLTÝN. Poľská armáda je aktuálne v EÚ najsilnejšou. Silnejšia než nemecká, dodáva.
"Poliaci zo svojej histórie veľmi dobre vedia, že investície do obrany znamenajú zachovanie suverenity," dodáva.
Kto v Európe ešte ide cestou Poľska, a kto opačným smerom? Ako by vyzerala vojna bez americkej pomoci Ukrajine? A kedy Rusku začne dochádzať dych?
V rozhovore sa dočítate aj:
- čo sa dá kúpiť za peniaze, ktoré Slováci vyzbierali na zbrane pre Ukrajinu,
- či skôr stihnú Rusi posunúť veľkú letnú ofenzívu alebo Západ dopraviť zbrane na front,
- či existuje zbraň, ktorá by úplne zmenila vývoj vojny,
- či má Ukrajina šancu ovládnuť vzdušný priestor,
- kde sa dnes nakupuje munícia a za aké ceny,
- kedy Rusku dôjdu sily.
Slováci sa nateraz na muníciu pre Ukrajinu vyzbierali sumou viac ako 4,2 milióna eur. Je to veľa alebo málo?
Je to dosť. Vojnu musia primárne financovať štáty a podpora Ukrajiny menšej ako je Rusko závisí najmä od pomoci západných štátov.
Je v tom aj veľmi silná symbolická rovina. Občania dávajú najavo, či chcú alebo nechcú aby ich vláda pomohla. Suma, ale najmä rýchlosť, akou ju Slováci vyzbierali, je mimoriadne dôležitá. Nedá sa povedať, koľko je veľa alebo málo, dôležitá je symbolika, lebo vojna je založená bohužiaľ aj na nej.
Na ruskej strane sa extrémne silno používa symbolika bývalého Sovietskeho zväzu, totalitného režimu a na strane európskych štátov symbolika spolupatričnosti, súcitu a zodpovednosti. A z tohto pohľadu bola slovenská zbierka mimoriadne dôležitá.
Slovensko, ktoré má o polovicu menej obyvateľov ako Česko, vyzbieralo peniaze proporcionálne rýchlejšie ako Česi na inak veľmi úspešnú zbierku na drony Nemesis. Proporcionálne voči počtu obyvateľov – objemom a najmä rýchlosťou bude slovenská zbierka pravdepodobne najlepšia v Európe.

Čo sa za túto sumu bude dať kúpiť?
Otakar Foltýn
- český vojenský právnik a analytik,
- v rokoch 2022 a 2023 bol veliteľom Vojenskej polície, potom pôsobil vo Vojenskej kancelárii na úrade prezidenta Petra Pavla.
Do tritisíc granátov kalibru 122 mm do samohybných kanónových húfnic Gvozdika a D-30. To postačí na niekoľko dní na fronte. Na to, že sa na to zložili obyčajní občania a nejde o pomoc od štátu, je to veľa.
Na Ukrajinu už prúdi aj americká pomoc, ktorá bola mesiace blokovaná Republikánmi v Kongrese. Napokon ju v apríli schválili vo výške viac ako 57 miliárd eur. Aký veľký problém predstavoval pre Ukrajinu zoslabený prúd americkej pomoci?
Ukrajina je menšia a slabšia ako Rusko a má rozbitú veľkú časť zbrojného priemyslu.
Na začiatku vojny sa ubránila sama, poradca prezidenta Mychajlo Podoľak vtedy hovoril, že musia zabiť 10-tisíc Rusov a zapáliť prvých tisíc tankov, až potom im niekto pomôže a takmer takto to bolo.
Prvotný úder Ukrajina zvládla sama a to sa dá rozhodne označiť za víťazstvo, ale odvtedy je úplne závislá od toho, čo jej pošle Západ. Zoslabenie prúdu americkej pomoci bolo zásadné a na fronte bolo hneď vidieť. Americká pomoc teraz prišla v poslednej chvíli.
EÚ síce poskytuje Ukrajine pomerne veľké sumy peňazí, ale Európa po tom, ako po skončení studenej vojny demilitarizovala, nemá dostatočné kapacity zbrojárskeho priemyslu. A tak sa jej nepodarilo dodať minulý rok ani sľúbený milión granátov, dokonca to nebola ani polovica.
Čo sa na fronte môže odohrať túto jar? Rusi pripravovali veľkú ofenzívu na leto. Keď teraz vidia, koľko zbraní a munície príde zo Západu na Ukrajinu, môžu sa snažiť ju urýchliť?