BRATISLAVA. Premiéra Roberta Fica v stredu postrelili. Ide o prvý atentát na politika v novodobej histórii Slovenska.
Vo svete však došlo k viacerým atentátom na vrcholových politikov. Páchatelia útočili strelnou zbraňou, nožom aj bombou. Zasiahli ich pred budovou vlády, počas kampaňovania či cestou z kina.
Viaceré útoky pritom skončili tragicky. Denník SME prináša najznámejšie z nich.
V článku sa dočítate aj:
- ktorého premiéra zabili cestou z kina,
- akú rolu hrala v úmrtí izraelského premiéra palestínska otázka,
- za smrť ktorého premiéra môžu gangy a tajné služby,
- ako sa páchateľ k starostovi dostal až na pódium.
Švédsko: útok cestou z kina
Líder švédskych sociálnych demokratov a premiér medzi rokmi 1982 až 1986 Olof Palme bol medzi ľavičiarmi obľúbený, no zároveň bol terčom kritiky konzervatívcov aj liberálov. Napriek tomu mnohí považovali za jedného z najväčších štátnikov vo Švédsku.
Keď ho vo februári 1986 zastrelili po tom, ako išiel s manželkou z kina v centre Štokholmu, šokovalo to celú Škandináviu. Manželku ľahko zranil druhý výstrel. Pár pri sebe nemal ochranku.

Vyšetrovanie atentátu na Palmeho trvalo 34 rokov a okrem desiatok konšpiračných teórií prinieslo aj obrovské množstvo podozrivých.
Konečný verdikt prišiel v júni 2020. Premiéra podľa vyšetrovateľov zabil muž menom Stig Engström, ktorý v roku 2000 spáchal samovraždu. Pred prácou v poisťovni bol v armáde a chvíľu bol aktívny aj v lokálnej politike za konzervatívnu Umiernenú stranu. Presný motív činu však nie je známy, polícia ale prípad považuje za uzatvorený.
Izrael: S premiérom zomrela nádej na mier
Izraelský premiér Jicchak Rabin sa v novembri 1995 pokúsil presvedčiť občanov, že mier s Palestínou je možný. Pred vystúpením na zhromaždení v Tel Avive si však odmietol nasadiť nepriestrelnú vestu, čo sa mu stalo osudným.
Na zhromaždení sa zúčastnilo okolo stotisíc ľudí. Prišli si vypočuť o Rabinovom rozhodnutí podpísať tzv. dohody z Osla, ktorými začal mierový proces medzi izraelským a palestínskym vedením. Mnohí z nich atmosféru opísali ako elektrizujúcu a plnú nádeje.
Nie všetci ho však prišli podporiť. Dvadsaťpäťročný izraelský žid a pravicový nacionalista Jigal Amir bol jedným z tých, ktorí sa s premiérom rozhodnutím odmietli stotožniť.
Rabina si preto po zhromaždení počkal a dvakrát naňho vystrelil poloautomatickou pištoľou. Tretím výstrelom zranil jeho bodyguarda. Ďalší členovia ochranky ho spacifikovali.
Bolo to ako spomalený film, sekundy sa zdali ako minúty, opísal v roku 2020 pre denník The Guardian jeden z nich, známy len pod menom Agent A. „Pomyslel som si, že sme vo svojej práci zlyhali,“ priblížil.
V priebehu sekúnd sa však rozhodol, že páchateľa nezastrelí, aby sa mohol postaviť pred súd. V súčasnosti 53-ročný Amir si odpykáva doživotný trest.
Premiéra zatiaľ urýchlene odviezli do nemocnice s prestrelenými pľúcami. O hodinu a pol však už bol mŕtvy. Viacerí komentátori hovoria o tom, že s jeho smrťou zanikla aj nádej na mier medzi Izraelom a Palestínou.
Srbsko: premiéra zabila Zmija
Srbský premiér Zoran Djindjič v marci 2003 vychádzal z auta pred budovou vlády, keď ho snajper guľkou zasiahol do srdca. Urýchlene ho previezli do nemocnice, o hodinu neskôr však zomrel.
V úrade bol len dva roky. Premiérom sa stal po konci občianskej vojny a podporoval demokratické reformy, európsku integráciu a spoluprácu s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu.
„Zdedil krajiny zdevastovanú sankciami a organizovaným zločinom,“ píše v článku ku 20. výročiu jeho vraždy web Balkan Insight.
Už tesne po vražde sa začalo hovoriť o tom, že motívom mohol byť jeho boj proti korupcii a organizovanému zločinu. Vyšetrovanie neskôr dohady potvrdilo a tiež odhalilo, že pri atentáte kriminálnikom asistovali bezpečnostné služby.
Páchateľom bol Zvezdan Jovanovič, známy aj ako Zmija. Bol to člen elitnej jednotky pre špeciálne operácie, ktorá spadala pod tajné služby. Odsúdili ho na 40 rokov väzenia. Pomáhala mu pri tom kriminálna organizácia Zemun Klan, v tej dobe jeden z najmocnejších gangov v juhovýchodnej Európe.
„Zabili ho, pretože sa chystal zasadiť smrteľný úder jednému z najmocnejších zločineckých syndikátov v krajine. Ľudia, ktorí ho zavraždili, konali s cieľom vyhnúť sa väzeniu,“ komentoval to Balkan Insight.
Poľsko: vražda na pódiu
Šok postihol v januári 2019 poľské mesto Gdansk, kde atentát na tamojšieho dlhoročného starostu Pawela Adamowicza spáchali priamo pred očami ľudí.
Z tragédie je aj video. Na záberoch je vidieť muža, ktorý vybehol na pódium a bodol 53-ročného Adamowicza. Páchateľ následne zdvihne ruky nad hlavu, v ktorých drží 15-centimetrový nôž.
Následne si zobral mikrofón a davu povedal, že starostovu bývalú stranu - Občiansku platformu, viní z toho, že ho poslala za mreže. Ochranka ho potom zrazila na zem a zadržala.
Viacerí komentátori však za útokom videli aj vyostrenú politickú atmosféru v krajine.
Páchateľom bol 27-ročný Stefan W., u ktorého nevylúčili duševnú chorobu. Len krátko predtým ho prepustili z väzenia, kde si odsedel päť a pol roka za ozbrojenú lúpež.

Na pódium za starostom vybehol tesne predtým, ako ukončil svoju reč. Dostať sa k nemu do bezprostrednej blízkosti sa mu podľa polície podarilo vďaka tomu, že mal pri sebe kartičku s novinárskym označením.
Starosta sa zúčastnil na koncerte najväčšieho poľského charitatívneho podujatia, ktoré každoročne zbiera peniaze na nemocničné vybavenie na liečbu detí. Po bodnutí ho previezli do nemocnice, kde však zraneniam podľahol.
Ako starosta podporoval práva LGBTI+ ľudí a toleranciu voči menšinám a tešil sa vysokej obľube.
„Som nahnevaná a smutná. Zbieral peniaze na záchranu životov a teraz je mŕtvy,“ povedala o Adamowiczovej vražde pre web BBC obyvateľka mesta.
Japonsko: dvaja premiéri, dva rôzne konce
Japonský premiér Fumio Kišida bol v apríli 2023 v rámci kampane na návšteve rybárskeho mesta Wakajama, keď po ňom niekto hodil podomácky vyrobenú bombu. Dvadsaťštyriročného páchateľa obvinili z pokusu o vraždu, predseda vláda však vyšiel z útoku bez zranení.
Rovnaké šťastie však nemal jeho predchodca Šinzó Abe. V júli 2022 na už vtedajšieho expremiéra spáchal atentát 41-ročný muž, keď Abe prišiel do mesta Nara podporiť volebnú kampaň svojho kolegu.

Páchateľ sa z miesta činu nepokúšal utiecť. Podľa úradov útočil podomácky vyrobenou zbraňou podobnou brokovnici. „Boli to dve 40-centimetrové kovové rúry spojené pevnou lepiacou páskou,“ priblížil neskôr web The Atlantic.