ULSAN. Podporovať komunikáciu a spoluprácu medzi slovenskými a kórejskými podnikateľmi je cieľom nového honorárneho konzulátu SR v Ulsane, ktorý otvoril minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár.
Do tohto priemyselného centra Južnej Kórey sa presunul počas druhého dňa svojej pracovnej cesty v krajine.
Transformácia priemyslu
Honorárnym konzulom SR sa stal Li Jong-čin, ktorý je generálnym riaditeľom medzinárodnej spoločnosti Hanjoo Light Metal.
Firma sa zameriava na výrobu automobilových komponentov. Svoju prvú továreň mimo Kórey otvorila v roku 2022 práve na Slovensku, vo Vlkanovej. Investuje do nej 55 miliónov eur.
"Je to človek, ktorý je znalý a hlavne má veľmi dobré podnikateľské podhubie v Ulsane. Veľa si od nového honorárneho konzula sľubujeme, že nám bude otvárať dvere pri aktivitách v súvislosti s podnikateľskými, ale aj výskumnými centrami," zhodnotil Blanár.
Minister sa pri návšteve Ulsanu stretol aj s jeho primátorom Kim Tu-gjumom. Mesto má viaceré dohody o spolupráci s inými regiónmi a mestami po celom svete.
"Ponúkol som pánovi primátorovi možnosť, že by sme mohli symbolicky urobiť spoluprácu či už so Žilinským samosprávnym krajom, kde pôsobí Kia a Hyundai Mobis, alebo napríklad s Trenčianskym samosprávnym krajom, kde sa pripravuje investícia Hyundai Mobis v oblasti Novák, kde robíme transformáciu priemyslu. Bolo to prijaté veľmi pozitívne," priblížil Blanár.
Najväčší závod automobilov
V meste navštívil tiež najväčší závod na výrobu automobilov na svete, ktorý patrí kórejskej automobilke Hyundai. Ročne tu vyrobia viac ako 1,4 milióna áut, ktoré distribuujú do 200 krajín sveta. "
Mohli sme počuť opäť slová pre budúcnosť spolupráce. Sú naklonení rozširovať tú spoluprácu aj prostredníctvom svojich dcérskych spoločností," doplnil.
S ministrom je na pracovnej ceste aj skupina 13 slovenských podnikateľov, ktorí absolvujú viaceré stretnutia s kórejskými firmami. Jedno z nich sa uskutočnilo aj v Ulsane v inovačno-technologickom centre Technopark.
"Mali vytvorený priestor stretnúť sa s firmami, ktoré hľadajú spoločné projekty, resp. vedeli by nadviazať spoluprácu a možno pracovať na rovnakých projektoch," priblížil štátny tajomník rezortu diplomacie Rastislav Chovanec. Podobné rokovanie absolvovali predtým aj v hlavnom meste Soul.
Spolupráca so soulskou Univerzitou Jonse
Pre slovenské univerzity môže byť podľa neho zaujímavá zase spolupráca so soulskou Univerzitou Jonse, ktorú navštívil s časťou delegácie. Patrí medzi najprestížnejšie univerzity v Južnej Kórei aj v celej Ázii, venuje sa okrem iného hľadaniu nových patentov či technológií a spolupracuje aj s automobilkami.
"Bol tam záujem nadviazať spolupráce aj so slovenskými univerzitami. Dokonca jeden spoločný projekt so Slovenskou technickou univerzitou (STU) už majú pripravený, mal by sa schvaľovať niekedy v júli," avizoval Chovanec s tým, že ak bude tento projekt úspešný, môže sa spolufinancovať z plánu obnovy.
Spoločné výskumné projekty zvyšujú podľa štátneho tajomníka šancu získať na Slovensko aj výskumno-vývojové projekty kórejských firiem. "Doteraz sme neboli veľmi úspešní práve od kórejských investorov, že by výskum a vývoj dokázali presunúť na Slovensko.
Ale na základe spolupráce ich domácej Univerzity Jonse a tých najlepších slovenských univerzít je väčšia šanca, že by sa niektorý výskumný projekt realizoval aj v slovenskej pobočke," doplnil Chovanec.