BUDAPEŠŤ. Maďarsko počas svojho predsedníctva v Európskej únii, ktoré sa začína v júli, urobí všetko, čo je v jeho silách, aby prispelo k stabilite, mieru a rozvoju západného Balkánu.
Podľa agentúry MTI to povedal maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.
Urýchliť európsku integráciu
Podľa slov šéfa maďarskej diplomacie najlepším spôsobom na dosiahnutie vyššie uvedených cieľov je urýchliť európsku integráciu.
Szijjártó na spoločnej tlačovej konferencii s podpredsedom kosovskej vlády Besnikom Bislimim povedal, že Európska únia je dnes v období úpadku, je zjavne v zlom stave, preto potrebuje nový impulz a silu. Novým zdrojom by mohol byť práve západný Balkán, dodal.
"Západný Balkán je komplikované miesto. Som presvedčený, že treba hľadať spoločného menovateľa a spoločným menovateľom pre západný Balkán by mohla byť európska integrácia, ktorú treba urýchliť," podčiarkol Szijjártó.
Podľa jeho slov krajiny tamojšieho regiónu čakajú na svoje prijatie v priemere vyše štrnásť rokov a že ak EÚ tento proces neurýchli, bude spochybnená dôveryhodnosť politiky rozširovania.
Zahraničná vojenská úloha
Maďarsko podľa maďarského ministra podporuje všetky iniciatívy a procesy, ktoré podporujú mier, rozvoj a stabilitu regiónu, a preto Budapešť verí v úspech dialógu medzi Belehradom a Prištinou. Maďarsko sa dlhodobo fyzicky podieľa na zabezpečovaní stability Kosova.
V súčasnosti ide o najväčšiu zahraničnú vojenskú úlohu Maďarska, v rámci ktorej dodnes slúži 411 ľudí a Maďarsko bolo istý čas aj veliteľom mierovej misie NATO v Kosove.
"Počas nášho predsedníctva urobíme všetko pre to, aby sa finančné zdroje Európskej únie na podporu reforiem a rastu pre západný Balkán využili čo najlepšie na celom západnom Balkáne, vrátane Kosova," uzavrel Szijjártó.
Spolupráca s Organizáciou turkických štátov
Maďarsko urobí všetko pre ďalší rozvoj spolupráce medzi Európskou úniou a Organizáciou turkických štátov, pretože je to v záujme oboch strán.
Podľa agentúry MTI to uviedol Szijjártó po schôdzke s generálnym tajomníkom Organizácie turkických štátov Kubaňčbekom Kasymovičom Omuralievom.
Na spoločnej tlačovej konferencii Szijjártó povedal, že Maďarsko pripisuje mimoriadny význam svojej pozícii pozorovateľa v tejto organizácii, keďže dnešné geopolitické zmeny a výzvy výrazne posilnili význam strednej Ázie a turkického sveta.
Šéf maďarskej diplomacie dodal, že v dôsledku vojny na Ukrajine a sankcií prijatých v reakcii na ňu sa vytvorili a vytvárajú nové obchodné cesty z východu na západ.
Zdôraznil, že Európskej únii môže veľa prospieť aj zintenzívnenie spolupráce s turkickými štátmi, čo by mohlo výrazne prispieť k rozvoju konkurencieschopnosti spoločenstva.
Organizácia turkických štátov, predtým známa ako Rada pre spoluprácu turkicky hovoriacich štátov (Turkická rada), bola založená 3. októbra 2009. Členmi Organizácie turkických štátov sú Azerbajdžan, Kazachstan, Kirgizsko, Turecko a Uzbekistan. Maďarsko a Turkménsko majú v nej štatút pozorovateľa.