Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Tentoraz si so sebou Willy Ochoa už priviedol posily. Na rozdiel od minula sa už poriadne pripravil na útoky kartelu.
Sprevádzali ho tri nákladné autá s vojakmi národnej gardy, dve autá štátnej polície s blikajúcimi červenými svetlami a viezol sa vo vlastnom nepriestrelnom terénnom SUV. K dispozícii mal aj niekoľko svalnatých osobných strážcov. Jeden z nich sedel na korbe pickupu s očami uprenými k oblohe.
„Dáva pozor, aby nevystrelili bombu z dronu,“ vysvetlil Ochoa.
Takto to dnes vyzerá, keď niekto v Mexiku kandiduje do Senátu. „Každú minútu ste v ohrození,“ povedal kandidát.
V článku sa dočítate:
- čo je cieľom mexických kartelov,
- na koho sa kartely zameriavajú,
- kto pôsobí v najchudobnejšom štáte Mexika.
Je to lacnejšie
Organizované zločinecké skupiny menia voľby na bojové pole, v dôsledku čoho je tohtoročná kampaň jednou z najkrvavejších v novodobej histórii Mexika. Pred hlasovaním, ktoré prebehne 2. júna, už zabili viac ako dve desiatky kandidátov a stovky z nich sa radšej kandidatúry vzdali úplne. Viac ako 400 kandidátov zase požiadalo federálnu vládu o poskytnutie ochranky. Zastrašovanie a vraždenie ohrozuje samotnú demokraciu.
Cieľom ozbrojených skupín je dosadiť do miestnych úradov spriatelených vodcov, aby mohli ľahšie zneužívať mexické komunity. Kedysi sa kartely sústreďovali najmä na prepravu drog do Spojených štátov, ale teraz pašujú aj migrantov, vydierajú podniky a získavajú zákazky pre firmy, ktoré ovládajú. Chcú mať preto kontrolu nad šéfmi mestskej polície aj riaditeľmi verejných prác.
Získať posty starostov je preto kľúčové. Ohrození sú však aj kandidáti na guvernéra a do Kongresu. V niektorých oblastiach majú kartely takú veľkú moc, že môžu rozhodovať o tom, kto môže vstúpiť do mesta, alebo dokonca o tom, čo môžu ľudia hovoriť nahlas.
„Nepáči sa im, keď hovoríte o násilí organizovaného zločinu, vydieraní či ľuďoch vyhnaných z ich komunít,“ povedal Ochoa, ktorý je kandidátom Inštitucionálnej revolučnej strany (PRI) na zástupcu mexického štátu Chiapas v Senáte. Keď jeho kampaň ohlasuje návštevy oblastí zmietaných bojmi, dostáva vyhrážky a varovania, aby radšej neprišiel.

Sám sa ocitol v nebezpečenstve vo februári, keď naňho počas kampane v jednom z miest zaútočili ozbrojenci na motorkách. V takej zraniteľnej pozícii sa už ocitnúť nechce.
Prezident Andrés Manuel López Obrador obviňuje opozíciu a médiá, že správy o násilí v štátoch ako Chiapas zveličujú. Dokonca aj Obradorovu chránenkyňu, prezidentskú favoritku Claudiu Sheinbaumovú minulý mesiac zastavili maskovaní muži v regióne štátu, ktorý kontroluje kartel Sinaloa. Muži ju varovali, aby „nezabudla na chudobných ľudí“, a mávali jej na kontrolnom stanovišti.
Atentátnici sa zamerali na kandidátov všetkých hlavných mexických strán. V 80-tisícovom meste Maravatío v štáte Michoacan v strednom Mexiku boli zavraždení traja kandidáti na starostu - dvaja z Obradorovej strany Morena a jeden z opozičnej Strany národnej akcie (PAN).
Carlos Palomeque, šéf PAN v Chiapase, povedal, že takmer dve desiatky kandidátov na starostu z tejto strany sa vzdali kandidatúry. „Kedysi si kartely kupovali voličov. Teraz nútia kandidátov odstúpiť z volieb. Je to lacnejšie.“
Iná kampaň
Štyridsaťpäťročný Ochoa s politickými kampaňami vyrastal. Jeho otec, aktivista za farmárov a iné sociálne záležitosti, pôsobil v Kongrese. Ochoa rád chodil na jeho mítingy, cestoval z mesta do mesta a bol súčasťou jasajúcich davov.
Jeho vlastní synovia však túto skúsenosť nemajú. Ochoa ich spolu s manželkou začiatkom tohto roka poslal mimo štátu. „Musím ich chrániť,“ vraví, keď jeho konvoj prechádza krajinou. Na svojom iPhone púšťa najnovšie videá, ktoré od nich dostal.
„Ocko, práve som sa za teba modlil,“ odkázal mu jeho sedemročný syn. „Už len tridsať dní, kým sa vrátiš,“ povedal deväťročný chlapec a usmial sa do kamery. „Dúfam, že vyhráš voľby!“
„Moje deti sú rozkošné,“ vraví Ochoa, hlas sa mu zachveje a poriadne sa napije vody.
Ochoa bol štátnym poslancom, federálnym kongresmanom a najvyšším predstaviteľom PRI. Je zvyknutý na drsnú politiku a dlhú históriu väzieb medzi mexickými politikmi a kartelmi. Na začiatku kampane si však uvedomil, aké odlišné budú tieto voľby. Vo februári vystúpil s prejavom vo Villa Las Rosas, jednom z množstva miest pri hraniciach s Guatemalou, ktoré pašeráci využívajú na skladovanie drog.

Keď opúšťal pódium, obklopilo ho asi dvadsaťpäť mužov, niektorí z nich boli ozbrojení. Jeden z nich povedal: „Máme inštrukcie, aby sme vás odviedli k mužovi, ktorý vládne tomuto námestiu.“ Ochoovi sa podarilo vykĺznuť.
Avšak o štyridsaťpäť minút neskôr, keď sa zastavil na obed, zbadal ozbrojených mužov na motorkách, ktorí strieľali smerom k parkovisku reštaurácie. Išli po ňom. Jeho ochrankári schmatli automatické pušky. Motorkári sa na chvíľku zastavili - možno čakali na posily - a Ochoa so svojím konvojom zatiaľ unikol.
Teraz, o tri mesiace neskôr, sa Ochoa vracia do Villa Las Rosas. Vedľa neho sa ozýva vysielačka, pripevnená na operadle sedadla.
„Vozidlo pred nami slúži na pozorovanie kartelu,“ vraví jeden z ochrankárov. „Ten chlap v bielej čiapke nás sleduje.“ „Vidíte tú motorku? Je 60 alebo 70 metrov pred nami.“ „Posielajú informácie.“
Nevytýčená hranica
Chiapas, najchudobnejší mexický štát, sa dostal na titulné stránky novín v roku 1994, keď domorodí roľníci začali ozbrojené povstanie, v ktorom sa dožadovali spravodlivosti.
Zapatistickí povstalci, ktorých vedie Subcomandante Insurgente Marcos, teda zástupca veliteľa Marcos (pseudonym mexického revolucionára Rafaela Sebastiána Guilléna Vicenta – pozn. red.), si získali medzinárodné sympatie.
Chiapas nebol známy násilím kartelov. Málo strážená južná hranica Mexika bola dlho hlavnou vstupnou bránou pre kokaín smerujúci do USA a hustá džungľa poskytovala ochranu pre tajné pristávacie plochy. Kartel Sinaloa mal však monopol na obchodovanie s drogami a držal veci v tajnosti.
To sa v posledných rokoch zmenilo. V karteli sa objavili rozpory. Demokracia priniesla nové politické strany, ktoré údajne vytvorili prepojenia s inými skupinami obchodníkov s ľuďmi a počet migrantov prechádzajúcich cez Mexiko prudko vzrástol, čo podporilo lukratívny priemysel pašovania ľudí v pohraničnom štáte.
Ochoa, ktorého strana viedla Mexiko sedem desaťročí, obviňuje z dnešného násilia nekompetentných politikov. „Vpustili sem rôzne kartely. Nevytýčili si hranice.“

V súčasnosti v Chiapase pôsobí približne tucet kartelov. Patria medzi ne dve najmocnejšie mexické zločinecké skupiny: Sinaloa a Jalisco New Generation. Počet vrážd a zmiznutí sa prudko zvýšil. Medzi obeťami v posledných mesiacoch je aj šesť politických kandidátov.
Mnohí obyvatelia sú však príliš vystrašení na to, aby o rastúcej kriminalite vôbec hovorili. Učiteľa, ktorý zorganizoval pochod odsudzujúci drogové násilie v meste Chicomuselo, umučili a zabili pred očami jeho manželky a detí.
Ochoa je odhodlaný odsúdiť násilie. Iste, je to hlavná téma kampane Xóchitla Gálveza, hlavného vyzývateľa Sheinbaumovej a prezidentského kandidáta podporovaného PAN a PRI, ale Ochoa hovorí, že jeho otvorenosť má aj iný dôvod. „Milujem Chiapas. Ani neviete ako veľmi.“
Rozsah výzvy
Ochoa začal deň v domorodej komunite San Juan Chamula. Prechádzal sa po úzkej hlavnej ulici vo Villa Las Rosas, podával si ruky a rozprával sa s majiteľmi obchodov.
Teraz sedí vo svojom SUV pred vybielenou komunitnou halou na druhej strane mesta, zatiaľ čo jeho bezpečnostný tím kontroluje miesto. Vnútri naňho čakali stovky ľudí. Mnohí stáli. Bolo takmer nemožné nájsť voľnú stoličku.
Jeden z Ochoaových poradcov mu v aute púšťa odkaz od organizátora podujatia, ktorý odmietol žiadosť o poskytnutie dodatočných stoličiek. Síce mohol zarobiť „pár pesos“, ale mohlo by mu to „skomplikovať život“.
Ochoa vkročil do sály za burácajúcej karnevalovej hudby, typickej pre mexické kampane. Keď sa chopil mikrofónu, odsúdil vydieranie, zabíjanie a lúpeže na diaľniciach.

„Toto, priatelia, nie je život,“ povedal. „Odkazujem všetkým zlým ľuďom, politickým stranám a našim protivníkom - Willy Ochoa sa nevzdá a neodstúpi.“
Aj toto podujatie ukázalo, akej výzve kandidáti čelia. Vo Villa Las Rosas sa kandidátka opozičnej koalície na starostku vzdala boja. Nahradil ju 28-ročný nováčik. V ďalšej Ochoovej zastávke, v meste Socoltenango, sa spolu s ním objavil kandidát koalície na starostu Arturo Navarro, ktorý nepočúval varovania, aby sa držal ďalej.
Tým prekročil hranicu - Navarrovi sa následne vyhrážali smrťou a musel sa začať skrývať.
Na tejto správe sa podieľali aj Mariana Morales, Lorena Rios a Gabriela Martinez.