BRATISLAVA. Keď hovoríte, že vám nezáleží na práve na súkromie, pretože nemáte čo skrývať, nelíši sa to od toho, keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, pretože nemáte čo povedať, hovorí v piesni do tónov elektronickej hudby americký whistleblower Edward Snowden.
Autorom skladby Exit je francúzsky skladateľ elektronickej hudby Jean-Michel Jarre, ktorý ju v nedeľu zahral aj slovenskému publiku. Koncert bol súčasťou vedeckého festivalu Starmus, ktorý sa v Bratislave koná od 12. do 17. mája.

Legendárny hudobník bývalého pracovníka tajných služieb Snowdena považuje za hrdinu. Rovnaký názor zdieľa množstvo ďalších ľudí, ktorí oceňujú, že Snowden zverejnil dôkazy, že najväčšie bezpečnostné agentúry sveta špehujú aj svojich občanov.
Ďalšia časť ľudí, najmä z bezpečnostného prostredia, ho však považuje za zradcu, keďže zverejňoval tajné dokumenty. Podozrievajú ho aj preto, že pred prísnym trestom v USA sa skrýva v Rusku.
V článku sa dočítate aj:
- ako pesničku vytvorili a prečo ju Jarre nahral,
- kto je Edward Snowden,
- prečo ho niektorí považujú za zradcu a ďalší za hrdinu,
- čo robí Snowden v Rusku.
Prirovnáva ho k odbojárom
Skladbu, pre ktorú cestoval za Snowdenom do Ruska, vydal Jarre v roku 2016. Fakt, že Snowden odmietol o špionáži mlčať, 75-ročnému hudobníkovi pripomenul jeho mamu France Pejotovú, ktorá bola aktívna vo francúzskom odboji za druhej svetovej vojny.
„Veľa som rozmýšľal o tom, čo mi povedala, keď som bol dieťa. Hovorila mi, že keď je v spoločnosti niečo, čo nedokážete akceptovať, musíte sa proti tomu postaviť,“ povedal vtedy v rozhovore pre magazín Rolling Stone.
Zo Snowdena sa stal „moderný hrdina“ nie preto, že kritizoval používanie technológií, ale preto, že upozornil na ich zneužívanie, dodal Jarre.
Snowden povedal, že elektronickú hudbu má rád, no ponukou bol prekvapený. „Som inžinier a nie veľmi cool. Rozhodne som to preto nečakal,“ hovoril hudobnému magazínu.
Odpočúvali aj spojencov
Snowdena najala Národná bezpečnostná agentúra (NSA) v roku 2013 ako odborníka na IT systémy. Predtým pracoval pre americkú technologickú spoločnosť Dell a CIA.
Za pár mesiacov práce ho však začali znepokojovať zistenia, že agentúra, tak ako aj jej britská obdoba GCHQ, nevyužíva odpočúvanie telefonátov len na sledovanie teroristických hrozieb, ale aj bežných občanov.
Američania podľa týchto informácií sledovali aj spojencov vrátane vtedajšej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Agentúra zaznamenávala milióny telefonátov.
Americkí predstavitelia hovoria, že počet zasiahnutých ľudí bol v skutočnosti menší, pretože mnoho telefonátov sa týkalo tých istých čísel.
Rozhodol sa preto, že sa podelí o utajené informácie o americkom špionážnom programe s médiami. V máji 2013 odletel 29-ročný Snowden z Havaja, kde pracoval pre NSA, do Hongkongu. V hotelovej izbe sa tam stretol s troma americkými novinármi, ktorí neskôr jeho príbeh a obsah tajných dokumentov priblížili v denníkoch The Guardian a Washington Post.
„Mojím jediným motívom je informovať verejnosť o tom, čo sa robí v jej mene a čo sa robí proti nej,“ povedal krátko po prevalení kauzy pre The Guardian.
Súd v USA v roku 2020 potvrdil, že vládna agentúra prekračovala zákon. V Spojených štátoch je však Snowden naďalej obvinený z porušenia zákona o špionáži, za čo mu hrozí až 30 rokov väzenia.
Uviaznutý v Rusku
Aby sa vyhol dlhému trestu, Snowden sa pokúsil utiecť cez Rusko do Ekvádora. Americké úrady mu však zablokovali pas, a tak zostal v Moskve.
Na tamojšom letisku bol 40 dní. Hovorí, že azyl mu odmietlo poskytnúť viac ako 20 krajín, preto sa nakoniec usadil v Rusku.
Prišli za ním aj ruskí agenti, tvrdí však, že ich ponuku pomôcť mu výmenou za tajné dokumenty odmietol. Dodal, že k nim už ani nemal prístup.
„Ak by som s tým súhlasil, letisko by som opustil už prvý deň v limuzíne. Býval by som v paláci, na Červenom námestí by pre mňa usporiadali sprievody,“ hovoril v roku 2019 pre stanicu NPR.
Tvrdí, že sa živí prednáškami o kybernetickej bezpečnosti. V roku 2019 vydal aj knihu o svojom živote s názvom Trvalý záznam.
Občianstvo od Putina
V septembri 2022 sa Snowden stal ruským občanom. Dva roky od podania žiadosti ju podpísal ruský prezident Vladimir Putin. Americké občianstvo mu však zostalo.
Snowden argumentoval tým, že teraz sa nebude musieť báť odlúčenia od rodiny. V Rusku sa mu narodili dvaja synovia s manželkou, ktorá za ním prišla koncom roka 2014. Ruský pas mu zaisťuje, že ho nevydajú do USA.

Ruské občianstvo získal po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, dva roky po tom, ako oň požiadal. Narukovať zatiaľ nemusel.
Odporcovia Snowdena často kritizujú za to, že žije v Rusku. Kritika sa zintenzívnila po tom, čo Rusko vyvolalo vojnu.
Snowden tvrdí, že by sa chcel vrátiť do USA, ale to už podľa neho nebude možné.
Svoje rozhodnutie zverejniť utajené vládne dokumenty neľutuje, povedal vlani na desiate výročie odhalení. Varoval, že situácia sa môže ešte zhoršiť.
„Dôverovali sme vláde, že nás nepodrazí. Ale oni to urobili. Dôverovali sme technologickým spoločnostiam, že nás nevyužijú, no spravili tak. Bude sa to opakovať, pretože taká je povaha moci,“ povedal pre Guardian v júni 2023.