GAZA. Na 35 034 stúpol počet obetí vojny v Pásme Gazy, ktorá trvá už viac ako sedem mesiacov. Uviedlo to v nedeľu tamojšie ministerstvo zdravotníctva riadené Hamasom. Väčšina z obetí boli civilisti.
Najnovšia bilancia zahŕňa aj 63 úmrtí za posledných 24 hodín. Rezort zdravotníctva dodal, že v dôsledku vojny v Gaze dosiaľ utrpelo zranenia ďalších 78 755 ľudí.

Vojna v Pásme Gazy začala po útoku palestínskeho militantného hnutia Hamas na juhu Izraela 7. októbra 2023. Militanti z Hamasu vtedy zabili zhruba 1170 ľudí, väčšinou civilistov. Do Gazy zároveň uniesli približne 250 rukojemníkov, z ktorých vyše sto prepustili na počas týždňového prímeria prelome novembra a decembra výmenou za 240 palestínskych väzňov.
Izrael na októbrový útok odpovedal masívnymi náletmi a pozemnou ofenzívou v Pásme Gazy. Veľká časť Pásma Gazy je v dôsledku bojov zruinovaná a jej obyvatelia sú vo veľmi zlej humanitárnej situácii.