BERLÍN, BRATISLAVA. Berlín sa snaží zbaviť luxusnej vily pri jazere. Pozemok, ktorý využíval Joseph Goebbels, jeden z hlavných predstaviteľov nacistického Nemecka, preto ponúka zadarmo.
Tamojšiemu vedeniu sa už viac ako 20 rokov nedarí nájsť kupca na rozsiahly chátrajúci areál. Mesto tak naďalej platí za jeho drahú údržbu a ochranu.
„Ponúkam každému, kto by chcel toto miesto prevziať, aby ho prevzal ako dar od Berlína,“ povedal začiatkom mája v regionálnom parlamente tamojší minister financií Stefan Evers.
Spravil tak v nádeji, že poslanci prídu s nápadom, ako pozemok využiť. Ak sa im to nepodarí, komplex budú musieť zbúrať.
V článku sa dočítate aj:
- ako by s vilou mohli naložiť,
- aké účely v priebehu rokov plnila,
- ako si Nemecko poradilo s inými nacistickými budovami.
Pripravená demolácia
Vidiecka vila s výhľadom na jazero Bogensee sa nachádza pri meste Wandlitz asi 40 kilometrov severne od Berlína.
Vlastníkom je mesto Berlín. Opakovane sa však pokúša odovzdať areál spolkovým orgánom alebo spolkovej krajine Brandenbursko, kde sa vila nachádza.
Loading
...
Minister Evers vyzval na predloženie návrhov, ako s vilou naložiť, pričom by plány odrážali históriu tohto miesta. Nepovedal, či sa môžu zapojiť aj súkromné osoby.
V prípade, že o ňu nikto neprejaví záujem, budovu zbúrajú. „Ak opäť neuspejeme, tak ako v minulých desaťročiach, potom Berlín nemá inú možnosť, ako (vilu) zdemolovať, na čo sme sa už pripravili,“ dodal.
Premena na miesto dobra
Pozemok sa dlhodobo nedarí predať pre jeho nacistickú minulosť. Záujem by mohli prejaviť len extrémisti, ktorých však vláda odmietne.
„Charakter nehnuteľnosti znamená, že každý, kto má o ňu záujem, sa musí preveriť,“ povedal ešte v roku 2014 hovorca mestskej vlády pre denník The Telegraph.
Brandenburské úrady však od odkúpenia pozemku odrádza vysoká cena rekonštrukcie, ktorá sa odhaduje na 350 miliónov eur, píše najnovšie Telegraph s odvolaním sa na nemeckú televíznu stanicu ZDF. Zbúranie by vyšlo zhruba na 50 miliónov eur.
Nie všetci však chcú komplex zbúrať. Miestni predstavitelia chcú z neho "miesto demokracie, výmeny a tolerancie", informuje kanál DW News.
Pridalo sa k nim aj Európske židovské združenie. „Premeňme vilu, z ktorej sa kedysi šírili nenávistné prejavy a genocídne myšlienky, na miesto šírenia dobra. Ak by sme to urobili, bolo by to dôležité morálne víťazstvo," píše sa v ich vyjadrení.
Večierky aj aféry
Goebbels bol jedným z najbližších spolupracovníkov nacistického diktátora Adolfa Hitlera a ministrom propagandy v jeho vláde.
So svojou manželkou a šiestimi deťmi žil v Berlíne. V roku 1939 si však na sedemnásťhektárovom pozemku dal postaviť vilu so 70 izbami.
Využíval ju na večierky pre nacistických politikov a umelcov ako hercov, ktorí boli s režimom spriaznení. Údajne tiež pozemok slúžil ako bezpečné miesto pre jeho milostné aféry.
Goebbels sa krátko pred koncom vojny v roku 1945 vrátil do Berlína. Spolu s manželkou a svojimi deťmi spáchal samovraždu kyanidom v Hitlerovom bunkri, keď sa k mestu blížili sovietske vojská.
Po vojne sa pozemok krátko využíval ako nemocnica. Potom ho prevzalo mládežnícke krídlo východonemeckej komunistickej strany, ktoré tam vybudovalo výcvikové stredisko vrátane niekoľkých veľkých ubytovacích blokov.
Po zjednotení Nemecka v roku 1990 prešla vila do vlastníctva Berlína. Mesto však pre ňu nenašlo žiadne využitie.

Prestavba nacistických budov
Nemecko dlhodobo trápi otázka, ako naložiť s bývalými nacistickými budovami. Ich demolácia je často zložitá, no ak ich nechajú nedotknuté, hrozí, že pritiahnu pozornosť neonacistických extrémistov.
S viacerými si predsa len poradilo. Jedným z nich je Prora, rozsiahly komplex na ostrove na východe Nemecka, ktorý počas nacistického režimu slúžil ako rezort. Vytvorili z neho luxusné byty, hostel a historické centrum.

Ďalším príkladom sú priestory neďaleko Norimbergu, ktoré nacistická strana využívala na svoje zjazdy. V súčasnosti je tam memoriál, kde sa návštevníci môžu dozvedieť o úlohe, ktorú zohrávali v nacistickom režime.
Pozostatky Hitlerovho alpského sídla Berghof nariadila vláda vyhodiť do vzduchu v roku 1952. Otázku, ako naložiť s Hitlerovým rodným domom, však riešilo Rakúsko, kde sa diktátor narodil. Bude z neho policajná stanica.