BERLÍN, BRATISLAVA. Dlhotrvajúci problém s infláciou sa v Nemecku prejavil aj na verejnom občerstvení. Konkrétne na kebabe, ktorý sa v krajine stal najobľúbenejším fastfoodom.
Cenám sa už musel venovať aj spolkový kancelár a ľavicová opozícia dokonca navrhuje zaviesť cenový strop na kebab, ktorý v Nemecku poznajú pod tureckým názvom döner kebab.
"Je až zarážajúce, že kamkoľvek idem, ľudia, najmä mladí, sa ma pýtajú, či by sme na döner nemali zaviesť cenový strop," cituje spolkového kancelára Olafa Scholza z SPD britský denník Guardian. Strop na ceny však odmieta, podľa neho je to v slobodnej ekonomike nezmysel.
Hoci debata o kebabe môže pôsobiť ako kuriozita, Guardian pripomína, že v Nemecku sa ročne predá kebab za sedem miliárd eur. V krajine sa ročne zje 1,3 miliardy kebabov, len v Berlíne je to údajne 400-tisíc denne.
Politická strana Die Linke (Ľavica), ktorá cenový strop navrhuje, odhaduje, že jej návrh by daňových poplatníkov stál štyri miliardy eur ročne.
Pre problém so zdražovaním kebabov sa už ujal nový termín - dönerflácia.
V článku sa dočítate
- koľko aktuálne stoja kebaby v Nemecku,
- koľko by mali stáť podľa ľavičiarov,
- čo stojí za rastom cien kebabu.
Dönerpreisbremse
Jednou zo špecialít nemeckého jazyka sú dlhé zložené slová a jedno z nich sa aktuálne týka snahy o lacnejší kebab - Dönerpreisbremse doslova znamená brzda na cenu dönera.