MOSKVA, BRATISLAVA. Američania na svojej vojenskej základni v bavorskom meste Grafenwöhr cvičia ukrajinských vojakov, ako používať tanky M1 Abrams. Ak by nezasiahli nemecké bezpečnostné zložky, základňa sa mohla stať cieľom ruského útoku.
Polícia totiž v polovici apríla zatkla dvoch nemecko-ruských občanov, ktorých obvinili z prípravy bombových a podpaľačských útokov na vojenské a logistické objekty v Nemecku v prospech Moskvy.
"Ide o mimoriadne závažný prípad údajnej špionážnej činnosti pre Putinov zločinecký režim,“ povedala nemecká ministerka vnútra Nancy Faeser s tým, že orgány pracujú na odhalení širšej kriminálnej siete, do ktorej mohli muži patriť.

Nemecko hrozbe útokov čelí ako najväčší európsky dodávateľ zbraní pre Kyjev. Tajné služby však varujú, že sabotážne akcie ako výbuchy, podpaľačstvo a útoky na infraštruktúru plánuje Kremeľ po celej Európe - pričom zjavne neberie ohľad na možné civilné obete.
"Riziko štátom kontrolovaných sabotážnych akcií výrazne narástlo. Zdá sa, že Rusko pohodlne vykonáva operácie na európskej pôde s vysokým potenciálom škôd," povedal Thomas Haldenwang, šéf nemeckej civilnej kontrarozviedky, ktorého cituje denník The Financial Times.
Odborník na Rusko Keir Giles upozorňuje, že za ruskými útokmi nemožno hľadať len jeden dôvod. Ich cieľom je podľa neho vytvoriť zmätok, no môžu ich využiť aj na dezinformácie. "Potom je tu ešte to, čo sa Rusko z týchto útokov učí, keď chce naozaj ochromiť Európu… Sú to cvičné útoky," varoval pre britský denník.
V článku sa dočítate aj:
- kde a aké útoky Rusko vykonalo,
- čo nimi môže sledovať,
- koho Kremeľ na útoky v Európe využíva.
Ruské útoky po Európe
V Británii zas koncom apríla obžalovali 20-ročného muža, ktorý zosnoval podpálenie ukrajinského podniku v Londýne. Prokuratúra ho obvinila z toho, že tak urobil s úmyslom pomôcť ruskej vláde. Ide o prvý prípad stíhaný na základe nového zákona o národnej bezpečnosti, ktorého cieľom je potláčať vplyv zahraničných agentov.