PARÍŽ. Čínsky prezident Si Ťin-pching v pondelok navštívil Francúzsko, kde sa v Elyzejskom paláci v Paríži stretol s prezidentom Emmanuelom Macronom a predsedníčkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou.
Stretnutie sa konalo na pozadí narastajúcich obchodných sporov medzi Čínou a Európskou úniou. Každý z lídrov počas stretnutia sledoval vlastnú agendu, komentuje AP.
Von der Leyenová povedala, že EÚ ráta s tým, že Čína zatlačí na Rusko, aby ukončilo vojnu na Ukrajine.

"Prezident Si Ťin-pching zohral dôležitú úlohu v deeskalácii nebezpečných jadrových hrozieb zo strany Ruska a som si istá, že prezident Si v tom bude aj naďalej pokračovať," skonštatovala von der Leyenová.
Následne dodala, že Čína dokáže zamedziť nezodpovednému šíreniu iránskych rakiet a dronov, pričom spomenula potrebu ukončiť vojenský konflikt medzi Izraelom a radikálnou organizáciou Hamas.
Macron už v úvode povedal, že stretnutie bolo primárne zamerané na vyriešenie obchodných problémov a zabezpečenie spravodlivej hospodárskej súťaže.
Za druhú tému označil snahu o vyriešenie vojenských konfliktov na Ukrajine a v Pásme Gazy.
"Sme na historickom bode zlomu," povedal Macron o vzťahoch medzi Európou a Čínou a dodal, že účelom stretnutia bola výmena názorov a obáv a hľadanie riešení. Konštatoval, že budúcnosť Európy bude závisieť aj od toho, aké vzťahy budú medzi Čínou a EÚ.
Navštívi aj Maďarsko
Si priletel v pondelok na dva dni do Francúzska a potom navštívi Belehrad. Návštevu Srbska ohlásil srbský prezident Aleksandar Vučič ešte koncom februára.
Čínska hlava štátu s početnou delegáciou navštívi z členských štátov Európskej únie iba dva – Francúzsko a Maďarsko.
Do Maďarska pricestuje 8. mája na pozvanie maďarského prezidenta Tamása Sulyoka a premiéra Viktora Orbána.
Návšteva bude mať podľa šéfa maďarslej dimplmacie Pétra Szijjártó historický význam pre Maďarsko a výrazne prispeje k posilneniu rozvoja vzájomných hospodárskych a obchodných vzťahov, pričom je nádej, že prispeje aj k úspechu mierových úsilí.
Szijjártó informoval, že jednou z hlavných tém rokovaní bude ďalší rozvoj hospodárskej spolupráce, keďže najviac investícií do Maďarska prišlo v rokoch 2020 a 2023 práve z Číny.
Zo 16 pripravovaných dohôd na podpísanie medzi Maďarskom a Čínou minister vyzdvihol tú, ktorá obsahuje možný rozvoj infraštruktúry v Maďarsku súvisiaci s čínskou iniciatívou Jedno pásmo, jedna cesta (One Belt, One Road), ktorá zahŕňa železničné, cestné a energetické projekty.
Si označil Orbána za starého priateľa
Šéf rezortu tiež spomenul, že ďalšími bodmi rokovaní bude vojna na Ukrajine a čínsky mierový plán, ktorý Maďarsko víta.
"Čína je jednoznačne jedným z najsilnejších štátov patriacich do mierového tábora, ktorý neustále hovorí o dôležitosti mieru. Je tu medzi nami absolútna zhoda, takže príležitosť na vytvorenie mieru bude veľmi dôležitým bodom programu rokovaní," podčiarkol Szijjártó.
Čínsky prezident pricestuje 8. mája na pozvanie maďarského prezidenta Tamása Sulyoka a premiéra Viktora Orbána.
S maďarským premiérom Viktorom Orbánom sa čínsky prezident stretol vlani v októbri v Pekingu na treťom medzinárodnom fóre iniciatívy Jeden pás, jedna cesta.
Si označil maďarského premiéra za svojho starého priateľa a pripomenul mu, že v roku 2024 si Čína a Maďarsko pripomenú 75. výročie nadviazania vzájomných diplomatických vzťahov.