BRUSEL/VARŠAVA. Európska komisia sa chystá ukončiť konanie voči Poľsku týkajúce sa stavu právneho štátu, ktorý podľa nej už nie je ohrozený. Vyplýva to zo záverov analýzy eurokomisie zverejnených v pondelok.
Zámer zrušiť postup podľa článku 7 predloží EK na najbližšom zasadnutí Rady EÚ pre európske záležitosti 21. mája. Po tejto konzultácii má EK v úmysle formálne stiahnuť svoje konanie podľa uvedeného článku.
Konanie voči Varšave spustili ešte v roku 2017.
Eurokomisia týmto spôsobom reagovala na sporné reformy v oblasti súdnictva, ktoré presadila predchádzajúca poľská vláda strany Právo a spravodlivosť (PiS) a ktoré podľa kritikov umožnili ovplyvňovanie justície straníckymi záujmami.
Súčasný poľský premiér Donald Tusk po víťazstve vo vlaňajších voľbách prisľúbil ukončenie dlhoročného sporu s EK a vo februári predstavil plán, ktorý obsahuje kroky na zvrátenie reforiem vlády PiS.
Loading
...
"Dnešok predstavuje novú kapitolu pre Poľsko. Po viac ako šiestich rokoch sa domnievame, že konanie podľa článku 7 možno ukončiť. Blahoželám (poľskému premiérovi) Tuskovi a jeho vláde k tomuto dôležitému prelomu. Je to výsledok tvrdej práce a odhodlaného reformného úsilia," napísala šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová na sociálnej sieti X.
Poľská vláda rozhodnutie uvítala, podľa nej právny štát už nie je ohrozený.
"Je to samozrejme dobrá správa pre Poľsko. Posilňuje pozíciu Poľska v Európskej únii a robí z nás silného hráča. Už nad nami nie je temný tieň," povedala poľská ministerka pre fondy a regionálnu politiku Katarzyna Pelczyňská-Naleczová pre televíziu TVN.
EK už vo februári schválila uvoľnenie až 137 miliárd eur zo zmrazených finančných prostriedkov EÚ pre Poľsko, pretože zaznamenala pokrok v oblasti justičných reforiem.
EK vo svojej analýze ocenila akčný plán predstavený Varšavou vo februári aj prvé kroky na jeho zavedenie. Po ich posúdení dospela k záveru, že už neexistuje bezprostredné riziko závažného porušenia zásad právneho štátu v Poľsku.
Postup podľa článku 7 môže viesť až k pozastaveniu hlasovacích práv krajiny v Rade EÚ. Konanie podľa tohto článku sa doteraz viedlo len proti Poľsku a Maďarsku.