Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
V čase, keď sa blížia každoročné oslavy víťazstva nad nacistickým Nemeckom aj očakávaná inaugurácia prezidenta Vladimira Putina, začínajúca jeho piate funkčné obdobie, Rusko pripravilo mesiac trvajúcu výstavu vojenskej techniky, ktorú ukoristilo vo vojne na Ukrajine.
Prehliadka má však tiež jasný odkaz: V bojoch Ruska proti celému „kolektívnemu Západu“ je jeho víťazstvo neodvratné.
Výstava v moskovskom Múzeu víťazstva na Poklonnej hore sa koná krátko pred oslavami Dňa víťazstva 9. mája, ktoré sa nemôžu viac líšiť od tých minuloročných. Rusko vtedy čelilo neúspechom na bojisku a ukrajinskej letnej protiofenzíve, ktorej pomáhala nová západná technika. Tento rok sa však dodávky zbraní zastavili a Rusi vytlačili ukrajinské jednotky z niekoľkých frontových obcí a miest.
Oslavy Dňa víťazstva nadobudli s inváziou a zvýšenou militarizáciou ruskej spoločnosti na politickom význame, keďže Putin sa snaží prirovnať ukrajinských lídrov k nacistom z druhej svetovej vojny a vykresliť Rusko ako krajinu, ktorá svojou „špeciálnou vojenskou operáciou“ zachraňuje svet.
V článku sa dočítate:
- že pád Časiv Jaru je nevyhnutný,
- prečo odsúdili ruského aktivistu Nikolajeva,
- o januárovom prieskume verejnej mienky v Rusku.
Otázka času
Vojnové „trofeje“, medzi ktorými bol aj americký bojový tank M1, obklopovali desiatky červených vlajok s nápisom „Víťazstvo!“. Výstava bola plná paradoxov: vo vzduchu bolo cítiť triumfalizmus, že Rusko sa zmocnilo západnej vojenskej techniky aj napriek tomu, že sa propagandisti vysmievali jej kvalite, akoby jej samotné získanie nebolo žiadnou výzvou.
Putin má navrch nielen po úspechoch na ukrajinskom fronte, no aj po marcových voľbách, ktoré Západ označil za nelegitímne a pred utorkovou inauguráciou a štvrtkovou prehliadkou na Deň víťazstva srší sebavedomím.
Ukrajina trpí nedostatkom zbraní aj vojakov a ruské jednotky obliehajú strategicky dôležité mesto Časiv Jar, ktoré by mohlo otvoriť cestu k ďalšiemu postupu. Spojené štáty minulý mesiac schválili dlho odkladaný balík vojenskej pomoci vo výške 60 miliárd dolárov, ale jeho účinok sa na bojisku ešte neprejavil.
Generálmajor Vadym Skibickij, zástupca šéfa ukrajinskej vojenskej rozviedky, pre časopis Economist povedal, že pád Časiv Jaru je pravdepodobne otázkou času, a dodal, že pozícia Ukrajiny je taká zlá, ako v prvých dňoch invázie.

Na výstave bolo viac ako 30 kusov vojenskej techniky z 12 krajín, označených vlajkami krajín ich pôvodu, vrátane amerického tanku Abrams, bojového vozidla pechoty M2 Bradley, nemeckého tanku Leopard 2 a britských obrnených vozidiel Husky a Mastiff, ako aj amerických húfnic.
Mnohé z nich poslal Západ s veľkými fanfárami na Ukrajinu pred jej dlhoočakávanou minuloročnou letnou ofenzívou, ktorá však stroskotala na silnej ruskej obrane.
„Naše víťazstvo je neodvratné,“ hlásajú bilbordy v okolí výstavy. Kremeľ a ruská armáda počas celej vojny využívali propagandu a represie, aby Ukrajinu vykreslili ako krajinu, ktorá nie je skutočná, ale je súčasťou Ruska a vedú ju „nacisti“. Rusko kriminalizovalo kritiku armády a potláčalo vlastné údaje o vojnových obetiach, ktoré americké spravodajské služby odhadujú na viac ako 300-tisíc zabitých a zranených.
V piatok napríklad poslali na pätnásť rokov do väzenia protivojnového aktivistu Angela Nikolajeva v Chabarovsku na ďalekom ruskom východe za údajný terorizmus a znesvätenie hrobu v súvislosti s protivojnovým aktivizmom vrátane podpálenia vojenskej regrutačnej kancelárie a maľovania vlajok na hroby ruských vojakov zabitých na Ukrajine. Prokuratúra obvinila Nikolajeva, že symboly, ktoré namaľoval, boli „vizuálne podobné nacistickým symbolom“, čo on poprel.
Dosiahnutý pokrok
Ruský vojak s prezývkou Sýria na výstave vysvetľoval návštevníkom a novinárom vlastnosti tanku Abrams a ukazovadlom mieril na diery po šrapneloch vo vozidle.
Abrams nebol „žiadnou zázračnou zbraňou“, povedal pre televíziu Zvezda, ktorú vlastní a prevádzkuje ruské ministerstvo obrany. „Je tu však aj politický kontext. Stroj je tu, v centre Moskvy, kde sa skláňa pred ruskou zemou. Americký tank v centre Moskvy počas májových sviatkov vôbec nie niečo, čo by (nepriateľ) chcel vidieť. Najmä keď sa blíži ruský najdôležitejší sviatok - Deň víťazstva," dodal.
Ďalší vojak s volacou značkou Java sa zase pustil do M2 Bradley a tvrdil, že je zle navrhnutý na operáciu na Ukrajine a často sa zaborí do pôdy.
Moderátorka televízie Zvezda Irina Losik bez dôkazov tvrdila, že mnohí západní novinári písali o tom, že táto výstava je „kolosálnym ponížením pre celý blok NATO“, a dodala, že ruskí ženisti vozidlá rozoberú, aby sa o nich dozvedeli viac.

„Toto zariadenie ešte ani nestihlo bojovať vo vojne. Je to potvrdenie mojich slov, že táto technika je poraziteľná, so slabou priechodnosťou a jej údržba je drahá,“ povedal Losiková. Ukrajinská armáda podľa nej často opúšťa západné vojenské vozidlá, ktoré „uviaznu v prvej kaluži na poli“.
Hoci januárový prieskum verejnej mienky nezávislej prieskumnej agentúry Levada Center naznačuje, že väčšina Rusov - 52 percent - si želá ukončenie vojny, podpora pre konanie ruskej armády na Ukrajine zostáva tiež vysoká - 77 percent, pričom rovnaké percento je presvedčené, že vojna sa skončí ruským víťazstvom.
Výstava má zrejme čiastočne za cieľ sprostredkovať Rusom rozdiel medzi májom 2023, keď ruské sily ustupovali a utrpeli na fronte neúspechy, a dneškom. Na minuloročnej zmenšenej prehliadke bol vystavený len jeden tank T-34 z obdobia druhej svetovej vojny.
Odvtedy Rusko zvýšilo vojenskú produkciu, počas minuloročnej protiofenzívy zabránilo Ukrajine v prielome k južnému pobrežiu a dosiahlo pokrok.
Ruský minister obrany Sergej Šojgu v piatok vyhlásil, že Rusko od začiatku januára prevzalo kontrolu nad 547 štvorcových kilometrov územia na okupovanej Ukrajine, pričom tento región označil za „nové ruské územia“.