PRAHA, BRATISLAVA. Niekoľko rokov žili v Česku, cestovali aj po Slovensku a nakoniec skončili v luxusnej vile na gréckom polostrove Chalkidiki.
Manželia Nikolaj a Elena Šapošnikovci väčšinou vystupovali ako naturalizovaní českí občania. V skutočnosti však išlo o dvojicu ruských agentov, ktorí boli zapojení aj do výbuchu muničného skladu v českej obci Vrbětice pred desiatimi rokmi.
Českí kriminalisti koncom apríla potvrdili, že za výbuchom boli ruskí tajní agenti. Prípad však aj tak museli odložiť. Ruská strana totiž s českými orgánmi nespolupracuje a podozrivých útočníkov - agentov vojenskej rozviedky GRU odmieta vydať.

Manželia Šapošnikovci týmto agentom pomáhali získať informácie o zbrojnom materiáli aj prístup do skladu, vyplýva z informácií ruského nezávislého portálu The Insider.
Elena Šapošnikova, ktorá dlhodobo žije v Grécku, odmieta pred českými orgánmi vypovedať. Jej manžel si už prípadný trest neodsedí. Vo februári tohto roka totiž zomrel.
V článku sa dočítate aj:
- ako sa do Česka manželia dostali,
- čo mali v kauze Vrbětice robiť,
- kde sa v celom príbehu spomína Slovensko.
Občianstvo vďaka klamstvám
Nikolaj Šapošnikov začal svoju kariéru v sovietskej armáde. V 80. rokoch ho odvelili do Československa, kde slúžil ako veliteľ v Jelšave. V roku 1989 ho vylúčili z Komunistickej strany Sovietskeho zväzu za "opakovanú krádež paliva a batérií z armády”.
Šapošnikov sa do Československa vrátil krátko po stiahnutí sovietskych vojakov v roku 1991. Konkrétne sa objavil na policajnej stanici vo Zvolene, kde požiadal o politický azyl. Argumentoval pritom aj svojím vyhadzovom z Komunistickej strany.
Loading
...
Po tom, čo si prešiel viacerými utečeneckými tábormi, dostal v auguste 1991 štatút politického emigranta. O pár mesiacov neskôr sa k nemu pripojila aj manželka Elena s dvoma malými deťmi.
Po rozdelení krajiny požiadali manželia o české občianstvo. Nikolaj ho po viacerých zamietnutiach dostal v roku 1999. Na prihláške však napríklad zamlčal fakt, že slúžil počas ruskej invázie v Afganistane.
Elene občianstvo udelili v roku 2004 po tom, čo zasiahol vtedajší český minister vnútra Stanislav Gross. Tá zas klamala o tom, že pred príchodom do Česka odovzdala svoj ukrajinský pas. Viackrát ho pritom použila na cestu na Ukrajinu a do Ruska, kde jej podľa vlastných slov malo hroziť prenasledovanie z politických dôvodov.
O dodávkach informoval GRU
Okolo roku 2000 sa Šapošnikov zamestnal vo firme Imex, ktorá obchoduje so zbraňami. Jej šéfom je Petr Bernatík, bývalý informátor ŠtB. Šapošnikov podľa Insideru pôsobil ako poradca a hľadal pre spoločnosť nových klientov.
Práve Imex bol nájomcom skladov vo Vrběticiach, kde došlo k výbuchom. Prvý sa odohral v októbri 2014 a druhý v decembri toho istého roka.
Elena podľa vyšetrovania riadila činnosť svojho manžela v priamej koordinácii s veliteľom vojenskej jednotky 29155 GRU, generálom Andrejom Averjanovom. Práve táto jednotka podľa českých úradov stojí za tragédiou vo Vrběticiach, pri ktorej zomreli dvaja ľudia. Dodávky uskladnených zbraní by podľa rozviedky poškodili ruským vojenským záujmom.
Českí vyšetrovatelia zistili, že Šapošnikova poslala e-mailom generálovi Averjanovi dôležité informácie o pripravovaných obchodoch so zbraňami, o ktorých sa jej manžel dozvedel v rámci svojej práce v spoločnosti Imex.
Nikolaj sa s Averjanom stretol aj fyzicky v októbri 2014 v Portugalsku, len pár dní pred vrbětickým výbuchom. Potvrdila to Šapošnikova dcéra, ktorá povedala, že Averjan sa vtedy predstavil ako literárny historik.
Najmenej v troch prípadoch Šapošnikovci umožnili fyzický prístup do trezorov prevádzkovaných spoločnosťou Imex, aby dôstojníci GRU mohli nainštalovať diaľkovo ovládané detonátory, približuje ďalej The Insider.
Výbuchy a otravy
V roku 2014 manželia vybavili prístup do českého muničného skladu agentom Anatolimu Čepigovi a Alexandrovi Miškinovi. Dostali sa tam na falošné pasy pod menami “Ruslan Tabarov” a “Nikolaj Popa”. K výbuchu prišlo krátko po ich odchode.
Šapošnikovci sa v tom čase nachádzali na stretnutí s Averjanom a jeho zástupcom Alexejom Kapinosom v akvaparku v Bešeňovej. Cestou prechádzali cez Žilinu, kde bol v hoteli Polom ubytovaný ďalší člen GRU Nikolaj Ežov, ktorý prišiel z Moskvy spolu s Averjanom.
Čepiga a Miškin sú tiež podozriví z otravy bývalého dvojitého ruského agenta Sergeja Skripala a jeho dcéry Julie v britskom meste Salisbury z roku 2018.
Manželia boli podľa Insideru zapletení aj do podobného prípadu výbuchu muničného skladu v Bulharsku. Munícia odtiaľ by pravdepodobne putovala pre gruzínsku armádu.

Sklady patrili bulharskému obchodníkovi so zbraňami Emelianovi Gebrevovi, ktorý obchodoval aj vo Vrběticiach. Ten takmer zomrel po otrávení v roku 2015, z ktorého tiež podozrievajú agentov GRU.
Gebrev dodával muníciu aj ukrajinskej armáde, ktorá sa v tom čase posilňovala po anexii Krymu a vojne na Donbase, píše The Insider. On sám tvrdí, že s tým krátko pred pokusom o jeho zabitie prestal.
Bezprostredne po otrave Nikolaj Šapošnikov navrhol ukrajinskej vláde “spoľahlivú náhradu” za Gebreva, tvrdia pre The Insider dva zdroje z prostredia ukrajinskej armády. K obchodu nikdy nedošlo pre neuspokojivú kvalitu tovaru.
Prezradil ju pas
Napriek tomu, že Nikolaj vo firme zarábal mesačne len okolo 607 eur, Šapošnikovci žili v luxuse. “V niektorých prípadoch ich oficiálny príjem pritom nemohol pokryť ani mesačný účet za telefón,” píše sa v správe českých vyšetrovateľov.
Rodina však vlastnila nehnuteľnosti v Česku a Grécku. Do vily Elena na polostrove Chalkidiki sa presťahovali v roku 2010 a odvtedy Česko navštevovali len sporadicky.
Práve táto luxusná vila sa stala úkrytom pre agentov ruskej GRU, tvrdí portál The Insider. Nachádza sa neďaleko mesta Solún, kde veliteľ GRU Averjanov cestoval najmenej dvakrát v rokoch 2013 a 2014, vyplýva z metadát jeho jednorazového telefónu.
Loading
...
V rokoch 2012 až 2018 do Solúnu prileteli najmenej štyria ďalší členovia jednotky 29155, ktorí tiež pravdepodobne prespali vo vile, píše tiež ruský nezávislý portál.
Manželov niekoľkokrát vypočuli grécke a bulharské úrady, pretože odmietli cestovať do Česka. Svoje napojenie na agentov GRU označovali za osobné či podnikateľské väzby. České úrady tiež obvinili z politického prenasledovania za ich ruský pôvod.
The Insider však z uniknutých dát ruských databáz zistil, že Šapošnikova vlastnila tajný ruský pas, ktorého číslo je súčasťou číselnej rady vyhradenej pre elitnú jednotku GRU 29155.