BRATISLAVA. Podpora členstva Slovenska v EÚ a Severoatlantickej aliancii sa po poklese v roku 2023 vrátila na úroveň z roku 2022. Pri širšom pohľade na stredoeurópsky región sa však Slovensko stále nachádza medzi krajinami s najnižšou podporou členstva.
Napriek stabilnému poklesu je stále takmer tretina ľudí na Slovensku presvedčených, že Rusko je pre krajinu strategickým partnerom.
Slovensko zároveň v regióne vyčnieva ako krajina, v ktorej najviac (41 percent) ľudí považuje Spojené štáty za hrozbu. Slovensko sa spolu s Bulharskom už tradične ocitá na popredných priečkach v proruských postojoch a nižšej voči USA či NATO. Euroskepticizmus je výrazný aj v Česku, kde sa však tešia vysokej podpore ľudské práva a liberálna demokracia.
Vyplýva to z aktuálneho prieskumu Globsec Trends, ktorý vo štvrtok zverejnila organizácia Globsec.
Od roku 2023 sa o zhruba 10 percentuálnych bodov zvýšila podpora členstva v EÚ (72 percent) aj NATO (69 percent).
"Vzostupu predchádzal prudký pád v roku 2023, pravdepodobne v dôsledku šírenia protizápadných dezinformácií v rámci kampane pred parlamentnými voľbami," uvádza Globsec.
V článku sa dočítate:
- Ako sa Slovensko stavia k vojne na Ukrajine, k Európskej únii či k bezpečnostným otázkam,
- Ktoré krajiny vynikajú v dôvere médiám či vlastným ozbrojeným silám,
- Ako ľudia v štátoch strednej a východnej Európy vnímajú USA, Rusko či Čínu,
- Ktoré štáty ľudia na Slovensku a v ostatných krajinách regiónu vnímajú ako strategických partnerov.
Európu chválime, aj sa jej bojíme
Dáta pre prieskum organizácia získavala vo februári a marci 2024 z reprezentatívnych vzoriek ľudí v štvorici krajín V4, trojici pobaltských štátov, Bulharsku a Rumunsku. V každej krajine mala vzorka tisíc respondentov.