TBILISI. Gruzínsky parlament v stredu schválil návrh zákona o transparentnosti zahraničného vplyvu aj v druhom čítaní.
V treťom, záverečnom čítaní sa o návrhu zákona bude hlasovať 17. mája. S odvolaním sa na gruzínsku televíziu o tom informovala agentúra Reuters.
Posilnenie štátnej suverenity
Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze na stredajšej tlačovej konferencii vyhlásil, že návrh zákona o transparentnosti zahraničného vplyvu "je dôležitý pre posilnenie štátnej suverenity". Zdôraznil, že "kompromis je v tejto otázke neprijateľný", a dodal, že prijatím zákona sa zníži polarizácia v gruzínskej spoločnosti.
Uviedol, že v treťom čítaní bude zákon prijatý v polovici mája a o niekoľko týždňov neskôr parlament prelomí prezidentkino veto a následne zákon nadobudne platnosť.

Miestne médiá medzičasom uviedli, že v centre Tbilisi sa v stredu podvečer začal ďalší protest proti tomuto zákonu. Takéto protestné zhromaždenia sa v Gruzínsku konajú už niekoľko týždňov.
Kobachidze v stredu prisľúbil, že ak tento protest bude mať pokojný priebeh, polícia proti jeho účastníkom nezasiahne.
Utorkové zhromaždenie odporcov prerokúvaného zákona totiž policajti rozohnali za pomoci slzvotvorného plynu, vodných diel a obuškov. Zadržaných bolo 63 osôb vrátane lídra najväčšej opozičnej strany Zjednotené národné hnutie (UNM) Levana Chabeišviliho.
Polícia proti demonštrantom opäť zasiahla
Ani stredajší protest sa nakoniec nezaobišiel bez incidentov. Gruzínska polícia opäť použila slzotvorný plyn a omračujúce granáty, keď sa snažila rozohnať dav ľudí, ktorí sa zhromaždili pred parlamentom v Tbilisi.
Agentúra Reuters vo svojej správe dodala, že pred parlamentom sa zišlo asi 40-tisíc ľudí, ktorí mávali vlajkami Gruzínska a Európskej únie. Na zhromaždení zaznela gruzínska štátna hymna a Óda na radosť.
Neskôr večer polícia použila paprikové spreje i vodné delo proti stovkám demonštrantov, ktorí sa pokúsili zablokovať bočný vchod do budovy zákonodarného zboru.
"Ich nezmyselné násilie je zbytočné – ako bude narastať hnev ľudí proti našej vláde, protest bude mohutnieť," uviedol demonštrant Tatu Gachechiladze (20) pre AFP. "Gruzínsko patrí do Európy. Nebudeme tolerovať ruské zákony a proruskú vládu," dodal.
Ministerstvo vnútra v stredu večer uviedlo, že polícia použila "špeciálne prostriedky stanovené zákonom – paprikový sprej a vodné delá – s cieľom obnoviť právo a poriadok".

Podobný zákon ako v Rusku
Kritici tvrdia, že predložený návrh zákona sa podobá ruskej legislatíve o tzv. zahraničných agentoch, a pripomínajú, že Kremeľ ho používa na umlčanie svojich odporcov. Aj podľa Západu je cieľ gruzínskej vlády rovnaký ako v prípade Ruska - ovládnuť a umlčať občiansku spoločnosť a nezávislé médiá.
Gruzínske vedenie ubezpečuje, že navrhovaný zákon nemá nič spoločné s ruskou legislatívou a že ide o zmiernenú verziu amerického zákona o registrácii zahraničných agentov prijatého v roku 1938. Rovnaké argumenty však v roku 2012 použili aj predkladatelia podobného zákona v Rusku, upozornila tento týždeň britská stanica BBC.
EÚ vlani v decembri udelila Gruzínsku štatút oficiálneho kandidáta, ale upozornila, že kým sa formálne začnú rozhovory o členstve, Tbilisi bude musieť reformovať svoj súdny a volebný systém, znížiť politickú polarizáciu, zlepšiť slobodu tlače a obmedziť moc oligarchov.