PRAHA. Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier označil rozšírenie Európskej únie o desať štátov pred 20 rokmi za "moment európskeho šťastia".
Prijatie desiatich štátov do EÚ v roku 2004 znamenalo odsunutie železnej opony na smetisko dejín, uviedol.
Zvládnuté zmeny
Európska únia sa 1. mája 2004 rozrástla z 15 na 25 členov a pribudlo do nej 75 miliónov nových občanov. Steinmeier to pripomenul na spoločnej tlačovej konferencii s českým prezidentom Petrom Pavlom v Prahe.
"Rozšírenie EÚ v tom čase je podľa mňa veľmi pôsobivým príkladom významnej a úspešnej transformácie v Európe, ktorá nakoniec prekonala rozdelenie Európy prameniace zo studenej vojny," povedal Steinmeier.
V rámci doteraz najväčšieho rozšírenia EÚ sa k nej pridali štáty bývalého východného bloku - Estónsko, Lotyšsko, Litva, Slovinsko, Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko a stredomorské ostrovné štáty Malta a Cyprus.

Pripomenul, že rovnako ako teraz, aj vtedy existovali obavy, či výzvy spojené s týmto projektom dokáže Únia zvládnuť. Mnoho ľudí malo podľa neho pochybnosti spojené s procesom zmien. Dodal, že pri dnešnom bilancovaní je nutné skonštatovať, že EÚ tieto výzvy zvládla.
"Som presvedčený, že členstvo v EÚ zmenilo Českú republiku, ale Česko zmenilo aj Európsku úniu," povedal.
Podpora rozširovania
Steinmeier uviedol, že rozšírenie Európskej únie je v súčasnosti hlavným strategickým záujmom Nemecka, Česka, aj samotného Bruselu.
"Nemecko podporuje vyhliadky kandidátskych krajín západného Balkánu, Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska na vstup do EÚ," vyhlásil nemecký prezident.
Na otázku nemeckého novinára smerovanú k aktuálnemu vývoju na Slovensku reagoval Steinmeier slovami, že Nemecko sa o situáciu na Slovensku zaujíma a že zvoleného slovenského prezidenta Petra Pellegriniho pozval na návštevu Berlína.
Mierové súžitie v rozmanitosti
Európa podľa neho v súčasnosti stojí pred najväčšou výzvou od čias druhej svetovej vojny.
"Ruským útokom na Ukrajinu sa do Európy vrátila vojna. Je to útok na ideu mierového súžitia demokratických krajín v Európe," pripomenul a zdôraznil, že EÚ nie je nezničiteľná a je potrebné ju brániť. Bolo by podľa neho nebezpečné správať sa tak, že to, čo sa už podarilo dosiahnuť, je navždy isté.
"Naším zjednotením v Európe sme ukázali svetu, ako môže úspešne fungovať súžitie na základe demokratického poriadku a mieru. Ak chceme mierové súžitie v rozmanitosti, musíme zjednotenú Európu brániť. Musíme si uvedomiť, čo sme už dosiahli, čo je v ohrození a čo musíme urobiť pre bezpečnosť Európy," apeloval Steinmeier.
Dodal, že hodnotu európskej integrácie ľudia v priaznivých časoch zrejme považovali za prílišnú samozrejmosť.