Heang má 4 roky. Pochádza z Takmaa. Je sirota. Rada sa hrá s loptou a vyvádza na preliezačkách. Celý deň by sa dokázala blázniť na hojdačke. |
Slováci si môžu od septembra adoptovať dieťa z Kambodže i z Indie a v októbri aj z ďalších rozvojových krajín. Ide o adopciu na diaľku. Príspevkový program zastrešuje občianske združenie Magna Children at Risk.
Jeho predsedníčkou je topmodelka Adriana Sklenaříková-Karembeu. Na podporu vyzýva slovami: "Ľudia na svete žijú v nezávideniahodných podmienkach. To je skutočnosť. Teraz, keď sa Slovensko stalo súčasťou vyspelej Európy, je podpora slabších ešte aktuálnejšia."
Robí to nezištne. Denisa Augustínová, koordinátorka pre rozvojové a humanitárne projekty Magny hovorí: "Adriana je otvorená každej akcii a propagácii, na ktorú ju pozveme."
Magna je nezisková organizácia, ktorej poslaním je pomáhať ľuďom v krízových oblastiach sveta a realizovať humanitárne a rozvojové projekty.
Po niekoľkých mesiacoch fungovania eviduje už 50 detí, ktorým posielajú adoptívni rodičia príspevky. Pravidelných prispievateľov má 158, nepravidelných 40. Tí prispievajú minimálnou sumou 500 korún a maximálne tisíc korún mesačne. Jednorazoví prispievatelia dávajú aj sumy vyššie ako tisíc korún.
"Ľudia sa hlásia a sú veľmi spokojní s fotografiami, pravidelnou komunikáciou s deťmi a kresbami, ktoré im posielajú. Prispievateľom posielame aj výsledky detí zo školy," hovorí Augustínová.
Adopcia na diaľku totiž znamená, že rodič si síce adoptuje dieťa, ktorému každý mesiac finančne prispieva na vzdelanie a ošatenie, ale uvidí ho len na fotografiách a komunikuje s ním prostredníctvom listov.
(hab)
medzištátne osvojenia: ako na to
Z roka na rok záujem o priamu adopciu rastie. Slováci majú pritom záujem nielen o osvojenie detí z územia republiky, ale aj zo zahraničia. Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže, ktoré zriadilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, túto možnosť sprostredkuje.
Po splnení požiadaviek si záujemca zo Slovenska môže osvojiť dieťa z Albánska, Brazílie, Islandu, Mexika či Venezuely. Žiadateľ sa písomne obráti na Centrum so žiadosťou o osvojenie dieťaťa zo zahraničia.
Centrum žiadosť posúdi. Ak sú uvedené podmienky splnené, zašle žiadateľovi pokyny, obsahujúce podrobné informácie o štáte pôvodu dieťaťa vrátane nevyhnutných dokladov, potrebných na podanie žiadosti o osvojenie.
Musí tam byť:
* komplexná sociálna správa o rodine žiadateľa, vypracovaná alebo overená príslušným orgánom,
* rodný list žiadateľa,
* sobášny list,
* kópia cestovného pasu alebo iného dokladu totožnosti,
* lekárska správa ožiadateľovi,
* výpis z registra trestov,
* potvrdenie zamestnávateľa o ročnom príjme,
* daňové priznanie,
* fotodokumentácia žiadateľa,
* ďalšie doklady, ktoré si vyžiada ústredný orgán štátu pôvodu.
zdroj - www.cipc.sk
Norl má 5 rokov. Otec aj matka majú AIDS. Má jednu staršiu sestru. Rád sa bicykluje a má rad cukrovú trstinu. Je to veľký nezbedník. FOTO - WWW.MAGNA-CHARITY.ORG |
Sreypich má necelé 2 roky. Matka jej zomrela na AIDS, otec je HIV pozitívny. Je veľmi pozorná a zaujíma ju všetko naokolo. |
Angelina Jolie si adoptovala druhé dieťa. Ide o etiópske dievčatko, ktorého matka zomrela na AIDS. Volá sa Zahara Marley Jolie. Angelina hovorí: "Mojím snom by bolo prijať k sebe deti z celého sveta a vychovať ich. Osem by bolo akurát, ale neviem, či by som to stíhala. Americká herečka už má adoptovaného trojročného syna z Kambodže, Maddoxa. "Vďaka nemu som dospela k vnútornému pokoju." FOTO - REUTERS |