ŠTRASBURG. Európsky parlament (EP) v stredu (24. 4.) večer prijal uznesenie o stave hodnôt EÚ v Maďarsku, v rámci ktorého poukazuje na niekoľko obáv, najmä vzhľadom na blížiace sa júnové voľby do europarlamentu a na nadchádzajúce maďarské predsedníctvo v Rade EÚ v druhom polroku 2024.
Po rozprave v pléne EP, ktorá sa konala 10. apríla, poslanci v stredu počtom 399 hlasov za (117 bolo proti a 28 sa zdržalo) prijali svoje posledné uznesenie v súčasnej zostave zákonodarného zboru EÚ o hodnotení demokracie v Maďarsku.
Súdny dvor požiadali o opatrenia
Uznesenie odsudzuje závažné nedostatky týkajúce sa súdneho systému v Maďarsku, tiež v oblasti boja proti korupcii a konfliktu záujmov, slobody médií, základných ľudských práv, ústavného a volebného systému, fungovania občianskej spoločnosti, ako aj ochrany finančných záujmov EÚ a dodržiavania princípov jednotného trhu EÚ.

EP s odkazom na prípady "pretrvávajúceho systémového a úmyselného porušovania" hodnôt EÚ v Maďarsku odsúdil prijatie zákona o ochrane národnej suverenity a tiež zriadenie Úradu na ochranu suverenity (SPO).
Podľa uznesenia má SPO rozsiahle právomoci a prísny systém dohľadu a sankcií, čo zásadne porušuje štandardy demokracie aj viaceré zákony EÚ.
Europoslanci v tejto súvislosti vyzvali Európsku komisiu, aby požiadala Súdny dvor EÚ o predbežné opatrenia na okamžité pozastavenie platnosti tohto zákona, pretože ovplyvňuje princíp slobodných a spravodlivých volieb.
Nesúhlasia s uvoľnením financií
Zároveň europoslanci odsúdili rozhodnutie eurokomisie z decembra 2023 uvoľniť Maďarsku zmrazené finančné prostriedky EÚ až do výšky 10,2 miliardy eur. Európsky parlament sa už v tejto veci odvolal na Súdny dvor EÚ.
Poslanci v uznesení žiadajú, aby nedávne odhalenia bývalého maďarského ministra spravodlivosti viedli k tomu, že eurokomisia zruší vyplácanie eurofondov pre Budapešť.
Podľa odkazu europoslancov je nepochopiteľné uvoľniť zablokované finančné prostriedky s odvolaním sa na zlepšenie nezávislosti súdnictva, pričom finančné zdroje, na ktoré sa vzťahujú rôzne zákony EÚ, zostávajú zablokované z dôvodu pretrvávajúcich nedostatkov v tej istej oblasti.

V závere uznesenia europoslanci opätovne zdôraznili potrebu určiť, či sa Maďarsko dopustilo "závažného a trvalého porušovania hodnôt EÚ", a to v rámci priamejšieho postupu podľa článku 7 ods. 2 Lisabonskej zmluvy namiesto právneho postupu iba podľa článku 7 ods. 1.
Vyjadrili zároveň obavy, že súčasná maďarská vláda nebude schopná dôveryhodne plniť svoje povinnosti v rámci predsedníctva v Rade EÚ v druhej polovici roku 2024.
Predsednícku štafetu Maďarsko preberie pod od Belgicka a 1. januára 2025 ju odovzdá Poľsku.
Maďarsko je podľa Orbána právnym štátom
Vo štvrtok predseda maďarskej vlády Viktor Orbán na tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencii Conservative Political Action Conference (CPAC) vyhlásil, že Maďarsko je právnym štátom.
Podľa servera telex.hu premiér zdôraznil, že keby aj chcel, nemôže súdom nariadiť, "čo je správne".
Orbán poznamenal, že Maďarsko má v medzinárodnej politike váhu aj napriek tomu, že je malou krajinou. "Je v nás niečo príťažlivé, exotické.
Možno jazyk, ktorému nikto nerozumie," dodal s tým, že Maďarsko zostáva konzervatívnym ostrovom v progresívno-liberálnom oceáne.
Na dvojdňovej konferencii vystúpia predseda holandskej nacionalistickej Strany slobody (PVV) Geert Wilders, bývalý šéf Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) Fabrice Leggeri, bývalý predseda vlády Slovinska Janez Janša, senátor štátu Oklahoma Markwayne Mullin, bývalý americký republikánsky prezidentský kandidát Rick Santorum, vodca nacionálno-konzervatívnej strany Vox v Španielsku Santiago Abascal a bývalý poľský premiér Mateusz Morawiecki.
Pravicovú politickú konferenciu CPAC usporadúva každoročne od roku 1974 Americká konzervatívna únia (ACU). V takmer polstoročnej histórii sa z nej stalo podujatie, ktoré mobilizuje desaťtisíce konzervatívcov. V Európe sa prvýkrát uskutočnila v roku 2022 v Budapešti.