WASHINGTON, BRATISLAVA. Čína Rusku poskytuje obrábacie stroje, polovodiče a ďalší materiál dvojakého použitia, ktorý Rusku pomáha obnovovať priemyselnú základňu. Podporuje tak „najväčšie ohrozenie európskej bezpečnosti od konca studenej vojny“.
Týmito slovami americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň nabádal svojich partnerov zo združenia krajín G7, aby zvýšili tlak na Čínu.
Samotný Blinken má na to aktuálne príležitosť, je na návšteve Číny. Západ dlhodobo podozrieva Peking, že Rusku materiálne pomáha pri jeho agresii proti Ukrajine.
Agentúra Reuters aktuálne zverejnila dôkaz o tom, že Čína nielen Rusku pomáha z vlastných zdrojov, ale umožňuje aj prevoz vojenského materiálu zo Severnej Kórey, čo je v rozpore s medzinárondým embargom.
V spolupráci s britským think-tankom RUSI zmapovala pohyb ruskej nákladnej lode Angara, ktorá aktuálne kotví v čínskom prístave, no podľa RUSI už od augusta 2023 preniesla tisíce kontajnerov severokórejskej munície do Ruska.
Práve čínska podpora ruskej agresii má byť jednou z hlavných tém aktuálnej Blinkenovej návštevy v Číne.
V článku sa dočítate:
- čo vieme o ruskej lodi a jej cestách do Severnej Kórey,
- ako sa dá taká loď vypátrať,
- ako reagovala čínska diplomacia,
- čím sa v Číne bude zaoberať americký minister zahraničia.
Loď prezradil odpovedač
Britská organizácia RUSI sa odvoláva na satelitné zábery súkromných spoločností. Na ich základe zistila, že loď zakotvila v čínskom prístave Čou-šan v provincii Če-ťiang.
Reuters píše, že loď sa podarilo identifikovať na základe automatického identifikačného systému AIS. Podobne ako to funguje pri lietadlách, aj námorné lode majú na palube prístroj zvaný odpovedač (transpondér), ktorý vysiela informácie o ich rýchlosti, polohe a kurze. Systém lodiam uľahčuje navigáciu a pomáha im zabrániť zrážkam na mori.
S jeho pomocou sa však dajú lode aj stopovať. Podľa Reuters sa loď Angara prezradila, keď nakrátko zapla odpovedač, zrejme počas náročnejšej navigácie na ceste do Číny. Jej trajektóriu medzi Severnou Kóreou a Ruskom organizácia RUSI overila na základe satelitných snímkov z prístavov.
Polohu lode si môžu overiť aj bežní ľudia. Kým má zapnutý odpovedač, jej polohu zaznamenávajú verejne dostupné webstránky ako napríklad marinetraffic.com alebo vesselfinder.com. Práve pre závislosť na palubných odpovedačoch však tieto služby nie sú vždy spoľahlivé a nemusia zobrazovať skutočnú polohu lode.
Čína všetko popiera
Reuters tvrdí, že loď Angara, plaviaca sa pod ruskou vlajkou, absolvovala od augusta 2023 najmenej 11 plavieb medzi severokórejským prístavom Račin a viacerými ruskými prístavmi. Plavidlo je pre ruskú vojnu proti Ukrajine predmetom sankcií.
Čínsky prístav poskytuje Angare opravy alebo údržbu a čínska vláda by mala vedieť, že má v jednej zo svojich lodeníc plavidlo, na ktoré sú uvalené sankcie, cituje Reuters Josepha Byrnea, výskumníka z RUSI
„Ak dovolia Angare vyplávať po údržbe a bez toho, aby ju prehľadali, je jasné, že Čína nepodniká proti ruským plavidlám žiadne opatrenia,“ tvrdí Byrne.
Čínske ministerstvo zahraničia a ambasáda vo Washingtone tvrdia, že o plavidle nemajú viac informácií.

Taiwan, TikTok aj Ukrajina
Prebiehajúcu Blinkenovu návštevu v Číne si všímajú všetky svetové médiá. BBC upozorňuje, že čínsko-americké vzťahy ochladli pre medzinárodný incident, kedy sa do amerického vzdušného priestoru dostal špionážny balón, nad ktorým Čína zjavne stratila kontrolu.
Hoci sa vzťahy Pekingu a Washingtonu odvtedy zlepšili, Blinken na pekinskom letisku pristál krátko po tom, ako americký Kongres v rámci širšieho balíka vojenskej pomoci schválil aj osem miliárd dolárov pre Taiwan – ostrovný štát, ktorý Čína neuznáva a nárokuje si jeho územie. Americký prezident Joe Biden vyhlásil, že Spojené štáty by Taiwan bránili v prípade, že by ho Čína napadla.
Kongres popri tom hlasoval aj za návrh, aby v Spojených štátoch zakázali sociálnu sieť TikTok v prípade, že ju jej čínsky majiteľ nepredá.
Osobitnou témou vzájomných vzťahov sú technológie, najmä polovodičový priemysel, kde sa Washington snaží obmedziť prílev čínskeho tovaru na americký trh a tým aj vplyv Číny na americký technologický sektor. Bidenova administratíva však chce obmedziť aj export amerického materiálu do Číny – osobitne firmy, ktoré pomáhajú čínskemu gigantu Huawei vyrábať polovodiče, píšu noviny New York Times.
„Blinken bude vo štvrtok varovať čínskeho partnera, že Čína musí obmedziť export strojárskeho tovaru a mikročipov do Ruska, pretože Rusko ich používa na svoju vojnu proti Ukrajine,“ komentuje návštevu BBC.
Peking to označil za nepodložené obvinenia a Ameriku obvinil z pokrytectva.