KIGALI, BRATISLAVA. Neobývané spálne hostela Hope starostlivo zariadili a vybavili modlitebnými koberčekmi aj toaletnými potrebami. Už 666 dní čakajú na to, aby prijali nechcených migrantov zo Spojeného kráľovstva.
„Aj keby prišli hneď teraz, tak sme schopní ich ubytovať,“ pre BBC povedal Ismael Bakina, manažér ubytovania usadeného v kopcoch týčiacich sa nad hlavným mestom Rwandy Kigali. „Udržiavame našu pripravenosť na sto percent.“
Hostia sa v izbách nedobrovoľne ocitnú zrejme už čoskoro – britský parlament totiž schválil kontroverzný návrh zákona, ktorý umožní posielanie migrantov do Rwandy, aby ich žiadosti o azyl posúdila tamojšia vláda.
Niektorým ľuďom, ktorým sa podarilo dostať sa do Veľkej Británie, už v lete na základe nového zákona hrozí presun do afrického vnútrozemského štátu.
„Návrh zákona o Rwande sme predložili, aby sme zraniteľných migrantov odradili od nebezpečných prechodov a narušili obchodný model zločineckých gangov, ktoré ich zneužívajú,“ povedal podľa CNN britský premiér Rishi Sunak s tým, že prijatie tohto zákona má dať žiadateľom o azyl jasne najavo, že ak prídu na Britské ostrovy nelegálne, nebudú tam môcť zostať.
Rwanda je najčastejšie spájaná s genocídou, v ktorej presne pred tridsiatimi rokmi hutuské milície za asi sto dní brutálne zavraždili približne milión Tutsiov a politicky umiernených Hutuov. Aj keď dnes v Rwande vládne mier, odborníci spochybňujú to, či budú vyvezení migranti v stredoafrickej krajine v bezpečí.
V článku sa dočítate:
- kedy sa zrejme spustia deportácie migrantov,
- akých žiadateľov o azyl deportujú do Rwandy,
- o politickej situácii v Rwande,
- kde budú žiadatelia o azyl bývať.
Presun zodpovednosti
Britská vláda predstavila dohodu s Rwandou ešte pred dvoma rokmi, jej presadenie však uviazlo medzi odporom v parlamente a námietkami na britských súdoch – zákonodarcovia a aktivisti sa snažili legislatívu znemožniť pre porušovanie ľudských práv.