ŠTRASBURG. Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu schválili historicky prvé pravidlá EÚ týkajúce sa boja proti násiliu na ženách. Ich cieľom je predchádzať rodovo motivovanému násiliu a chrániť jeho obete, najmä ženy a obete domáceho násilia.
Novú smernicu podporilo 522 poslancov, 27 bolo proti a 72 sa zdržalo hlasovania. Smernica požaduje zavedenie prísnejších zákonov proti kybernetickému násiliu, lepšiu pomoc pre obete a opatrenia na prevenciu znásilnení.
Nové pravidlá zakazujú mrzačenie ženských pohlavných orgánov a nútené manželstvá. Obsahujú aj osobitné usmernenia k trestným činom spáchaným online, ako je zverejňovanie súkromných údajov alebo obrázkov s nahotou (cyber-flashing).

Poslanci presadili, aby súčasťou novej legislatívy bol aj rozšírený zoznam priťažujúcich okolností pre zločiny, na ktoré sa vzťahujú prísnejšie tresty, napríklad trestná činnosť voči verejným činiteľom, novinárom alebo obhajcom ľudských práv.
V zozname priťažujúcich okolností sa uvádza aj zámer potrestať obete na základe ich rodu, sexuálnej orientácie, farby pleti, vierovyznania, sociálneho pôvodu či politického presvedčenia, ako aj snaha chrániť alebo očistiť svoju "česť".
Zámerom je, aby obete takéhoto druhu násilia mali pocit bezpečia, okrem iného aj sprístupnením ubytovania v prípade násilia v domácnosti.
Takisto by mali mať prístup k zdravotnej starostlivosti vrátane služieb v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia.
Orgány členských štátov budú mať prísnejšie povinnosti týkajúce sa nahlasovania a zhromažďovania dôkazov. Okrem toho budú musieť lepšie informovať verejnosť o tom, že pohlavný styk bez súhlasu sa považuje za trestný čin.
Parlament vyzval Európsku komisiu, aby každých päť rokov podávala správu o tom, či je potrebné tieto pravidlá upraviť.
Spoluspravodajkyňa z Výboru EP pre práva žien a rodovú rovnosť Frances Fitzgeraldová z Írska pre médiá spresnila, že EP urobil prvý krok, aby sa Európa stala prvým kontinentom na svete, ktorý ukončí násilie páchané na ženách.
Nové pravidlá nadobudnú účinnosť 20 dní po ich zverejnení v Úradnom vestníku EÚ. Členské štáty budú mať tri roky na to, aby sa pripravili na vykonávanie ustanovení uvedenej smernice.
Európsky parlament ďalej schválil:
zavedenie európskych preukazov a európskych parkovacích preukazov pre osoby so zdravotným postihnutím. Tieto pravidlá zavedú celoeurópsky preukaz zdravotného postihnutia, aby sa zabezpečilo, že osoby so zdravotným postihnutím budú mať rovnaký prístup k preferenčným podmienkam, ako napríklad zľavnené alebo nulové vstupné, prednostný prístup či prístup na vyhradené parkovisko.
dočasnú politickú dohodu s krajinami Európskej únie o nových opatreniach na zlepšenie kvality ovzdušia v Únii. Cieľom je, aby ovzdušie nebolo škodlivé pre ľudské zdravie, prírodné ekosystémy a biodiverzitu. Nové pravidlá stanovujú prísnejšie limity a cieľové hodnoty na rok 2030 pre znečisťujúce látky so závažným vplyvom na ľudské zdravie vrátane tuhých častíc, oxidu dusičitého a oxidu siričitého. Členské štáty môžu požiadať, aby sa termín posunul až o desať rokov, ak budú splnené špecifické podmienky.
nové pravidlá, ktoré zaväzujú firmy zmierniť ich negatívny vplyv na ľudské práva a životné prostredie. Ide o aktivity ako otroctvo, detská práca či ničenie biodiverzity. Tieto pravidlá budú platiť pre podniky v EÚ a materské spoločnosti s viac ako 1000 zamestnancami a celosvetovým obratom nad 450 miliónov eur, ako aj pre podniky, ktoré uzavreli franšízové alebo licenčné zmluvy v EÚ zaručujúce spoločnú firemnú identitu, s celosvetovým obratom nad 80 miliónov eur, pokiaľ minimálne 22,5 milióna eur pochádza z licenčných poplatkov.