BUENOS AIRES. Desaťtisíce ľudí demonštrovali v Argentíne proti úsporným opatreniam vlády pravicovo-populistického prezidenta Javiera Mileiho a za "obranu bezplatných verejných univerzít".
Informovali o tom agentúry AP a AFP.
Znížili rozpočet verejných univerzít
Na jednej z najväčších protivládnych demonštrácií od nástupu Mileiho do úradu vlani v decembri sa v centre Buenos Aires zúčastnilo podľa polície okolo 100-tisíc ľudí (organizátori odhadli počet účastníkov na pol milióna), vrátane študentov, rodičov, učiteľov, zamestnancov univerzít, ale aj odborárov a predstaviteľov opozičných strán. Protestujúci sa následne vydali k sídlu prezidenta.
Demonštrácie sa konali aj v iných mestách, napríklad v Córdobe.
Protesty boli zvolané po tom, čo sa vláda rozhodla znížiť rozpočet verejných univerzít na akademický rok 2024 o 71 percent napriek tomu, že inflácia za posledných dvanásť mesiacov dosiahla 288 percent.
Ak sa finančné prostriedky nezvýšia, napríklad prestížna univerzita v Buenos Aires (UBA) by už od polovice roka nemohla vyplácať zamestnancom platy, informovali noviny La Nación.
Zaviedli núdzové opatrenia
Niektoré fakulty už zaviedli núdzové opatrenia na zníženie nákladov, vrátane obmedzenia osvetlenia v spoločných priestoroch, používania výťahov a skrátenia otváracích hodín knižníc. Agentúra AP pripomenula, že na UBA študovalo päť nositeľov Nobelovej ceny a 17 prezidentov.
Škrty vo financovaní univerzít sú súčasťou "šokovej terapie", ktorú Milei oznámil pri svojom nástupe do úradu a chce ňou dostať pod kontrolu infláciu. Systém vzdelávania v Argentíne je pritom považovaný za jeden z najlepších v Latinskej Amerike.
Štúdium na tamojších verejných vysokých školách je bezplatné aj pre cudzincov a do tejto juhoamerickej krajiny prichádza študovať aj veľa mladých ľudí z iných krajín.
V príspevku na sieti X zverejnenom cez víkend Milei spochybnil míňanie finančných prostriedkov verejnými univerzitami a uviedol, že sú využívané "na pochybné podnikanie a indoktrináciu".
V pondelok jeho hovorca Manuel Adorni povedal, že verejný vzdelávací systém v krajine už desaťročia upadá a počet absolventov univerzít klesá.