Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Pre príbehy o zlých svokrách čelia mimoriadne populárne čínske televízne krátke drámy problémom s úradnými cenzormi.
Epizódy o panovačných matkách, ktoré rozmaznávajú svojich dospelých synov, sú v Číne najnovším zábavným hitom generácie Z. Kárajú v nich hlavné hrdinky, svoje nevesty, z toho, že nekvalitne varia a majú vysoké účty za elektrinu.
V niektorých prípadoch je to až zvláštne. V jednej sérii staršia žena dokonca pomáha synovi pri sprchovaní a čistení zubov, zatiaľ čo jeho znechutená a ukrivdená manželka plánuje pomstu.
V dramatických finálnych epizódach nevesta vždy prezradí manželovi buď to, že ju svokra šikanuje, alebo ho opustí.
Takéto prehnané príbehy o rodinných rozbrojoch pomohli čínskym streamovacím službám premeniť krátke telenovely na priemysel s obratom päť miliárd dolárov. Peking sa však teraz rozhodol zakročiť proti údajne „nevhodným“ zápletkám o manželských sporoch, pretože sa obáva, že poškodia vládnu kampaň, ktorá podporuje rodiny, aby zostali spolu a plodili deti.
V článku sa dočítate:
- prečo je formát údajne škodlivý pre spoločnosť,
- kedy čínska vláda odstráni neschválené tituly,
- ako komunistická strana využíva krátke drámy.
Nerealistické zápletky
Odborníci tvrdia, že rastúce obavy úradov zo škodlivého vplyvu krátkych drám pravdepodobne spomalia raketový vzostup tohto odvetvia v Číne a možno urýchlia snahu čínskych štúdií preniknúť do sveta.
Po dvoch rokoch, keď po celej krajine vznikali produkčné spoločnosti, ktoré sa snažili využiť rastúci trend - niekedy sa dokonca spoliehali na ChatGPT, aby pripravil scenáre - dosiahlo toto odvetvie bod zlomu, povedal Chuang Čung-ťün, vedec z univerzity v Če-ťiangu, ktorý skúmal tieto seriály.
Podľa Chuanga je tento formát škodlivý pre spoločnosť, pretože divákov kŕmia nerealistickými zápletkami, ktoré „očierňujú ľudí a zosilňujú konflikty“ v rodinách. Dodal, že mladí ľudia, ktorí trávia viac času za obrazovkami ako so skutočnými ľuďmi, sa stávajú „emocionálne nevyspelými“ a „nie sú ochotní uzavrieť manželstvo alebo mať deti“.
Krátke drámy o svokrách podľa cenzorov predstavujú odklon od „hlavných hodnôt“ schválených Komunistickou stranou Číny. Národný úrad pre rozhlas a televíziu preto podľa štátnych médií začal s celoštátnou revíziou a do 1. júna odstráni neschválené tituly.
Boj o voľbu životného štýlu
Čínske streamovacie služby aj televízne štúdiá v posledných troch rokoch stavili na to, že párminútové scénky predbehnú v popularite medzi mladými ľuďmi pomalé a zdĺhavé televízne vysielanie. V záujme o tento formát vidia tiež príležitosť, ako ovládnuť zahraničné trhy, podobne ako sa to podarilo spoločnosti tikTok.
Scenáristi a tvorcovia, mnohí už zvyknutí na "neviditeľnú ruku" cenzúry, začínajú prechádzať do zahraničných produkčných tímov, vraví Oscar Čou, lektor mediálnych štúdií na univerzite v Kente, ktorý skúma toto odvetvie.
„Konvenčné rodinné hodnoty sú niečo, na čom vláde veľmi záleží,“ povedal Čou. „Snažia sa využiť krátke videá na propagáciu vlastnej ideologickej agendy.“
Keďže krajina čelí demografickej kríze, ktorá sa už stáva aj existenčnou, ich cieľom je viac manželstiev a oveľa viac detí.
Odkedy sa v roku 2022 začala znižovať populácia Číny, úradníci zintenzívnili kontrolu „nezdravého“ zobrazovania lásky a manželstva v popkultúre. Zároveň posilnili propagandu, ktorá má povzbudiť mladé páry, aby sa usadili a začali sa venovať rodeniu detí.
Toto úsilie o šírenie „pozitívnej energie“ okolo manželstva a plodenia detí však naráža na meniace sa ideály mladých Číňanov (najmä žien), ktorí sú unavení z vládnych poučiek o uctievaní si rodičov a rodinnej zodpovednosti.
Boj o životný štýl prebieha najmä v popkultúre a úradníci sa preto snažia získať kontrolu aj nad obsahom, ktorý sa zameriava práve na mladé publikum.
Pred februárovými oslavami lunárneho nového roka sa napríklad do pozornosti mladých, ktorí necestovali na sviatky za rodinami, dostala internetová hra imitujúca rodinných príslušníkov, napríklad "otravné tety", ktoré sa vypytujú na ľúbostný život. Hra bola celoštátnym hitom - až kým ju úrady nestiahli.
Loading
...
Krátke obdobie relatívnej slobody pre krátke drámy sa teraz končí.
Na začiatku rozmachu tohto formátu sa veľké technologické firmy snažili investovať do často gýčových relácií, aby prilákali predplatiteľov. Streamovacie platformy chrlili krátke drámy takým tempom, že aj dobre vycvičení čínski cenzori mali problém udržať krok.
Posolstvo strany
Podľa analytikov sa teraz budú musieť streamovacie služby v krajine dobrovoľne cenzurovať, ak si budú chcieť udržať podiel z päťmiliardového odvetvia.
Po varovaniach cenzorov, že zápletky seriálov ako „Môj manžel je mamičkin maznáčik“ sú príliš „prehnané“ a negatívne, napríklad platforma tou-jin (čínska verzia služby tikTok) prisľúbila, že obsah budú kontrolovať sami.
Ich konkurenčná služba bilibili zase oznámila, že stiahla stovky seriálov, ktoré sa „odchyľovali od hlavných spoločenských hodnôt“.
Tieto zásahy sú najnovším príkladom toho, ako sa čínska cenzúra snaží zabezpečiť, aby nové formy popkultúry zostali v súlade s posolstvami komunistickej strany.
Po minuloročnom zavedení licencií chce Národný úrad pre televíziu a rozhlas zefektívniť aj proces posudzovania, čo by úradom zjednodušilo klasifikovanie, schvaľovanie a zamietanie obsahu.
Nové opatrenia tiež majú technologickým spoločnostiam zabrániť v tom, aby uprednostňovali zisk pred spoločenským prospechom. Čínske vedenie je v posledných rokoch posadnuté rôznymi reguláciami, ktoré zasahujú aj do oblastí, ako je internetové doučovanie, digitálne platby či doprava na vyžiadanie.
Jeden z predstaviteľov štátneho televízneho dohľadu vyjadril ľútosť nad tým, že snaha o prílišný zisk bráni krátkym videám, aby sa z nich stalo skutočné umenie a nie to "neštandardné".
„Podľa nášho názoru sú krátke drámy v súčasnosti len rýchlo rastúcim produktom, ktorý má ďaleko od toho, aby sa stal prémiovým dielom," vraví zdroj pre štátny denník Shanghai Securities News. Dôvodom je podľa neho "rozšírená honba za obchodným ziskom“.