BERLÍN. Čínske veľvyslanectvo v Berlíne v pondelok "dôrazne" odmietlo obvinenia zo špionáže v Nemecku, uviedli čínske štátne médiá.
Vyšetrovatelia na západe Nemecka zatkli v pondelok troch nemeckých občanov pre podozrenie zo špionáže pre Čínu. Obvinili ich zo zhromažďovania informácií o technológiách, ktoré by sa dali použiť na vojenské účely.
"Vyzývame nemeckú stranu, aby prestala zneužívať obvinenie zo špionáže na politickú manipuláciu obrazu Číny a očierňovanie Číny," uviedlo veľvyslanectvo vo vyhlásení zaslanom štátnej tlačovej agentúre Sinchua.
V utorok polícia zatkla v Drážďanoch muža podozrivého zo špionáže pre Čínu. Ide o asistenta Maximiliana Kraha, lídra kandidátky krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD) vo voľbách do Európskeho parlamentu.

Pre Nemecko bol nespoľahlivý
Podozrivý má 43 rokov a bol identifikovaný ako Jian (Ťien) G. Spolková generálna prokuratúra tvrdí, že sledoval aktivity čínskej opozície v Nemecku, odovzdával informácie z Európskeho parlamentu čínskemu ministerstvu štátnej bezpečnosti a pôsobil aj ako agent tajnej služby.
Podľa ARD sa Jian G. asi pred desiatimi rokmi ponúkol nemeckým úradom ako informátor, bol však klasifikovaný ako nespoľahlivý. Existovalo tiež podozrenie, že je možným dvojitým agentom Číny.
Jien G. má čínske korene, no už niekoľko rokov disponuje nemeckým občianstvom. Do Drážďan prišiel v roku 2002 ako študent. Určitý čas bol členom Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD).
Pri zakladaní firmy sa zoznámil s Krahom, ktorý pôsobil ako právnik v Drážďanoch. Ten ho v roku 2019, keď sa stal europoslancom za AfD, zamestnal ako asistenta.
AfD čaká na ďalšie informácie
Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová označila obvinenia Jiana G. za "veľmi vážne" a žiada dôkladné vyšetrenie prípadu. "Ak sa potvrdí, že z Európskeho parlamentu sa robila špionáž pre Čínu, pôjde o útok na európsku demokraciu zvnútra," povedala.
AfD považuje správy o zatknutí asistenta eurosposlanca Kraha pre podozrenie zo špionáže za veľmi znepokojujúce.
"Keďže v súčasnosti nemáme ďalšie informácie o prípade, musíme počkať na ďalšie vyšetrovanie Spolkovej generálnej prokuratúry," konštatoval v stanovisku hovorca strany Michael Pfalzgraf.
Samotný Krah reagoval na uvedené skutočnosť zdržanlivo. "O zatknutí môjho kolegu som sa dozvedel dnes ráno z tlače. Nemám žiadne ďalšie informácie. Špionáž pre cudzí štát je vážne obvinenie. Ak by sa obvinenia potvrdili, bude to mať za následok okamžité ukončenie pracovného pomeru," napísal na sieti X.
Pre denník Bild Krah v Štrasburgu povedal, že pokiaľ vie, jeho asistent udržiaval iba "kontakty s oficiálnymi čínskymi orgánmi na veľvyslanectve".
Európsky parlament asistentovi s okamžitou platnosťou pozastavil výkon funkcie.
"Vzhľadom na závažnosť zistení (Európsky) parlament s okamžitou platnosťou pozastavil výkon funkcie dotyčnej osobe," povedal pre agentúru AFP hovorca zákonodarného zboru.
Chcú pošpiniť Čínu, odkazuje Wen-pin
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin v reakcii na zadržanie Jiana G. v utorok podľa agentúry AFP uviedol, že "zámer tohto druhu rozruchu je zrejmý - pošpiniť Čínu, uškodiť jej a zničiť spoluprácu medzi Čínou a Európou".
"V poslednom čase musí byť každému jasné, že teória o hrozbe špionáže zo strany Číny nie je vo verejnej mienke v Európe nič nové. V ostatných rokoch k rozruchu často dochádza pred stretnutiami čínskych a európskych predstaviteľov alebo po nich," dodal Wang.
Wang zároveň vyjadril nádej, že príslušné miesta v Nemecku "sa zrieknu myslenia z čias studenej vojny a prestanú využívať takzvanú špionážnu hrozbu v rámci politickej manipulácie proti Číne".
Pekingu údajne poskytli technológie
V pondelok zadržanú trojicu vo vyhlásení identifikovali iba ako Herwiga F., Inu F. a Thomasa R., pričom posledného menovaného prokurátori opísali ako agenta – zamestnanca čínskeho ministerstva pre štátnu bezpečnosť.
Podľa nemeckej prokuratúry existuje "silné podozrenie, že pracovali pre čínsku tajnú službu" v období od júna 2022. Pekingu údajne poskytli technológie, ktoré mohli byť použité na vojenské účely.
Podozriví prostredníctvom svojej spoločnosti uzavreli dohodu o spolupráci s nemenovanou univerzitou v Nemecku. Súčasťou kontraktu bola príprava štúdie pre čínskych zmluvných partnerov o častiach strojov, ktoré sa môžu používať na prevádzku výkonných lodných motorov určených napríklad pre bojové plavidlá.
Vo vyhlásení spolkovej prokuratúry sa uvádza, že trojica tiež zakúpila špeciálny laser z Nemecka v mene a za úhradu od čínskeho ministerstva a bez povolenia ho vyviezla do Číny.
Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz minulý týždeň navštívil Čínu, kde apeloval na Peking, aby zaručil nemeckým firmám rovnaký prístup na trh. Tlmočil tiež znepokojenia Európskej únie v súvislosti s čínskou hospodárskou politikou a podporou Ruska.