LONDÝN. Kontroverzné plány britskej vlády na posielanie žiadateľov o azyl do africkej Rwandy prešli v noci na utorok parlamentom. Snemovňa lordov po dlhých sporoch prestala návrh zákona z dielne vlády premiéra Rishiho Sunaka blokovať.
Migrantov by mali deportovať bez ohľadu na ich pôvod, ak prídu do Británie nelegálne. Londýn chce takto odradiť ďalších ľudí, aby sa vydávali na cestu člnmi cez Lamanšský prieliv, ktorú ich ročne absolvujú desaťtisíce.
Legislatíva, predstavená ešte v roku 2022, pôvodne narazila na odpor v oboch komorách britského parlamentu; námietky voči nej vyslovili aj justičné orgány.
Najvyšší súd ju v novembri dokonca zablokoval s odôvodnením, že britská vláda nedokáže zaručiť bezpečnosť migrantov deportovaných do Rwandy. Prijatý návrh zákona preto vyhlasuje Rwandu za bezpečný tretí štát.

Členovia nevolenej hornej komory britského parlamentu návrh zákona opakovane posielali späť Dolnej snemovni so svojimi pozmeňujúcimi návrhmi, ktoré však poslanci opakovane zamietali.
Po dlhom "pingpongu", ako tento postup nazvali britské médiá, napokon lordi okolo pondelkovej polnoci rozhodli, že ďalšie zmeny už presadzovať nebudú.
Prvé lety budú za desať týždňov
Návrh sa tak stane zákonom, potrebný je už len formálny súhlas kráľa Karola III. Podľa denníka The Guardian sa očakáva, že ho udelí v utorok.
Premiér Sunak vyhlásil, že prvé lety s migrantmi sa uskutočnia za desať až 12 týždňov.
Na základe azylovej dohody, ktorú Británia uzavrela s Rwandou, nebudú môcť nelegálni migranti podávať žiadosti o azyl v Spojenom kráľovstve, ale až po prevoze vo východoafrickej krajine. S návratom do Británie plán nepočíta.
Kritici označujú deportácie za nehumánne a vyjadrujú pochybnosti, že takýto zákon migrantov od cesty do Británie skutočne odradí.
Tvrdia tiež, že hoci Londýn zaplatí Rwande stovky miliónov libier, z krajiny deportujú len malú časť ľudí, ktorí prišli nezákonne. Vláda už vybrala stovky znalcov a sudcov, ktorí budú mať na starosti možné žaloby súvisiace s deportáciami.
Rada Európy aj OSN plány kritizujú
Rada Európy (RE) a Organizácia spojených národov v utorok vyzvali Britániu, aby prehodnotila plány na deportácie. Rwanda schválenie naopak privítala.
Komisár RE pre ľudské práva Michael O’Flaherty na Britániu naliehal, aby sa zdržala vyhostenia osôb v rámci takzvanej Rwandskej schémy a zvrátila účinné porušovanie nezávislosti súdnictva.
Podľa svojich slov sa obáva, že bude možné vyhostiť ľudí bez akéhokoľvek predchádzajúceho posúdenia ich žiadostí o azyl britskými úradmi.
Šéf Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) Filippo Grandi a vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk vo svojom stanovisku vyzvali Britániu, aby plány na deportácie prehodnotila a miesto toho prijala také opatrenia, ktoré riešia neregulárny tok utečencov a migrantov s ohľadom na ľudské práva a medzinárodnú spoluprácu.
Predstavitelia OSN vyjadrovali poľutovanie nad tým, že plán "obmedzí súdy Spojeného kráľovstva v riadnom preskúmavaní rozhodnutí o vyhostení a žiadatelia o azyl budú mať len obmedzený priestor na odvolanie, aj keď im hrozí značné riziko". Zároveň upozornili, že Londýn plánovanými deportáciami ohrozuje právny štát a vytvára nebezpečný precedens pre svet.