BRUSEL. Premiéri Belgicka a Česka urgovali partnerov v Európskej únii (EÚ), aby podnikli kroky v snahe zabrániť ruskému zasahovaniu do júnových európskych volieb.
Alexander De Croo a Petr Fiala v spoločnom liste uviedli, že nemožno dovoliť, „aby Rusku prešiel takýto hrubý útok na naše demokratické inštitúcie a zásady“ a je potrebné sa „proti tomu vyzbrojiť na národnej a európskej úrovni“.
Podplácanie politikov
Belgické a české spravodajské služby v ostatných týždňoch odhalili dôkazy o ruskej ovplyvňovacej kampani a pokusoch o podplácanie poslancov Európskeho parlamentu.

„Je tu niekto, kto sa snaží ovplyvniť, a sú ľudia, ktorí sa nechajú ovplyvniť, a keď ide o peniaze, musíme byť schopní konať," vyjadril sa De Croo na samite lídrov EÚ v Bruseli.
Ako povedal, že kým peniaze zmenili majiteľa mimo Belgicka, politický vplyv sa odohráva v jeho krajine. Belgicko v súčasnosti zastáva rotujúce predsedníctvo EÚ a je domovom inštitúcií eurobloku, ako aj ústredia NATO.
Petr Fiala informoval, že si lídri vymieňali názory a skúsenosti, čo môžu robiť jednotlivé štáty.
"Legislatíva v jednotlivých štátoch je rozdielna a rozdielne sú aj možnosti, ako čeliť jednak pokusom o ovplyvnenie, a jednak aké z toho vyvodzovať dôsledky. Niekde sa dajú priamo vyvodzovať právne dôsledky, niekde je potrebné brániť sa protikampaňou," povedal Fiala.
Silnejší mandát prokuratúre
De Croo a Fiala chcú, aby členské štáty posilnili mandát Európskeho úradu pre boj proti podvodom a Európskej prokuratúry. To však podľa belgického premiéra môže chvíľu trvať. Nie všetky členské krajiny bloku sa totiž prihlásili do prokuratúry.
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová varovala, že „pokusy Ruska skresľovať naratívy a posilňovať prokremeľské nálady prostredníctvom dezinformácií už nie sú len hrozbou, ale možnosťou, ktorej musíme byť pripravení čeliť“.
Európsky parlament je jediná priamo občanmi volená inštitúcia v EÚ, pričom voľby sa konajú každých päť rokov. Poslanci europarlamentu tvoria a rozhodujú o nových zákonoch, ktoré ovplyvňujú životy približne 420 miliónov ľudí žijúcich v Európe. Tohtoročné voľby sa konajú od 6. do 9. júna.
Výsledky Eurovolieb 2024

- Oficiálne výsledky eurovolieb 2024
- Kompletný zoznam zvolených europoslancov
- Pozrite si volebné mapy
- Ktorí kandidáti dostali najviac preferenčných hlasov?
- Eurovoľby 2024 minúta po minúte
- Osem záverov z eurovolieb: Proeurópski voliči vzdorujú
- Komentár: PS vyhralo voľby napriek Ficovmu prejav
- Eurovoľby zmenia aj slovenský parlament