Slávne horské schody Ha‘ikū v Honolulu sú neprístupné verejnosti už desiatky rokov, ale to nezabránilo niektorým turistom v tom, aby neoprávnene prenikli na súkromné pozemky alebo obišli ochranku a vydali sa na nelegálnu cestu po kovových schodoch.
Zradnú cestu známu ako „Schody do neba“ teraz odstránia viac ako osemdesiat rokov po tom, čo ju počas druhej svetovej vojny vybudovalo americké námorníctvo.
Dozviete sa:
- Prečo je riskantné zachraňovať ľudí zo schodiska Haʻikū.
- Kto dal schody postaviť a prečo.
- Kedy začnú schody odstraňovať a ako dlho to bude trvať.
Riskantné záchrany
Schodisko s 3922 schodmi, ktoré sa tiahne po strmom svahu, láka turistov, ktorí sa pokúšajú o skoré ranné túry v nádeji, že sa im podarí zachytiť východ slnka z hrebeňa pohoria Ko'olau vo výške viac ako 850 metrov nad morom.
Minulý týždeň začali robotníci s odstraňovaním, ktoré by malo trvať najmenej šesť mesiacov. Tento projekt sa mal realizovať už dávno, povedal starosta Honolulu Rick Blangiardi.
„Môžem vás ubezpečiť, že nešlo o rozmarné rozhodnutie,“ uviedol v stredajšom vyhlásení.
Doterajšie pokusy o absolvovanie zakázanej túry sa skončili riskantnými záchrannými misiami.
V septembri musela posádka vrtuľníka z nebezpečného chodníka vyslobodiť ženu a jej psa po páde z výšky 50 metrov, informoval web Hawaii News Now. V roku 2016 podľa denníka Honolulu Star-Advertiser dvojica turistov uviazla na niekoľko hodín v tme, kým sa záchranári dostali na chodník za denného svetla.
Od januára 2022 do februára 2024 hasičský zbor Honolulu na schodoch Ha'ikū zasahoval pri piatich záchranných akciách. Hasičský zbor za posledných 12 rokov zachránil na schodoch 118 ľudí, informovala v októbri 2022 stanica KHON2 so sídlom v Honolulu.
Siete všetko zhoršili
Prístup na schody, ktoré boli vybudované s cieľom umožniť vojenskému personálu dostať sa ku komunikačným zariadeniam na hrebeni, je obmedzený od roku 1987.
Pobrežná stráž USA predtým povolila používať schody turistom, ktorí podpísali výnimku, ale neskôr ich úradníci pre verejnosť uzavreli „pre vandalizmus a obavy z právnej zodpovednosti“ za prípadné nehody, ako uviedla mestská rada Honolulu.
Schodisko Haʻikū
- Jeho montáž začalo v roku 1942 americké námorníctvo v rámci výstavby prísne tajnej rádiovej stanice pre komunikáciu s plavidlami v Tichom oceáne.
- Schody boli najskôr drevené, v 50. rokoch ich nahradili kovovými schodmi a rampami.
- V 70. rokoch bol na schody voľný prístup, no v roku 1987 vstup zakázali po tom, ako sa objavili v seriáli Magnum a zvýšil sa o ne záujem.
- Odstránenie schodiska odsúhlasilo mesto Honolulu v roku 2021. Celá akcia bude stáť viac ako 2,5 milióna dolárov.
V roku 1999 pobrežná stráž USA previedla vlastnícke práva na schody Ha'ikū na spoločnosť Board of Water Supply v Honolulu, ktorá potom práva presunula na mesto, pretože pozemky nepotrebovala na odber vody. Honolulu časť schodiska opravilo, ale to zostalo naďalej uzavreté. Neskôr pribudla bezpečnostná stráž, ktorá mala zabrániť turistom v prístupe. Tí však prichádzali aj naďalej.
Sociálne siete tento problém iba zhoršili. „Umožnili zverejňovanie nelegálnych informácií o trasách vedúcich k schodom a zdieľanie panoramatických fotografií, ktoré povzbudili ľudí z celého sveta, aby sa vybrali na túru,“ píše sa v uznesení z apríla 2021, v ktorom mestská rada vyzvala na odstránenie schodov.
Podľa predstaviteľov Honolulu, policajti rozmiestnení v okolí schodiska a v okolitých štvrtiach od augusta 2017 do marca 2020 zastavili 11 427 ľudí a zabránili, aby sa na schody dostali.
„Väčšina z týchto ľudí vyhľadáva zážitok, pretože chcú povedať, že sa sem vybrali na túru,“ povedala Esther Kia'āina, podpredsedníčka mestskej rady Honolulu, ktorá zastupuje obvod, kde sa nachádzajú schody Ha'ikū.
Výhľad zostane
Schodisko je nebezpečné nielen pre tých, ktorí sa ho pokúšajú zdolať, ale aj pre privolaných záchranárov, povedala a dodala, že každá záchranná akcia zvyčajne stojí od 10-tisíc do 20-tisíc dolárov.
„Je tam veľmi veterno, v skutočnosti je to veľmi zradné,“ povedala. „Jednoducho si myslím, že ľudia to neberú do úvahy.“
Keď Kia'āina a zvyšok mestskej rady jednomyseľne hlasovali za uznesenie o odstránení schodov, nazvali to „jediným schodným riešením,“ ako zastaviť neoprávnené vstupy a zbaviť mesto zodpovednosti - najmä preto, že po pandémii sa očakával nárast cestovného ruchu.
Konečné rozhodnutie odstrániť schody padlo po mesiacoch diskusií s mestskou radou a členmi komunity Honolulu, uviedol vo svojom vyhlásení starosta Blangiardi.
Projekt sa oficiálne začal v stredu a odstraňovanie 664 schodiskových blokov, čo sú sedemmetrové úseky schodov, sa začne koncom tohto mesiaca. Každý modul bude následne vrtuľníkom prevezený na demontáž.
Hoci schody už nebudú na svojom mieste, výhľad zostane, povedala Kia'āina.
„Krása hory tam bude stále,“ povedala.