WASHINGTON, BRATISLAVA. Mesiace pred novembrovými voľbami amerického prezidenta je favoritom republikánsky exprezident Donald Trump. Jeho protikandidát za Demokratickú stranu a súčasný prezident Joe Biden sa však naňho doťahuje.
Za Trumpa by zahlasovalo 46 percent opýtaných, za Bidena len o percentuálny bod menej, vyplýva z najnovšieho prieskumu amerického denníka New York Times (NYT). Zostávajúci počet voličov sa nechcel alebo nevedel vyjadriť.
„V takto rovnomerne rozdelenom národe môže byť rozhodujúci aj ten najmenší posun v podpore,“ pripomína denník.
Počas kampane sa vynorili témy, ktoré by mohli rozhodnúť o novom prezidentovi USA. Ide napríklad o právo na interrupciu či podporu hospodárstva, s ktorými dokážu politici niečo robiť. Jednu kľúčovú tému však nedokážu ovplyvniť.
V článku sa dočítate aj:
- prečo Trump mení názor na interrupcie,
- komu poškodzuje jeho vek,
- prečo Bidenovi rastúce hospodárstvo nemusí pomôcť.
Široká podpora interrupcií
Kľúčovou otázkou novembrových volieb je zachovanie práva na interrupcie, za ktoré sa zasadzuje najmä Biden. Proti ich obmedzovaniu je však aj významný počet republikánskych voličov.
„Pre demokratov to má taktický zmysel. Ohrozenie reprodukčných práv žien je zriedkavou témou, v ktorej strana dosahuje veľmi dobré výsledky,“ komentuje denník The Guardian.
Biden opakovane Trumpa obvinil, že za sprísňovanie interrupcií môže práve on. Počas Trumpovej vlády v roku 2022 totiž Najvyšší súd zrušil nariadenie zvané Roe v. Wade, ktoré uzákonilo právo na interrupciu na federálnej úrovni.
Jeho zrušením neprišlo priamo k zákazu interrupcií – jednotlivé štáty sa však mohli samy rozhodnúť zákroky zakázať či sprísniť. Viaceré z nich, najmä tie s republikánskym vedením, tak urobili takmer okamžite.
Dôležitosť témy si uvedomuje aj Trump, ktorý svoj názor na interrupcie však vyjadruje zmätočne. Naposledy 10. apríla na novinársku otázku reagoval, že by celonárodný zákaz interrupcií nepodpísal.
Išiel tak proti sľubu, ktorý dal počas kampane v roku 2016. Naďalej sa však chváli tým, že počas jeho úradovania sa mu podarilo dosadiť troch sudcov Najvyššieho súdu. Práve oni dopomohli k zrušeniu federálneho práva na potrat.

Kampaň starých mužov
Interrupcie sa dajú politicky ovplyvniť. So svojím vekom, ktorý mnohých Američanov trápi, však urobiť nič nemôžu.
Biden má 81 rokov, Trump 77 rokov. Obaja by sa v prípade zvolenia stali najstarším prezidentom USA.
Voliči to, či kandidátov neopúšťa energia, sledujú už teraz. Pozornejšie sa na to zamerajú na jeseň, keď sú naplánované viaceré prezidentské debaty.
V súčasnosti ľudí viac znepokojuje Bidenov vysoký vek. Američanov trápi, že niekedy komolí slová, nedokončuje vety či jeho viaceré pády.
Roky však môžu dobehnúť aj Trumpa. „Vek momentálne Bidenovi ubližuje. Všetci si myslia, že je starý. Otázka však je, či sa známky veku prejavia aj na Trumpovi,“ povedala pre web BBC demokratická politická komentátorka a právnička Susan Estrichová.
Februárový prieskum denníka New York Times a Siena College ukázal, že až 73 percent voličov si o Bidenovi myslí, že je príliš starý na to, aby efektívne vykonával úrad prezidenta. Pri Trumpovi s týmto tvrdením súhlasí 42 percent opýtaných.
Bidena by malo znepokojovať najmä to, že s tvrdením, že je príliš starý, súhlasí až 51 percent voličov, ktorí za neho pred štyrmi rokmi hlasovali.

Voľba peňaženkou
Mesiace pred voľbami sa veľa hovorí o interrupciách, podpore kandidátov pre Izrael a Ukrajinu či o ich veku. Sú to témy, ktoré voličov môžu presvedčiť, ešte viac sa však zameriavajú na ekonomiku.
„Američania majú v celoštátnych voľbách tendenciu voliť peňaženkou – v dobrých časoch vládnucu stranu a v zlých opozíciu,“ komentuje Anthony Zurcher, severoamerický korešpondent BBC. Zdá sa však, že občania sa napriek dátam nateraz nevedia rozhodnúť, v akom období sa nachádzajú.
Americkému hospodárstvu sa darí lepšie ako pred štyrmi rokmi. Ekonomika stabilne rastie, nezamestnanosť je nízka, akciový trh dosahuje historické maximá. Mnohí Američania však nemajú pocit, že sa zlepšenie odzrkadľuje v ich každodennom živote.
Do istej miery za to môže niekoľko rokov vysokej inflácie a zvyšujúce sa náklady na život, čo nahráva Trumpovi.
Trumpovi pomáha aj to, že voliči si na jeho funkčné obdobie spomínajú v dobrom. Pre prieskum NYT sa tak vyjadrilo 42 percent opýtaných. Na Bidena pozitívne spomína 25 percent opýtaných.
V prieskume vyzdvihovali najmä stav ekonomiky za Trumpa. Menovite hovorili o finančných príspevkoch, ktoré im prišli v posledných dňoch jeho úradovania. Šeky, ktoré niesli Trumpov podpis, dostalo 35 miliónov Američanov.
Do volieb však ešte zostáva sedem mesiacov. Je to dostatok času na to, aby Biden voličov presvedčil, že jeho investície do infraštruktúry, znižovanie daní a sociálne výdavky ich životy zlepšili.
Hospodárstvo je však pre mnohých Američanov aj o pocitoch. „Kým to sami nepocítia, je jedno, aké štatistiky im predhodia,“ povedal pre BBC Sean Spicer, bývalý poradca pre Republikánsku stranu, ktorý pôsobil aj ako Trumpov hovorca.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej