LONDÝN, BRATISLAVA. Tento mesiac by mali podľa dosiaľ zverejnených plánov obnoviť prevádzku obojsmerného plynovodu Balticconnector, ktorý na dne Fínskeho zálivu v Baltskom mori prepája plynovodné siete Fínska a Estónska.
Plynovod je pre poškodenie mimo prevádzky od októbra 2023. Z jeho poškodenia je podozrivá čínska kontajnerová loď Newnew Polar Bear.
Išlo o civilné plavidlo, pričom vyšetrovatelia incidentu tvrdia, že plynovod a neďaleké podmorské telekomunikačné káble poškodila kotva, ktorú za sebou po morskom dne ťahala loď. Newnew Polar Bear sa zhodou okolností zakrátko ukázala v prístave Archangeľsk s jednou chýbajúcou kotvou.
"Nie som námorný kapitán, ale trúfam si tvrdiť, že ak ťaháte kotvu po morskom dne stovky kilometrov, všimnete si to," okomentoval podozrenie podľa magazínu Politico v decembri 2023 fínsky minister európskych záležitostí Anders Adlercreutz.
Incident z minuloročnej jesene však poukazuje na zraniteľnosť Západu voči hybridným vojenským operáciám na morskom dne. Aktuálne na to poukázal viceadmirál Didier Maleterre, zástupca veliteľa spojeneckého námorného velenia NATO.
"Viac ako 90 percent internetu je pod morom. Všetky spojenia medzi USA, Kanadou a Európou vedú po morskom dne, takže zraniteľných miest je veľa," cituje Maleterra britský denník Guardian.
V článku sa dočítate
- Koľko ľudí je ohrozených v prípade poškodenia podmorských káblov alebo potrubí,
- aké ďalšie námorné zariadenia treba chrániť,
- v ktorých oblastiach sú akútne ohrozené podmorské komunikačné trasy,
- aké prostriedky má k dispozícii NATO a čo zmenil vstup Fínska a Švédska.
Ide takmer o miliardu ľudí
Na morskom dne je dnes po celom svete takmer šesťsto podmorských káblov, zobrazené sú aj na interaktívnej mape na stránke www.submarinecablemap.com. K podmorskej infraštruktúre však okrem káblov či potrubí patria aj morské veterné elektrárne a elektrické siete, upozorňuje Guardian.
"Vieme, že Rusi vyvinuli veľa podmorských hybridných prostriedkov, ako ohroziť európske hospodárstvo prostredníctvom káblov, internetových káblov či potrubí. Celá naša podmorská ekonomika je ohrozená," cituje denník Maleterra.