TBILISI. Gruzínski poslanci v utorok schválili prvotný návrh kontroverzného zákona o "zahraničnom vplyve", ktorý budú pravdepodobne nasledovať protesty. Kritizovaný návrh kopíruje represívny ruský zákon.
Krajina je zo zákona pobúrená a Západ sa ho obáva, pretože podkopáva šancu Gruzínska na pripojenie sa k Európskej únii.
Očakáva sa, že nová legislatíva bude schválená počas prvého čítania v priebehu utorka. Vládnuca strana Gruzínsky sen obsadzuje v parlamente drvivú väčšinu stoličiek a na schválenie novej legislatívy nepotrebuje opozičné hlasy.
Zákonodarcovia v parlamente sa v pondelok počas debaty pobili.
Tento kontroverzný návrh z dielne vládnej strany Gruzínsky sen vyzýva médiá a nekomerčné organizácie, aby sa zaregistrovali ako subjekty pod zahraničným vplyvom, ak dostávajú viac ako 20 percent svojho rozpočtu zo zahraničia.
Na videu zverejnenom na internete možno vidieť ako líder Gruzínskeho sna v parlamente Mamuka Mdinaradze reční, keď k nemu pribehne opozičný poslanec a udrie ho do tváre. Do potýčky sa následne pridali aj niekoľkí ďalší poslanci.
Oponenti návrhu ho kritizujú aj ako „ruský zákon“, keďže sa podobá legislatíve, ktorou Moskva stigmatizuje nezávislé médiá a organizácie v opozícii s Kremľom.
Kritici tiež tvrdia, že prijatie zákona by prekazilo cieľ Gruzínska vstúpiť do Európskej únie, ktorá mu vlani udelila dlho požadovaný štatút kandidátskej krajiny.
Návrh je pritom takmer identický ako ten, ktorý vlani vládna strana musela stiahnuť po nátlaku zo strany veľkých pouličných protestov.
Tie vyvoláva aj teraz a v pondelok sa stovky ľudí zišli pred parlamentom, aby vyjadrili nesúhlas s legislatívou, pričom naznačovali, že zákonodarcovia podliehajú tlaku z Ruska.
Ak by zákon prešiel parlamentom, ešte by ho mohla vetovať prezidentka Salome Zurabišviliová. To už skôr naznačil jej parlamentný zástupca.
Veto by však nemuselo trvať dlho, keďže prezidentke končí funkčné obdobie tento rok a ďalšiu hlavu štátu bude menovať zbor voliteľov, ktorý zahŕňa všetkých členov parlamentu.