BRATISLAVA, TEL AVIV. Bol piatok, zhruba 22.30 bratislavského času, keď Irán oznámil začiatok útoku na Izrael. V tom momente na krajinu vypustil najprv 170 smrtiacich dronov, ktoré leteli na vzdialenosť najmenej tisícsto kilometrov. O hodinu neskôr pokračoval útok strelami s plochou dráhou letu.
Fakt, že Teherán verejne oznámil začiatok útoku, je dôležitý. Iránske drony Šahíd 136 letia maximálnou rýchlosťou zhruba 185 kilometrov za hodinu. Vzdialenosť medzi hranicami Iránu a Izraela je najmenej tisíc kilometrov. Teherán tak dal Izraelu najmenej šesť hodín času od oznámenia o spustení útoku do momentu, kým prvé drony mali šancu doletieť do izraelského vzdušného priestoru.
Situáciu sledoval aj americký prezident Joe Biden, ktorý pochválil amerických pilotov za ich prácu pri obrane Izraela. Veľkú časť obrannej práce pri iránskom útoku urobili spojenci - predovšetkým Američania a Briti, ktorých stíhacie lietadlá dokázali operovať z viacerých bodov v oblasti Blízkeho východu.
Pracovalo aj niekoľko vrstiev izraelskej protivzdušnej obrany, najznámejšou z nich je systém Železná kupola. Izrael pri obrane zrejme prvýkrát zostrelil balistickú strelu ešte vo vesmíre. Irán svojím útokom zaujal celosvetovú verejnosť, no Izraelu v skutočnosti spôsobil iba minimálne škody. Pozornosť sa tak teraz sústreďuje na možnú izraelskú odvetu.
V článku sa dočítate
- Prečo a ako Irán vopred informoval Západ o čase a podobe útoku,
- aké prostriedky teheránsky režim pri útoku použil,
- ako sa proti nim Izrael bránil a kto mu pri tom pomáhal,
- akú podobu môže mať izraelská odveta.
Západ o všetkom vedel vopred
Už pred spustením iránskej odvety za izraelský útok na diplomatickú misiu Teheránu v Sýrii experti hovorili, že iránsky protiútok má pritiahnuť pozornosť, no všetky zainteresované strany sa chcú vyhnúť väčšej eskalácii.
Američanov o svojom protiútoku Teherán zrejme informoval prostredníctvom Turecka, keďže USA a Irán formálne neudržiavajú diplomatické styky. Turecko má hranice s Iránom, je pritom členom NATO a spojencom Washingtonu, poukázal v rozhovore so CNN plukovník vo výslužbe Cedric Leighton. Iránu tak podľa neho muselo byť jasné, že čokoľvek povie Ankare, sa dostane do uší Washingtonu.
Izraelu pri obrane pomáhalo okrem amerických a britských jednotiek aj Jordánsko, ktorého vzdušným priestorom musela preletieť časť iránskych dronov a striel.
CNN poukázala aj na to, že Irán diplomatickými kanálmi dlhšie dával najavo, akú odvetu proti Izraelu podnikne. Washington a jeho spojenci tak mohli dostať kľúčové informácie až 72 hodín vopred.
