Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
KYJEV. Oblohu nad ukrajinskou frontovou líniou stráži množstvo dronov - číhajú na akékoľvek známky pohybu a ukrajinské a ruské jednotky majú len malú možnosť pohybovať sa na bojisku bez toho, aby ich nespozorovali a nevyhodili do vzduchu.
Počas bojových operácií sa tak ponáhľajú z jedného zákopu do druhého a dúfajú, že piloti obsluhujúci nepriateľské drony nad hlavami nie sú dostatočne skúsení na to, aby ich spozorovali.
Skúsení operátori dronov, ktorí na fronte postupne zdokonaľujú svoje schopnosti, dokážu síce prenasledovať len jedného vojaka, ale až do konca - keď sa s dronom dostanú aj do úkrytov a zákopov.
Rastúci počet malých dronov na Ukrajine zmenil oblasť na oboch stranách takzvanej nulovej línie - zvyčajne známu ako „sivá zóna“ - na „zónu smrti“, tvrdí Oleksandr Nastenko, veliteľ Kódu 9.2, dronovej jednotky 92. ukrajinskej brigády. Tí, ktorí sa odvážia pohybovať vo dne alebo v noci pod drobnohľadom nepriateľských dronov, „sú okamžite mŕtvi“, vraví.
Lacné bezpilotné lietadlá nasadené na Ukrajine zmenili moderné vedenie vojny - a spočiatku poskytli ukrajinským jednotkám - ktoré čelia početnej ruskej prevahe vo forme vojakov aj zbraní - výhodu na bojisku. „Toto je evolúcia nášho prežitia,“ povedal Nastenko.
Rusi sa však rýchlo prispôsobili a začali masovo vyrábať vlastné bezpilotné lietadlá. Front zaplavili jednorazové smrtiace drony aj rušičky, ktoré dokážu ochromiť lety bezpilotných lietadiel. Najrozšírenejšie sú drony s pohľadom z prvej osoby (FPV), ktoré zvyčajne ovláda pilot so slúchadlami a s diaľkovým ovládačom v ruke.
„To, čoho sme teraz svedkami, je blesková vojna dronov,“ povedal Andrew Coté zo spoločnosti BRINC Drones so sídlom v Seattli, ktorá posiela vybavenie na Ukrajinu. Coté povedal, že drony na Ukrajine menia hru rovnako ako tanky v prvej svetovej vojne. „Je to patová situácia, pretože ak ste na otvorenom priestranstve, budete prenasledovaní,“ povedal.
V článku sa dočítate:
- čo znemožňuje Ukrajincom dobyť rozsiahle územia,
- prečo sa Ukrajina spolieha na drony,
- že sa Rusko zameriava na operátorov dronov.
Zhoršená situácia
Technologický pokrok síce zrejme chráni životy, keďže piloti dronov môžu pracovať o niečo ďalej od takzvanej kontaktnej línie ako tradičná pechota. Avšak saturácia dronov, z ktorých mnohé majú termokamery, ktoré fungujú aj v noci, tiež zmenšila priestor, kde sa môžu vojaci bezpečne pohybovať bez toho, aby boli spozorovaní - čo vedie k vysokým stratám a v posledných mesiacoch to do značnej miery bráni ktorejkoľvek strane dosiahnuť významný prielom.
Tieto podmienky - v kombinácii s rozsiahlymi mínovými poľami a nedostatkom munície a vojakov - teraz prakticky znemožňujú Ukrajine znovu dobyť rozsiahle územia, ako to urobila v roku 2022.
Rusko, ktoré disponuje dostatočnými zásobami rakiet a vyššou leteckou silou, využilo ukrajinský nedostatok munície na obsadenie strategického mesta Avdijivka na východe Ukrajiny a teraz sa snaží obsadiť ďalšie územia. V sobotu ukrajinský hlavný veliteľ Oleksandr Syrskyj varoval, že situácia na východnom fronte sa „výrazne zhoršila“.
Ukrajina sa bude spoliehať najmä na bezpilotné lietadlá, aby Rusom sťažila postup a pritom ohrozila drahé ruské bojové vozidlá pri každom ich pohybe.
Popri veľkovýrobe dronov v Rusku sa Ukrajina snaží tento rok vyrobiť aspoň milión dronov s nádejou, že tým zabráni ďalším ruským teritoriálnym ziskom.
Ide o čoraz naliehavejšiu úlohu, keďže Kyjevu rýchlo dochádza delostrelecká a protivzdušná munícia od západných partnerov vrátane Spojených štátov. Republikáni v Kongrese už niekoľko mesiacov blokujú balík pomoci vo výške 60 miliárd dolárov, ktorý navrhol americký prezident Joe Biden.
Ukrajinský minister pre digitálnu transformáciu Mychajlo Fedorov, ktorý do veľkej miery dohliada na vývoj dronov v krajine, uviedol, že v rámci zasiahnutia niektorých nepriateľských cieľov sa ukrajinské drony ukázali presnejšie ako delostrelectvo. Napriek tomu je delostrelectvo potrebnejšie.
Takmer naslepo
Na začiatku ruskej invázie sa ukrajinské jednotky spoliehali na delostrelectvo, aby zničili vysoko hodnotné ciele, ako sú ruské tanky, a zastavili ruský postup. Teraz veľký nedostatok nábojov kalibru 155 milimetrov znamená, že aj keď pozorovacie drony identifikujú desiatky cieľov, zaútočí sa len na niekoľko z nich.
„Ak nebudeme mať dostatok munície, túto vojnu prehráme,“ povedal 31-ročný Denys, veliteľ dronov v 45. ukrajinskej brigáde, ktorý vykonáva pozorovanie hlboko v Rusmi kontrolovanom území a ktorého z bezpečnostných dôvodov uvádza denník Washington Post len krstným menom.
Zatiaľ „zadržiavame ich postup pomocou bezpilotných lietadiel FPV“, povedal 32-ročný Nepal, operátor bezpilotných lietadiel v tej istej brigáde, ktorý, podobne ako ostatní v tomto článku, hovoril pod podmienkou, že v súlade s vojenskými pravidlami bude identifikovaný len svojim vojenským menom.
V roku 2014, keď Rusko anektovalo Krym, pozícia pilotov dronov prakticky neexistovala. Odvtedy ich Ukrajina vycvičila desaťtisíce. Vo februári ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj formalizoval úlohu operátorov dronov a zriadil novú vojenskú zložku s názvom Sily bezpilotných systémov. „Odrážanie pozemných útokov je v prvom rade úlohou dronov,“ povedal Zelenskyj a priznal, že úloha vojakov pechoty sa dramaticky zmenila.
Ukrajinské továrne vyrábajú širokú škálu modelov dronov vrátane tých, ktoré útočia na území Ruska, a civilní dobrovoľníci si sami stavajú bezpilotné lietadlá podľa návodov na YouTube.
Dopyt po bezpilotných lietadlách prevyšuje ponuku, povedal Fedorov. „Aj keď teraz formálne uspokojíme všetky potreby, zajtra sa objaví ďalších desať jednotiek, ktoré tiež potrebujú drony,“ povedal.
Samotný počet dronov znamená, že bojisko je „takmer priehľadné na oboch stranách,“ vraví z provizórnej základne neďaleko frontovej línie plnej súčiastok pre drony vojak Nepal.
Aj keď sú tieto zariadenia pomerne lacné na výrobu, sú tak strategicky cenné, že Nepal trávi hodiny za svojím stolom opravou dronov, ktoré buď zhabali Rusom, alebo im ich Rusi vyradili, dúfajúc, že sa budú opäť dať použiť.
Misie sťažujú aj systémy, ktoré rušia frekvencie dronov a prakticky umŕtvia obrazovky pilotov. "Niekedy musíme ciele zasiahnuť takmer naslepo," vraví Nepal.

Zázračné tlačidlo
Okrem rušenia signálu môžu vojaci na ochranu pred dronom urobiť len málo. Nepal často sleduje, ako sa ruskí vojaci s útočnými puškami v rukách snažia zachrániť si život tým, že zostrelia jeho drony s výbušninami skôr, ako do nich narazia.
Nepalov veliteľ, 32-ročný Fox, povedal, že nepretržité lety ruských dronov znamenajú, že „všetko je v nebezpečenstve“. Minulý rok na jeseň mohli jeho vojaci voľne lietať so svojimi dronmi a likvidovať ruské ciele. Teraz ich v dôsledku rušenia často nemôžu presunúť ďalej ako na jeden kilometer, kým na ich obrazovkách nenastane sivý šum.
Tridsaťpäťročný Stanislav, ktorý riadi jednotku bezpilotných lietadiel na východnej Ukrajine, povedal, že v okruhu desiatich kilometrov, ktorý kontroluje jeho brigáda a dve ďalšie, môže lietať okolo sto prieskumných a útočných dronov.
„Najnáročnejšie je zistiť, či ide o ukrajinské, alebo ruské drony,“ povedal Stanislav. „Keď vidíte na oblohe desať dronov, nie je možné zistiť, či je to náš dron, ktorý sa vracia po prieskume na území kontrolovanom Ruskom, alebo je to ich dron, ktorý prilieta na prieskum alebo útočí na územie kontrolované Ukrajinou.“
Rušiaci systém, ktorý vyvinula ukrajinská spoločnosť Kvertus, pomáha síce rušiť ruské drony, no škodí aj tým ukrajinským. Stanislav by si želal, aby existovalo „zázračné tlačidlo“, ktoré by rušilo všetky signály, ale vzhľadom na to, že drony používajú čoraz širší rozsah frekvencií, takáto technológia nie je k dispozícii.
Rusko vie, akí cenní sú pre Ukrajinu piloti dronov, a „zameriava sa na našich operátorov dronov pomocou leteckých navádzaných bômb a systémov Grad“, povedal Fox.
Nastenko prirovnal precíznosť pokročilého operátora drona k precíznosti šperkára; Fox prirovnal zručnosti k zručnostiam pretekára formuly 1.
Počas nedávnej misie Nastenkov tím - pracujúci zo zákopu v blízkosti nulovej línie - vypustil dron Vampire smerom k ruským pozíciám. Termokamera prečesávala mŕtve stromy, kým nenašla ruských vojakov, ktorí sa skrývali na ich strane línie. Potom dron zhodil svoj náklad, čo spôsobilo mohutný výbuch. Záznam ukázal telá ruských vojakov, ktoré odleteli.
Dron sa vrátil späť na svoju základňu, kde ho ukrajinskí vojaci opäť naložili výbušninami a poslali späť, aby zabil všetkých preživších. Medzitým sa nad ich hlavami zdržiaval ďalší dron Mavic, ktorý monitoroval situáciu. Kamera zachytila dvoch dezorientovaných vojakov, ako behajú vedľa seba v kruhu. Pohľad termovízie premenil vojenskú uniformu na bielu farbu. Keď sa vojaci rozdelili a hľadali si miesto, kam sa môžu ukryť, dron Vampire ich zameral a vypálil.
Zachytená komunikácia ukázala, že pri útoku, ktorý trval približne hodinu, zahynulo osem ruských vojakov, povedal Nastenko.
O niekoľko dní neskôr sa vojaci jeho jednotky vydali na ďalšiu misiu. Počas pobytu v teréne sa dostali pod delostrelecký útok, pričom prišli o dvoch vlastných vojakov.
Na tejto reportáži spolupracoval aj David L. Stern.