TEL AVIV, TEHERÁN, WASHINGTON. Irán v noci na nedeľu vyslal proti Izraelu vyše 300 dronov a rakiet pri bezprecedentnom útoku na dlhoročného rivala. Podľa všetkého nespôsobil významnejšie škody, výrazne ale zvýšil napätie v už tak nepokojnom regióne. Irán varoval Izraelčanov, aby sa neuchyľovali k odvete, a pohrozil v takom prípade ešte väčším útokom.
Iránsku akciu, ktorú Teherán označuje za odplatu za nedávny útok na iránsky konzulát v Damasku, odsúdili predstavitelia Európskej únie, mnohí svetoví štátnici i českí politici.
Čaká sa na reakciu
Nielen Blízky východ teraz čaká, ako Izrael zareaguje. O tom v nedeľu niekoľko hodín rokoval izraelský vojnový kabinet, pričom dvaja jeho členovia ešte pred zasadnutím zdôraznili význam vybudovania akejsi protiiránskej koalície. Podľa izraelských médií však kabinet o ďalšom postupe nerozhodol.
Jeho členovia sa síce prikláňajú k odvete, na jej rozsahu a načasovaní ale zhoda nie je, uviedla agentúra Reuters.
Americký prezident Joe Biden podľa zákulisných vyjadrení vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua k zdržanlivosti a odkázal mu, že USA by sa do prípadnej vojenskej odvety proti Iránu nezapojili.
Masívny útok
Izraelská armáda uviedla, že Teherán a jeho spojenci v regióne pri nočnom útoku nasadili na 170 dronov s výbušninami, 120 balistických rakiet a 30 striel s plochou dráhou letu. Na izraelské územie podľa rovnakého zdroja preniklo len niekoľko balistických rakiet, zatiaľ čo asi 99 percent všetkých zbraní bolo zostrelených. V Jeruzaleme aj na ďalších miestach židovského štátu v noci zazneli sirény vzdušného poplachu i výbuchy po zásahoch protivzdušnej obrany.
Na obrane Izraela sa podieľali americké, britské lietadlá. Francúzsko použilo prostriedky protivzdušnej obrany na ochranu vlastných základov v regióne, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na vojenské zdroje. V akcii boli tiež jordánske stíhačky, ktoré podľa neoficiálnych zdrojov zostrelili desiatky bezpilotných lietadiel nad územím kráľovstva.
Nočná operácia, ktorú iránska armáda nazvala "Skutočný sľub", má byť odpoveďou na nedávny úder proti iránskemu konzulátu v Damasku, kde 1. apríla zomreli viacerí významní predstavitelia iránskych revolučných gárd. Izrael sa k tomuto útoku neprihlásil, predpokladá sa ale, že je zaň zodpovedný.
Teherán vyostruje konflikt
Vojenská reakcia Teheránu sa čakala niekoľko dní. Nakoniec mala podobu prvého priameho útoku z Iránu na izraelské územie a je považovaná za výrazné vyostrenie konfliktu medzi dlhoročnými regionálnymi nepriateľmi. Prezident Biden v minulých dňoch Irán pred takýmto krokom varoval a tiež diplomati viacerých ďalších krajín posielali do Teheránu podobné odkazy.
V nočnom telefonáte s Netanjahuom šéf Bieleho domu ubezpečil Izrael o neochvejnej podpore Spojených štátov. Popri tomto oficiálnom vyjadrení sa ale vo viacerých médiách objavili informácie, že americký prezident povzbudil Netanjahua k opatrnosti.
Vývoj spustil vlnu diplomatických rokovaní a vyhlásení varujúcich pred ďalším stupňovaním konfliktu. Na mimoriadnom zasadnutí sa kvôli iránskemu útoku zišla Bezpečnostná rada OSN, ktorá ale neprijala žiadnu rezolúciu a len vypočula stanoviská svojich členov a prizvaných zástupcov Izraela, Iránu a Sýrie.
Generálny tajomník svetovej organizácie António Guterres na úvod zasadnutia RB varoval, že iránsky útok dostal Blízky východ na pokraj katastrofy a ľudia v regióne čelia skutočnej hrozbe ničivého konfliktu. Na utorok zvolal šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell videokonferenciu únijných ministrov zahraničia a český premiér Petr Fiala povedal, že útok bude jednou z tém jeho pondelkovej návštevy vo Washingtone.
Skupina G7 Irán odsúdila
V nedeľu o situácii rokovali lídri skupiny bohatých ekonomík G7, ktorí v spoločnom vyhlásení Irán odsúdili a zároveň uviedli, že treba zabrániť "nekontrolovateľnej regionálnej eskalácii".
Podobné vyhlásenia prichádzali od predstaviteľov Európskej únie aj blízkovýchodných krajín. Premiér Fiala odsúdil destabilizujúce správanie Iránu a česká diplomacia pripomenula právo Izraela na vlastnú obranu. Útok podľa českého prezidenta Petra Pavla nebezpečne eskaluje konflikt v regióne.
Čína po iránskom dronovom a raketovom útoku vyzvala na pokoj a zdržanlivosť, uviedlo ministerstvo zahraničia v Pekingu. Podľa čínskej diplomacie ide o rozšírenie konfliktu v Pásme Gazy. Zdržanlivosť žiadajú tiež Spojené arabské emiráty alebo Rusko.
Izraelský premiér Netanjahu v sobotu večer vyhlásil, že Izrael akýkoľvek úder nenechá bez odvety, po iránskom útoku ale zatiaľ o svojich plánoch neinformoval, zatiaľ čo čelil výzvam niektorých izraelských politikov volajúcich po ráznej reakcii. Iránska misia pri OSN útok označila za reakciu na "opakované zločiny" židovského štátu, uviedla, že USA musia zostať mimo, a že ak Tel Aviv "neurobí ďalšiu chybu", bude vec možné považovať za uzavretú.
Úspech protivzdušnej obrany
Izraelskí verejní činitelia aj iné zdroje po nočnom vývoji hovoria o úspechu protivzdušnej obrany Izraela a jeho spojencov. Médiá s odvolaním sa na záchrannú službu zatiaľ hovoria len o jednom ťažko zranenom beduínskom dieťati a s odvolaním sa na armádu o drobných škodách na jednej leteckej základni na juhu Izraela.
V niektorých častiach krajiny v noci niekoľko hodín platila výzva, aby sa ľudia zdržiavali v blízkosti krytov. Česká veľvyslankyňa Veronika Kuchyňová Šmigolová českých občanov vyzvala, aby si stiahli aplikáciu varujúcu pred vzdušnými údermi a počúvali pokyny civilnej obrany. Žiadni Česi za uplynulú noc nevyhľadali pomoc českého veľvyslanectva, oznámila Kuchynská Šmigolová.
Podľa britskej spravodajskej stanice BBC napríklad obyvateľov Tel Avivu iránsky útok nevyrušil a v baroch v meste bolo v noci živo.
Irán zaútočil na Izrael v čase, keď izraelskú armádu už viac ako pol roka zamestnáva vojenská operácia v Pásme Gazy, kde bojuje s palestínskym hnutím Hamas. Konflikt, ktorý je dôsledkom krvavého teroristického útoku Hamasu na juh Izraela, priniesol od vlaňajšieho októbra vysoké straty medzi palestínskymi civilistami. Židovský štát si zároveň na juhu Libanonu vymieňa údery s hnutím Hizballáh, ktoré má dlhodobú iránsku podporu.