TEHERÁN, BRATISLAVA. Otázkou nie je, či Irán zaútočí na Izrael, ale kedy, napísala pred pár dňami agentúra Bloomberg s odvolaním sa na americké a izraelské spravodajské služby.
Iránsky útok prišiel v sobotu večer v podobe viac ako tristo dronov a balistických rakiet. Izrael sa naň pripravoval, hovorilo sa o ňom aj verejne. Z obáv to však neubralo.
Napätie medzi Iránom a Izraelom panuje dlhodobo, útoky Iránu boli doteraz sprostredkované. Najnovšie však bezpilotné lietadlá a strely po prvýkrát odpálil priamo zo svojho územia. Začalo sa preto hovoriť, či neprichádza k širšej vojne v regióne.
"Toto je prvý deň nového Blízkeho východu," napísal krátko po útoku na sociálnej sieti X bývalý hovorca izraelských obranných síl (IDF) Jonathan Conricus. Je to skutočne tak? Denník SME prináša odpovede na základné otázky.
Prečo Irán zaútočil 13. apríla?
Iránske Revolučné gardy - najsilnejšia zložka iránskych ozbrojených síl - vyhlásili, že útok je odvetou za nálet na budovu iránskeho konzulátu v sýrskom hlavnom meste Damask z 1. apríla. Zahynulo pri ňom sedem iránskych vojenských dôstojníkov vrátane dvoch veliteľov.
Irán z útoku obvinil Izrael, ten sa k tomu oficiálne nevyjadril. Izraelská vláda však priznáva, že v posledných rokoch podnikla stovky útokov na ciele v Sýrii, ktoré sú napojené na Irán.
Ako útok dopadol?
Takmer 99 percent striel sa podarilo zneškodniť pred ich vstupom do izraelského vzdušného priestoru, informovali izraelskí vojenskí predstavitelia. Podľa izraelskej armády šrapnel vážne zranil jedno dieťa a škody utrpela vojenská základňa na juhu krajiny.