NEW YORK. Približne 95-tisíc ľudí utieklo od začiatku marca z metropoly Haiti Port-au-Prince, vyhlásila v piatok Medzinárodná organizácia OSN pre migráciu.
"(Neistota) núti čoraz viac ľudí opustiť hlavné mesto a hľadať útočisko v provinciách, čím riskujú prechod územia ovládaného gangmi," uvádza organizácia.
Organizácia zbiera údaje z rušných autobusových staníc v hlavnom meste. Dodáva však, že zrejme nie sú úplné, pretože niektorí ľudia sa mohli vyhnúť kontrolným bodom alebo neboli zarátaní.
Vznikla dočasná prezidentská rada
Väčšina (58 percent) ľudí opúšťajúcich Port-au-Prince mieri na juh Haiti, kde sa už nachádza viac než 116-tisíc vnútorne vysídlených osôb. Väčšina z nich opustila hlavné mesto počas uplynulých niekoľkých mesiacov, dodáva organizácia.
"Provincie nemajú dostatočnú infraštruktúru a hostiteľské komunity nemajú dostatok zdrojov na to, aby sa dokázali vysporiadať s prívalom ľudí utekajúcich z hlavného mesta," upozorňuje organizácia vo vyhlásení.
V krajine už formálne ustanovili dočasnú prezidentskú radu, ktorej úlohou je vybrať nového premiéra a členov vládneho kabinetu.
Radu bude tvoriť deväť zástupcov z rôznych strán, skupín občianskej spoločnosti a súkromného sektora. Právo hlasovať však bude mať iba sedem členov.
Séria kríz
Haiti už niekoľko desaťročí sužuje chudoba, politická nestabilita a prírodné katastrofy, ku ktorým sa pridalo aj ničivé zemetrasenie z roku 2010, ktoré si podľa oficiálnych záznamov OSN vyžiadalo približne 220-tisíc ľudských životov.
Krajina zápasí s vlnou násilia vyvolanou vplyvnými kriminálnymi gangmi, ktorá sa vystupňovala koncom februára, keď gangy spustili sériu útokov na vládne inštitúcie v snahe donútiť premiéra Ariela Henryho podať demisiu.
Ozbrojenci podpálili policajné stanice, strieľali na hlavné medzinárodné letisko, ktoré je odvtedy zatvorené, a zaútočili na dve najväčšie väznice, odkiaľ oslobodili viac ako 4000 väzňov.
Vyostrujúca sa situácia donútila minulý mesiac premiéra Henryho oznámiť, že odstúpi, len čo vznikne dočasná prezidentská rada.
Henry, ktorý bol na oficiálnej návšteve v Keni, kde s podporou OSN presadzoval vyslanie policajtov z tejto východoafrickej krajiny, pre vyčíňanie gangov uviazol mimo Haiti. Po zverejnení dekrétu o zriadení rady sa k svojej rezignácii bezprostredne nevyjadril.