Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
V letný piatok 17. júna 1994 pozornosť celého športového sveta patrila USA. Na chicagskom štadióne Soldier Field začali majstrovstvá sveta vo futbale organizované Spojenými štátmi, New York Rangers sa tešili zo zisku Stanleyho pohára, U.S. Open malo privítať svetové golfové hviezdy v Oakmont Country Clube neďaleko Pittsburghu a večer sa mal v Madison Square Garden začať piaty zápas finále NBA.
Tieto udalosti však rýchlo zatienil iný športový príbeh. V Los Angeles sa po diaľnici pomaly pohyboval biely Ford Bronco: na jeho zadnom sedadle sedela megahviezda O. J. Simpson a držala si pri hlave zbraň.
Simpsonova bývalá manželka Nicole Brownová Simpsonová a jej priateľ Ronald Goldman boli niekoľko dní predtým smrteľne dobodaní. Bývalú legendu NFL mali obviniť z dvoch vrážd prvého stupňa. Polícia Simpsona požiadala, aby sa vydal úradom.
Larry King zo CNN prerušil plánovaný program televízie (špeciálnu reportáž o Simpsonovom prípade), aby sa naživo venoval naháňačke. Podobne postupovala aj NBC, ktorá v polovici zápasu prerušila svoj vlastný prenos z finále NBA.
Toto televízne predstavenie upútalo pozornosť celého národa a dramaticky odštartovalo 16-mesačné nepretržité spravodajstvo o Simpsonovom procese v prípade vraždy, ktorý sa nakoniec skončil jeho polarizujúcim oslobodením.
V článku sa dočítate:
- prečo bola policajná naháňačka špecifická,
- ako zareagovali médiá,
- čo odštartoval prípad Simpsona.
Stiahnutie polície
Automobilové naháňačky sa v Los Angeles v posledných rokoch stali bežnejšími, uviedla Laurie Levensonová, profesorka práva na Loyola Marymount University v Los Angeles. Počas Simpsonovho pojednávania o vražde bola právnou komentátorkou CBS.
Prenasledovanie bieleho Bronca 17. júna 1994 však nebolo len takou obyčajnou automobilovou naháňačkou. „Išlo o O. J. Simpsona, ktorý sa mal sám vzdať v prípade dvojnásobnej vraždy,“ povedala Levensonová.
„Pri väčšine automobilových naháňačiek ľudia drukujú polícii, ale v tomto prípade ľudia povzbudzovali O.J.“
Večer sa začal, keď Simpson zmizol spopod nosa svojich právnikov a lekárov po tom, čo sa nedostavil na vopred dohodnuté odovzdanie losangeleskej polícii.
Al „A.C.“ Cowlings, Simpsonov dlhoročný priateľ a spoluhráč z futbalovej univerzity v Južnej Kalifornii, sedel za volantom a dispečerovi 911 povedal, že polícia, ktorá začala Bronco sledovať, sa musí stiahnuť. Cowlings povedal, že Simpson na zadnom sedadle ešte žije, ale je rozrušený a má pri sebe zbraň.
Polícia vyhovela a pomaly nasledovala Cowlingsovo Bronco, zatiaľ čo nad hlavou im bzučali spravodajské a policajné vrtuľníky.
Medzi políciou, ktorá zdanlivo sprevádzala Simpsona, a davmi fanúšikov, ktorí sa začali zhromažďovať na nadjazdoch a na okrajoch diaľnice, aby povzbudzovali Simpsona, sa diala scéna, ktorá bola skôr „sprievodom“ než automobilovou naháňačkou, uviedla Levensonová.
„Celý život som sa zaoberala systémom trestného práva, ale nikdy som nevidela sprievod, ktorý by povzbudzoval podozrivého z dvojnásobnej vraždy,“ povedala Levensonová.
Keď Simpson smeroval na sever po diaľnici 405, reportér televízie KTLA Eric Spillman uviedol, že ľudia niesli nápisy ako „Save the Juice“ a „Go O.J.“.
Približne po 45 minútach vozidlo Bronco zišlo z výjazdu smerom na Sunset Boulevard. Ako pozorovatelia predpokladali, Simpson smeroval k svojmu sídlu v luxusnej štvrti Brentwood, kde ho neskôr zatkli.
Nijaké dôsledky
Za necelú hodinu naháňačka upútala pozornosť divákov v celých Spojených štátoch a odštartovala éru 24-hodinového cyklu správ káblových televízií.
Naháňačka s vozidlom Bronco nebola ani zďaleka prvou spravodajskou udalosťou, ktorá prerušila plánovaný televízny program: zavraždenie amerického prezidenta Johna F. Kennedyho a reverenda Martina Luthera Kinga mladšieho, pristátie Apolla 11 na Mesiaci a pokus o atentát na pápeža Jána Pavla II. boli pokryté v reálnom čase a veľmi podrobne, povedal Bill Grueskin, profesor a dekan akademickej fakulty na Fakulte žurnalistiky Kolumbijskej univerzity.
„Tento prípad bol iný v tom, že pokrytie dvojnásobnej vraždy vzbudilo takú pozornosť len preto, že sa týkala celebrity,“ uviedol Grueskin vo štvrtok v e-maile. „Bola to tragická udalosť, ale nemala nijaké dôsledky v celosvetovom alebo národnom meradle.“
V roku 1994 bola CNN jedinou celoštátnou káblovou spravodajskou sieťou a chytala ju len časť amerických domácností; Fox News a MSNBC debutovali až dva roky po udalosti.
Simpsonovo predbežné vypočutie podľa Levensonovej sledovalo viac ľudí ako reportáže z vojny v Perzskom zálive. „Káblové spravodajstvo bolo veľmi nové, a toto ho stvorilo,“ dodala Levensonová. „Prípad O. J. to všetko odštartoval.“