Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Troch stroskotancov, ktorí uviazli na odľahlom tichomorskom ostrove, tento týždeň zachránili po tom, ako na pláži z palmových listov vytvorili nápis „HELP“ teda „POMOC“, uviedla americká pobrežná stráž.
Muži, všetci námorníci vo veku okolo 40 rokov, sa vybrali na rybolov v blízkosti atolu (koralový ostrov prstencovitého tvaru – pozn. red.) Pikelot na šesťmetrovom skife (typ závodnej lode – pozn. red.) so závesným motorom, uviedla pobrežná stráž s tým, že všetci traja mali „skúsenosti s plavbou v týchto vodách“.
Ich motor sa však poškodil a prestal fungovať, takže stroskotanci uviazli na viac ako týždeň na malom neobývanom ostrove, kde prežívali vďaka kokosom a vode zo studne.
Pátranie sa začalo, keď minulý víkend zavolal jeden z príbuzných záchranárom na Guam a povedal, že trojica sa nevrátila z Pikelotu, ktorý je súčasťou Mikronézskych federatívnych štátov, tichomorskej krajiny pozostávajúcej z mnohých ostrovov roztrúsených v oceáne medzi Filipínami a Havajom.
Dostatok na prežitie
Lietadlo amerického námorníctva vyslané z leteckej základne v Japonsku spozorovalo na pláži znak pomoci vytvorený palmovými listami, čím sa podľa vyhlásenia pobrežnej stráže zúžila pôvodná oblasť pátrania. Identitu námorníkov nezverejnila.
Toto lietadlo zhodilo pre trojicu „balíčky na prežitie“ a posádka z leteckej stanice na Havaji na atol následne zhodila vysielačku, aby sa spojila s mužmi, ktorí „boli v dobrom zdravotnom stave“, keďže mali prístup nejakému jedlu a vode, uviedla pobrežná stráž.
„Skif bol poškodený kvôli vlnobitiu na ostrove a okolitej plytčine,“ uviedla vo štvrtok pre noviny Stars and Stripes nadrotmajsterka Sara Muirová z americkej pobrežnej stráže Mikronézia, sektor Guam. Dodala, že stroskotancom sa vybila tiež batéria vo vysielačke.
Jedli dužinu z kokosov a vodu mali „zo studne na ostrove,“ povedala Muirová. Podľa jej slov mali dostatok potravín na prežitie, „ale nie na dlhší“ čas.
Nie po prvýkrát
Záchranná misia sa skončila v utorok, keď kuter (názov pre triedu lode - pozn. red.) americkej pobrežnej stráže Oliver Henry, dopravil troch mužov na Polowat, ďalší atol vzdialený približne 160 kilometrov.
Ich „čin vynaliezavosti bol kľúčový pri nasmerovaní záchranných snáh priamo na ich miesto“, uviedla vo vyhlásení poručíčka Chelsea Garciová, koordinátorka pátracej a záchrannej misie v deň, keď boli traja muži lokalizovaní.
Nebolo to po prvýkrát, čo vytvorenie nápisu na pláži pomohlo stroskotancom uviaznutým na Pikelote.
V roku 2020 tam more vyplavilo troch ďalších mužov, ktorí sa stratili v mikronézskom súostroví, keď sa odchýlili od kurzu a ich člnu došlo palivo.
Títo traja napísali vtedy do piesku veľký nápis „SOS“, ktorý bol spozorovaný z oblohy, vďaka čomu ich pobrežná stráž a austrálske úrady našli na ostrove.