SME

Nemecko hovorí o historickom kroku, Maďarsko o klinci do rakvy. Europarlament schválil reformu migračného systému

Rokovania trvali viac než desať rokov.

Europoslanci schválili desať legislatívnych textov k reforme európskej migračnej a azylovej politiky.Europoslanci schválili desať legislatívnych textov k reforme európskej migračnej a azylovej politiky. (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL. Európsky parlament hlasoval za reformu azylového systému Európskej únie.

Po rokoch diskusií a sporov tak poslanci schválili dohodnutý kompromis, ktorý výrazne sprísni súčasné predpisy týkajúce sa migrácie do EÚ.

Informovali o tom agentúry DPA a AFP.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Desať legislatívnych textov

Europoslanci schválili desať legislatívnych textov k reforme európskej migračnej a azylovej politiky dohodnutej s členskými štátmi EÚ vlani v decembri.

Nariadenie o riadení azylu a migrácie stanovuje, že krajinám EÚ, ktoré sú vystavené migračnému tlaku, pomôžu ostatné členské štáty buď premiestnením žiadateľov o azyl na svoje územie, finančnými príspevkami alebo prevádzkovou a technickou podporou.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň sa aktualizujú dublinské pravidlá, teda kritériá stanovujúce, ktorý členský štát je zodpovedný za posudzovanie žiadostí o medzinárodnú ochranu.

Nariadením o krízových situáciách a vyššej moci sa stanovuje mechanizmus reakcie na náhly nárast počtu migrantov. Zaistí to podporu pre členské štáty, ktoré čelia výnimočnému prílevu migrantov.

Nové pravidlá sa venujú aj "zneužívaniu" migrantov, čiže situácii, keď ich tretie krajiny alebo nepriateľské neštátne subjekty využívajú s cieľom destabilizovať EÚ.

Osoby, ktoré nespĺňajú podmienky na vstup do EÚ, budú pred vstupom podrobené preverovaciemu postupu vrátane identifikácie, zberu biometrických údajov a zdravotných a bezpečnostných kontrol počas najviac siedmich dní.

Nové pravidlá a spoločný postup

Europoslanci prijali aj nové pravidlá o centralizovanom systéme pre informácie o odsúdeniach (ECRIS-TCN).

SkryťVypnúť reklamu

V celej EÚ sa zavedie spoločný postup udeľovania a odnímania medzinárodnej ochrany. Vybavovanie žiadostí o azyl na hraniciach EÚ bude musieť byť v budúcnosti rýchlejšie, s kratšími lehotami v prípade nepodložených alebo neprípustných žiadostí.

Údaje o osobách neoprávnene prichádzajúcich do EÚ vrátane ich odtlačkov prstov a podôb tváre od šiestich rokov sa budú uchovávať vo vylepšenej databáze Eurodac.

Členské štáty budú musieť zabezpečiť rovnocenné normy prijímania žiadateľov o azyl, napríklad pokiaľ ide o bývanie, vzdelávanie či zdravotnú starostlivosť.

Registrovaní žiadatelia o azyl budú môcť začať pracovať najneskôr šesť mesiacov po podaní žiadosti. Podmienky obmedzenia slobody pohybu sa budú regulovať s cieľom odradiť žiadateľov od sekundárnych pohybov po EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa nového rámca pre presídľovanie a prijímanie osôb z humanitárnych dôvodov členské štáty dobrovoľne ponúknu, že budú prijímať utečencov uznaných OSN z tretích krajín, ktorí by cestovali na územie EÚ legálnym, organizovaným a bezpečným spôsobom.

Uvedený balík musia ešte formálne schváliť členské štáty a nové zákony nadobudnú účinnosť po ich zverejnení v Úradnom vestníku EÚ. Začnú sa uplatňovať o dva roky.

Leyenová: Potrebujeme účinnejšie procesy

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová privítali schválenie reformy azylového systému.

"Odovzdali sme robustný legislatívny rámec na riešenie migrácie a azylu v EÚ," uviedla Metsolová. Pripomenula, že rokovania o reforme trvali viac než desať rokov. "Dodržali sme však slovo. Rovnováha medzi solidaritou a zodpovednosťou," napísala.

SkryťVypnúť reklamu

"Migrácia je európska úloha, na ktorú je potrebné európske riešenie," napísala von der Leyenová. Presne to podľa jej slov prináša balík o migrácii a azyle.

"Pre bezpečnejšie hranice, rýchlejšie a účinnejšie procesy a viac solidarity s členskými krajinami na vonkajších hraniciach (EÚ)," dodala.

Nemecko a Grécko to považujú za historické

Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz označil schválenie reformy azylového systému EÚ za historický a nevyhnutý krok.

Grécky minister pre migráciu Dimitris Kairidis hovorí o historickom dni, zatiaľ čo podľa Talianska ide o najlepší možný kompromis.

"Je to veľký prelom a veľmi dôležitý krok smerom k spoločnému, a tým aj účinnejšiemu, spravovaniu migračných výziev súčasnosti," uviedol Kairidis. Grécko je jednou z krajín, ktoré najviac zasahujú narastajúce počty nezákonných migrantov prichádzajúcich na jeho územie.

SkryťVypnúť reklamu

"Reforma spoločného európskeho azylového systému predstavuje solidaritu medzi európskymi krajinami," uviedol Scholz. "Ohraničuje nezákonnú migráciu a konečne zmierňuje záťaž na tie krajiny, ktoré sú obzvlášť zaťažené," dodal.

"Spolu s ďalšími členskými štátmi EÚ sme našli najlepší možný kompromis, ktorý zohľadňuje prioritné potreby Talianska," uviedol vo vyhlásení taliansky minister vnútra Matteo Piantedosi, ktorého krajina patrí medzi najviac vystavené migračnému tlaku.

Tusk s mechanizmom nesúhlasí

Poľsko nesúhlasí s mechanizmom Európskej únie na premiestňovanie migrantov, ktorý schválil Európsky parlament v rámci reformy azylového systému EÚ. Vyhlásil to poľský premiér Donald Tusk.

"Nájdeme spôsoby, aby sme aj v prípade, že migračný pakt vstúpi do platnosti v takmer nezmenenej podobe, ochránili Poľsko pred mechanizmom premiestňovania," povedal Tusk.

SkryťVypnúť reklamu

Dodal, že krajiny EÚ sa musia zamerať na ochranu svojich vlastných hraníc.

Poľsko tvrdilo, že by malo byť vyňaté z takzvaného mechanizmu solidarity v novej legislatíve EÚ, keďže po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu prijalo najväčší počet ukrajinských utečencov, pripomína Reuters.

Orbán: Reforma je klincom do rakvy

Reforma azylových a migračných pravidiel Európskej únie je "ďalším klincom do rakvy" eurobloku. Napísal to na sociálnej sieti X maďarský premiér Viktor Orbán.

"Migračný pakt je ďalším klincom do rakvy Európskej únie. Jednota je mŕtva, bezpečné hranice už neexistujú. Maďarsko sa nikdy nepoddá masovému migračnému šialenstvu. Potrebujeme zmenu v Bruseli, aby sme zastavili migráciu," dodal Orbán.

Nový migračný balík ešte viac zhorší imigračnú situáciu, vyhlásil v Bruseli poslanec Európskeho parlamentu z maďarskej vládnej strany Fidesz Balázs Hidvéghi. Informovala o tom agentúra MTI.

SkryťVypnúť reklamu

Hidvéghi na tlačovej konferencii po parlamentnej diskusii EÚ o novej migračnej a azylovej legislatíve upozornil, že balík rieši systém, v ktorom sa rozhoduje o tom, kto môže zostať na území Európskej únie po tom, čo už boli migranti vpustení na územie Únie.

Nový migračný balík EÚ tak ešte viac zhorší už aj tak vážnu imigračnú situáciu v Európe, čo prispeje k vytváraniu a ďalšiemu rastu migračných get, dodal Hidvéghi.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na fóre obyvateľov v juhomaďarskom meste Paks ešte pred schválením migračného paktu v Bruseli zdôraznil, že maďarská vláda bude aj naďalej právnou i fyzickou cestou brániť migrantom vo vstupe na svoje územie, nezávisle od toho, aký balík zákonov EP prijme.

Česko si predstavovalo ambicióznejšie riešenie

Česko si predstavovalo ambicióznejšie riešenie migrácie než to, ktoré schválil Európsky parlament, komentoval výsledok hlasovania český minister vnútra Vít Rakušan.

SkryťVypnúť reklamu

Schválenú verziu však považuje za dobrý základ na ďalšie kroky, ako napríklad dohody s tretími krajinami, informuje spravodajkyňa TASR.

Prijatie nových pravidiel je podľa Rakušana dobrou správou pre tých, ktorí považujú súčasnú situáciu za neuspokojivú.

"Ak by nebol migračný pakt schválený, platia súčasné podmienky – zlá ochrana hraníc, pomalá návratová politika, azylové konanie, ktoré je pre každého, kto jednou nohou vstúpi na územie EÚ – to sú podmienky, ktoré platili doteraz. Tie budú jasne sprísnené," zdôraznil minister.

Ocenil schválenie mnohých "dobrých čiastkových vecí", ale opakovane zdôraznil, že EÚ mohla byť v tejto otázke ďalej. "Európsky parlament, bohužiaľ, v trialógoch zasiahol tak, že niektoré veci boli skôr zmäkčené, ale je to určite lepšie než stav, ktorý platil doteraz," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Nový stav bude podľa neho základom na to, aby politici prichádzali s ďalšími konceptmi. Ako príklad uviedol dohody s tretími krajinami a avizoval, že prvé závery o tejto téme predstaví skupina štátov 16. apríla.

Zdôraznil tiež, že prijatý migračný pakt neobsahuje takzvané povinné kvóty, ako to podľa jeho slov tvrdia "šíritelia poloprávd a fám".

"Žiadna krajina – na rozdiel od konceptov, ktoré sa tvorili v roku 2015 – nebude musieť na svoje územie povinne nikoho prijímať... a je tam definovaná výnimka pre krajiny vyťažené migráciou. To znamená, že ju môžeme uplatňovať aj my ako ČR v období vyťaženosti ukrajinskou migráciou," doplnil Rakušan.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 075
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 603
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 139
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 196
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 094
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 490
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 239
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prezident John F. Kennedy máva zo svojho auta v kolóne áut približne minútu predtým, ako bol zastrelený, 22. novembra 1963, v Dallase.

V marci tohto roku boli na Trumpov príkaz zverejnené aj nezredigované spisy o atentáte.


TASR
Ľudia čakajú na jedlo v útulku pre rodiny vysídlené násilím gangov v štvrti Kenscoff v Port-au-Prince na Haiti.

Násilnosti tiež v čoraz väčšej miere znemožňujú prístup k zdravotnej starostlivosti.


TASR
Marco Rubio na návšteve Paríža.

Rubio a Vance vyslali protichodné signály.


103
Záchranár na mieste pádu.

Nehoda je predmetom vyšetrovania.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu