Text vyšiel pôvodne v agentúre Meduza.
Vo februári ruská polovojenská jednotka Wagner obnovila nábor žoldnierov pre svoje operácie v Afrike. Za posledný mesiac skupina na svojom oficiálnom kanáli telegram, ktorý slúži na nábor žoldnierov, zverejnila takmer 20 príspevkov, v ktorých hľadala nových členov na podpísanie zmlúv.
Novinári z mediálneho portálu Verstka spolupracovali s vyšetrovateľmi zo skupiny OSINT Nordsint, aby odhalili podrobnosti o novej náborovej kampani spoločnosti po smrti jej zakladateľa Jevgenija Prigožina vrátane informácií o niektorých osobách, ktoré ju uskutočňujú.
V článku sa dočítate:
- koho náborári hľadajú,
- čo musia potenciálni žoldnieri spĺňať,
- kto sú náborári skupiny Wagner,
- prečo sú wagnerovci v Afrike.
Najšikovnejší chlapci
Po ročnej prestávke skupina Wagner obnovila nábor žoldnierov pre svoje aktivity v Afrike, pozastavené v marci 2023 po tom, čo kartel údajne čelil nedostatku zdrojov pre svoju účasť na invázii na Ukrajinu.
Z príspevkov v kanáloch telegramu spojených so skupinou vyplýva, že jej náborári opäť začali hľadať bojovníkov, ktorí by sa pripojili k jej operáciám v Mali. V polovici februára sa na účtoch prepojených s wagnerovcami objavili správy, že malijský dočasný vodca Assimi Goïta predĺžil dohodu o nasadení skupiny v krajine.
Podľa Verstky sa skupina Wagner snaží obsadiť nové útočné jednotky a vycvičiť nových operátorov bezpilotných lietadiel. Okrem Rusov sa náborová kampaň zameriava aj na občanov Bieloruska.
„Najšikovnejší chlapci sú posielaní do jednotky dronov. Tí, ktorí nie sú až takí šikovní, sú zaradení do útočnej jednotky,“ napísal jeden z náborárov v chatovej skupine s potenciálnymi novými členmi.

V polovici apríla
Náborári hľadajú mužov vo veku od 22 do 50 rokov na zmluvu na obdobie od šiestich mesiacov s platom od 240-tisíc rubľov (2596 dolárov) mesačne. Táto organizácia už predtým verbovala bojovníkov na Ukrajinu za rovnakých podmienok.
Potenciálni žoldnieri musia okrem predloženia dokladov o trestnej minulosti, pasov a odvodových preukazov prejsť testom na drogy a podrobiť sa rozsiahlej zdravotnej prehliadke.
Novinár z Verstky, ktorý sa vydával za záujemcu o miesto v skupine Wagner, kontaktoval náborára s volacím znakom Serg.
„Pokiaľ ide o vaše dokumenty, ak vám niektorý z formulárov trvá dlho, napíšte mi a všetko vyriešime. V ideálnom prípade to bude trvať len dva týždne. Ďalšiu skupinu plánujeme vyslať v polovici apríla,“ povedal mu náborár.
Ďalší náborár s volacím znakom Freizer uviedol, že v súčasnosti je vysoký počet záujemcov o účasť na operáciách skupiny v Afrike. „Už nechcú ísť na Ukrajinu, kde by skončili ako náklad 200 (vojenský žargón pre rakvy v preprave, pozn. red.) . A to v Afrike nehrozí. Navyše je tam príjemnejšie počasie,“ povedal.
Podľa rozhovorov v chatoch, ku ktorým mala Verstka prístup, mnohí potenciálni žoldnieri, ktorí chcú ísť do Afriky, mali problémy so získaním zahraničných pasov alebo im súd zakázal opustiť Rusko pre nezaplatené dlhy a iné právne problémy. Ubezpečujú náborárov, že „problémy riešia“, ale proces často trvá týždne až mesiace.
Rozšírenie kampane
Súčasná náborová kampaň skupiny Wagner je zatiaľ najrozsiahlejšia - prinajmenšom od začiatku jej verejného pôsobenia. Na rozdiel od predchádzajúcich snáh, ktoré zvyčajne využívali len jedno až dve telefónne čísla, túto kampaň teraz vedie desať náborárov z desiatich rôznych čísel.
Zatiaľ čo v minulosti sa nábor obmedzoval na jednorazové oznámenia na platforme sociálnych médií VKontakte, v rámci súčasnej kampane bolo zaznamenaných viac ako 18 rôznych online príspevkov. Náborári začali zverejňovať výzvy na pripojenie sa ku skupine aj na svojich osobných účtoch na sociálnych sieťach.
Verstka a OSINT Nordsint použili údaje z otvorených zdrojov na identifikáciu štyroch náborárov, ktorí v súčasnosti pracujú na získaní nových bojovníkov:
Sergej Mišako (volací znak Schindler), 34-ročný muž z ruského Krasnodarského kraja, ktorý predtým pracoval v miestnej samospráve a pre súkromnú bezpečnostnú firmu. V roku 2022, po úplnej invázii na Ukrajinu, sa v správach médií spomínal ako inštruktor „vojensko-patriotického“ výcviku.
Ruslan Chlalyan (volací znak Batist), 47-ročný dlhoročný člen skupiny Wagner, ktorý v roku 2019 pomáhal potláčať protivládne protesty v Sudáne a ktorý sa v rokoch 2022 až 2023 zúčastnil na ruskom ovládnutí Bachmutu.
Viktor Zajcev (volací znak Fraser), 44-ročný moskovský rodák so zjavným záujmom o bojové umenia a podľa záznamov v trestnom registri s minulosťou užívania drog aj nesplatených dlhov.
Sergej Klimov (volací znak Serg), 42-ročný muž z Kirgizska, ktorý sa stal ruským občanom v roku 2001 a v rokoch 2012 až 2018 riadil viacero upratovacích firiem, kým ho jedna zo zamestnankýň nezažalovala za to, že jej neplatil. Klimov mal v minulosti nezaplatené dlhy a bol odsúdený za dopravné priestupky.
Množstvo zlata a diamantov
Zamestnanec ruského ministerstva obrany pre Verstku uviedol, že od polovice februára skupina Wagner presunula z Ukrajiny do Afriky niekoľko tisíc ruských bojovníkov vrátane príslušníkov skupiny Wagner a oficiálnych zamestnancov ministerstva obrany.
Podľa tohto zdroja presunutí žoldnieri a vojaci cvičia miestnych vojakov aj nových regrútov z viacerých súkromných vojenských spoločností. Zdroj uviedol, že jedna z výcvikových základní sa nachádza v blízkosti líbyjského mesta Bengázi a frekventantov odtiaľ posielajú do ďalších afrických krajín.
Z rozhovorov v chatových skupinách pre príbuzných členov skupiny Wagner vyplýva, že niektorí z bojovníkov presunutých do Afriky tam už boli zabití. Prepisy ukazujú, že rodinní príslušníci zosnulých sa snažia zistiť okolnosti smrti svojich blízkych a navzájom sa utešujú.

Skupina Wagner pôsobí v Afrike prinajmenšom od roku 2017, pričom okrem iných krajín vedie operácie v Mali, Stredoafrickej republike, Sudáne a Burkine Faso.
Okrem poskytovania zbraní a žoldnierskej podpory miestnym vládam a pôsobenia ako politickí poradcovia vyťažili členovia skupiny Wagner z afrických baní veľké množstvo zlata a diamantov. V roku 2023 odhadoval denník Financial Times príjmy Jevgenija Prigožina z ťažby prírodných zdrojov v Afrike a na Blízkom východe na 250 miliónov dolárov.
Žoldnieri spoločnosti Wagner začali prvýkrát pôsobiť v Mali v roku 2021, keď vládnuca junta krajiny pozvala polovojenskú skupinu, aby prišla cvičiť miestnych vojakov a zaisťovať bezpečnosť vysokopostavených úradníkov v prebiehajúcom konflikte medzi vládou a islamskými separatistami.
Koncom roka 2022 vyšetrovatelia z projektu All Eyes on Wagner zverejnili správu, v ktorej podrobne opísali masové vraždy, znásilnenia, rabovanie a útoky na civilistov, ktorých sa dopustili členovia skupiny.