TEL AVIV. Izraelský minister obrany Joav Galant v pondelok vyhlásil, že je správny čas na uzavretie dohody s Hamasom o rukojemníkoch. Uviedol to deň po stiahnutí armády z juhu Pásma Gazy.
"Čakajú nás ťažké rozhodnutia a budeme pripravení za ne zaplatiť, aby sme získali rukojemníkov späť a následne sa vrátili do boja," uviedol Galant.
Toto vyhlásenie prichádza v čase, keď sa hovorí o pokroku počas mierových rokovaní v egyptskej Káhire s cieľom dosiahnuť prímerie v Pásme Gazy.
Ich pokračovanie sa očakáva v najbližších dňoch, uviedol egyptský portál Al Qahera News, ktorý sa odvolal na vysokopostavený zdroj z prostredia egyptskej vlády.

Katar je optimistický
Nový návrh v rokovaniach o prímerí medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas môže preklenúť dlhotrvajúcu priepasť medzi oboma znepriatelenými stranami. Ako referuje spravodajský web BBC, povedal to hovorca katarského ministerstva zahraničných vecí Madžíd Mohammed al-Ansarí.
Katar je podľa neho povzbudený najnovším návrhom. „Ak sa ma spýtate, či som dnes optimistickejší ako pred pár dňami, povedal by som, že áno,“ povedal hovorca pre BBC News a dodal, že Izrael i Hamas pozorne skúmajú najnovší návrh.
Al-Ansarí, ktorý je tiež poradcom katarského premiéra, tvrdí, že na rokovacom stole je momentálne nespočetné množstvo návrhov vrátane nového amerického návrhu.
Tvrdí, že tlak zo strany USA bude vždy kľúčom k úspechu akýchkoľvek rozhovorov. Nezachádzal do podrobností, ale dúfa, že čoskoro dosiahnu dohodu o prvej fáze plánu prímeria, ktorý počíta s dovedna tromi fázami. Tá prvá by mala byť zameraná najmä na humanitárne otázky.
Al-Ansarí dodal, že Katar povzbudilo zvýšenie humanitárnej pomoci smerujúcej do Pásma Gazy, no podotkol, že zatiaľ sa ani zďaleka nepribližuje tomu, čo je potrebné.
Izrael odmietol pomoc Turecka pre Gazu
Izrael v pondelok odmietol návrh Turecka dopraviť letecky do Pásma Gazy časť humanitárnej pomoci. Ankara preto proti Izraelu podnikne sériu nových krokov, vyhlásil turecký minister zahraničných vecí.
"Dnes sme sa dozvedeli, že Izrael náš návrh zamietol. Nie je dôvod, aby Izrael blokoval náš návrh letecky doručiť pomoc hladujúcim obyvateľom Pásma Gazy," vyhlásil turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan. Podobu nových krokov proti Izraelu podľa jeho slov zverejnia príslušné inštitúcie.
Opatrenia budú podľa ministra uplatnené postupne a bez meškania. Dodal, že zostanú v platnosti, kým Izrael nevyhlási prímerie a neumožní trvalý prísun humanitárnej pomoci do Pásma Gazy.
Odvetné opatrenia Ankary podľa ministra schvaľuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý ostro kritizuje postup Izraela. Označil ho za "teroristický štát" a izraelského premiéra Benjamina Netanjahua prirovnal k Adolfovi Hitlerovi.
Palestínske hnutie Hamas označil za osloboditeľskú skupinu, Spojené štáty, Izrael a Európska únia ho označili za teroristickú organizáciu.
Prebiehajú demonštrácie
V Izraeli prebiehajú viaceré demonštrácie, ktoré vyzývajú na prepustenie a návrat rukojemníkov zadržiavaných od 7. októbra 2023 v palestínskom Pásme Gazy.
Pri teroristických útokoch vedených militantmi palestínskeho hnutia Hamas zahynulo približne 1200 ľudí a ďalších 250 ich bolo unesených do Pásma Gazy.
Izrael na to odpovedal masívnymi náletmi a pozemnou ofenzívou, pri ktorej v Pásme Gazy zahynulo už viac ako 33-tisíc ľudí. Veľká časť Pásma Gazy je v dôsledku bojov v troskách a ľudia sú na pokraji hladomoru.
Hamas počas týždňového prímeria na prelome novembra a decembra prepustil 105 rukojemníkov a výmenou za to získal 240 palestínskych väzňov. Podľa odhadov Izraela je nažive okolo 100 rukojemníkov.