marca a pravica v nich získala pomerne dobré výsledky, sa pravé spektrum opäť názorovo trhá. Francúzsky prezident Jacques Chirac vystúpil proti predsedovi Zväzu pre francúzsku demokraciu (UDF) Francoisovi Bayrouovi, ktorý je za zmenu poradia volieb v roku 2002, uvádza v dnešnom čísle denník Libération.
Francúzska pravica sa znova nevie dohodnúť, a to v dvoch bodoch: jedným je konfederácia opozície pod názvom Alternance 2002 a druhým zmena poradia volieb v roku 2002. Francúzsky predseda vlády Lionel Jospin navrhuje zmenu poradia tak, aby sa voľby do zákonodarného zboru konali až po prezidentských voľbách. Tento názor zastáva aj F. Bayrou, konštatuje denník.
Keďže francúzska pravica v nedávnych voľbách získala 23 miest s počtom obyvateľov nad 30.000 a celkovo ich má 139, kým ľavica vládne v 114 mestách, prezident J. Chirac je presvedčený, že teraz má pravica veľké šance uspieť vo voľbách do zákonodarného zboru v roku 2002. A, prirodzene, aj sám prezident predpokladá, že zvíťazí v prezidentských voľbách. Jediným problémom J. Chiraca je zablokovať návrh zákona, ktorým by sa malo poradie volieb v roku 2002 zmeniť. Návrh zákona by sa mal vrátiť 3. apríla do Národného zhromaždenia (NZ) po tom, ako sa o ňom dlho rokovalo v Senáte.
Z pravice je za zmenu poradia volieb predseda UDF F. Bayrou, chystajúci sa oficiálne oznámiť svoju kandidatúru v prezidentských voľbách, a na Jospinovu stranu sa prikláňa preto, aby vo voľbách mohol uspieť.
Prezident Chirac tlačí na Združenie pre republiku (RPR) a Liberálnu demokraciu (DL), aby vyvinuli tlak na centristov, aby tí hlasovali tak, ako "majú hlasovať". Bývalý predseda UDF Francois Léotard vyjadril želanie, aby "UDF neposilnila zajtra v NZ ľavicu, ktorú včera v kantonálnych a komunálnych voľbách porazila".
F. Bayrou sa v otázke zmeny poradia volieb v roku 2002 vyjadril okrem iného aj tak, že dal poučenie z gaullizmu neogaullistickým stúpencom prezidenta Chiraca. Bayrou povedal, že "podľa absolútnej logiky Piatej republiky sú prezidentské voľby tými voľbami, v ktorých si Francúzsko volí budúcnosť, podobne ako si mesto alebo obec volí starostu". "Nechajme taktiku a kalkulácie stranou," povedal Bayrou.
Jednotlivé pravicové politické strany stále počítajú "zisky" z nedávnych volieb. Otázka fúzie pravicových síl ešte nie je na programe dňa, konštatuje Libération.