Jeho koaličný partner to oznámil po tom, čo horná komora parlamentu odmietla návrh zákonov o privatizácii poštového systému, ktorá je jadrom Koizumiho reforiem.
Podľa politikov a analytikov premiérovej rozdelenej Liberálnodemokratickej strany (LDP) hrozí vo voľbách do dolnej komory parlamentu porážka. LDP vládla väčšinu uplynulého polstoročia.
Takenori Kanzaki, líder menšej koaličnej strany Nové Komeito, novinárom po stretnutí s Koizumim povedal, že voľby sa uskutočnia v septembri.
Rozhodnutie pobúrilo rebelov vo vnútri LDK, podľa ktorých by mal Koizumi rezignovať, a nie vypisovať predčasné voľby.
"Nie je to vôbec oprávnené. Je to ako samovražedný bombový útok," povedal člen dolnej komory za LDP Housei Norota, ktorý bol proti návrhom zákonov o privatizácii japonskej pošty, gigantu s vkladmi vo výške približne troch biliónov dolárov, súčasťou ktorého sú jedny z najväčších vkladových inštitúcií na svete.
Minister hospodárstva Heizo Takenaka, ktorý má na starosti poštovú reformu, novinárom povedal, že odmietnutie zákonov je hanbou.
"Privatizácia poštového systému predstavovala dôležitú križovatku v zmysle, či sa Japonsko rozhodne pre malú vládu, alebo pre veľkú vládu. Odmietnutie považujem za veľkú stratu pre budúcnosť a hospodárstvo Japonska," povedal.
Niektorí hráči na finančnom trhu vyjadrili obavy, že porážka bude znamenať zastavenie reforiem, ktoré Koizumi sľúbil pri nástupe do úradu v roku 2001.
Podľa niektorých finančníkov negatívne dopady odmietnutia privatizácie pošty budú citeľné niekoľko rokov. Iní však boli menej pesimistickí.
"Koizumi sa usiloval o dosiahnutie reformy v rámci LDP. Hovoril, že to je možné. Nedokázal to však urobiť, takže to znamená, že reforma je možná jedine vtedy, ak sa zmení vláda," povedal Jasunori Sone, profesor politickej vedy univerzity Keio.
Návrh privatizácie odmietli 125 hlasmi proti 108. Podľa médií proti legislatíve hlasovalo viac ako 20 zástupcov LDP v hornej komore.
Zákony predpokladali rozdelenie Japonskej pošty na štyri jednotky pod štátom vlastnenou holdingovou spoločnosťou, k čomu malo dôjsť v roku 2007. Do roku 2017 mali byť predané poisťovne a sporiteľne pošty.
Budúcnosť privatizačných plánov teraz bude závisieť od výsledkov volieb.
Koizumi, ktorý sa k moci dostal sľubujúc reformy a je teraz najdlhšie úradujúcim japonským premiérom za dve dekády, vyhlásil, že privatizácia je životne dôležitá pre zefektívnenie toku investícií a odstránenie deformácií finančného systému.
Len poisťovací biznis pošty je rovnako veľký ako obchod štyroch najväčších japonských životných poisťovní dohromady.
Mnohí v LDP sa však obávali, že privatizácia by oslabila ich politické nástroje, ktoré sa dlho opierali vplyv poštárov na vidieku a využívali aktíva poštového systému na financovanie obľúbených, ale neefektívnych verejných prác. Japonská pošta má takmer 25.000 pobočiek za 260.000 zamestnancov.
Podľa analytikov centristická opozičná Demokratická strana má najväčšie šance zvíťaziť vo voľbách, na presadenie legislatívy v hornej komore by však potrebovala podporu iných strán.
Na rozdiel od vplyvnejšej dolnej komory, ktorá volí premiéra, hornú komoru parlamentu nemožno rozpustiť.