Text vyšiel pôvodne v agentúre Meduza.
Teroristický útok v moskovskej hudobnej sále Crocus City Hall obnovil v Rusku diskusiu o moratóriu na trest smrti, ktoré v krajine v súčasnosti platí.
Niektorí zákonodarcovia medzitým navrhli rýchlejšie riešenie: vydať podozrivých do Bieloruska, ktoré trest smrti nikdy nepozastavilo. Meduza sa rozprávala s právnymi expertmi, aby zistila, či je to teoreticky možné.
V článku sa dočítate:
- o návrhu Butinovej,
- prečo by Bielorusko mohlo žiadať o vydanie teroristov,
- čo bráni poprave teroristov v Bielorusku.
Právne medzery
Týždeň po teroristickom útoku v Moskve, ktorý si vyžiadal životy najmenej 144 ľudí, poslankyňa ruskej Štátnej dumy Maria Butinová vyhlásila, že podozriví by mohli byť vydaní na súd do Bieloruska, kde je trest smrti stále v platnosti. Okrem toho naznačila, že „rokovania už možno prebiehajú“ prostredníctvom „príslušných orgánov“.
Bielorusko „má presne také isté právo“ ako Rusko súdiť údajných teroristov, keďže pri útoku zahynuli aj bieloruskí občania, tvrdí Butinová. „Ak sa jednoducho spoliehajú na to, že Rusko zaviedlo moratórium na trest smrti a budú sa mu tak môcť vyhnúť, nuž, počkajme si a uvidíme,“ povedala.
Butinová sa takto vyjadrila v čase, keď sa v Rusku zintenzívňuje diskusia o tom, či by krajina mala opätovne zaviesť trest smrti. Túto myšlienku kritizovali niektorí vládni predstavitelia vrátane vplyvného ruského senátora Andreja Klišasa.
Senátor tiež poznamenal, že aj keby Rusko obnovilo trest smrti, nemožno ho udeliť osobám, ktoré boli uznané za vinné z terorizmu. Trest smrti by prichádzal do úvahy len vtedy, ak by sa konal súdny proces pred porotou - a prípady terorizmu sa v Rusku takto nesúdia.

Je tu ešte jedna právna prekážka, ktorú je o niečo ťažšie odstrániť ako „problematické“ časti ruského trestného zákonníka a postupu. Aj keď sa moratórium zruší a trestný poriadok sa zmení, článok v „nezmeniteľnej“ časti ruskej ústavy uvádza, že zákony, ktorými sa stanovujú alebo zvyšujú tresty, sa nemôžu uplatňovať so spätnou platnosťou. Inými slovami, keďže súčasný trestný zákonník neumožňuje trest smrti pre teroristov, osoby v súčasnosti obvinené z terorizmu nemôžu byť odsúdené na trest smrti, ak sa preukáže ich vina.
V tomto kontexte sa Butinovej slová javia ako nápad obísť existujúce obmedzenia v Rusku. Takýto postup by mohol vytvoriť nebezpečný precedens.
Nepohodlné zmluvy
Hoci je právne možné vydať podozrivých teroristov do Bieloruska, stále ich podľa litery zákona nemožno popraviť. Dohoda medzi Ruskom a Bieloruskom klasifikuje boj proti terorizmu ako spadajúci pod spoločnú jurisdikciu členských štátov rusko-bieloruskej únie. „Dohoda však neprekračuje tieto vágne formulácie,“ povedal pre Medzu právnik Dmitrij Gurin, odborník na ľudské práva a medzinárodné právo.
„Nestanovuje mechanizmus prenosu jurisdikcie v trestných veciach a vo všeobecnosti ignoruje otázky trestného práva. Je pravdepodobné, že otázka vydania osôb obvinených zo spáchania útoku na Crocus City Hall do Bieloruska sa bude riešiť bez akejkoľvek väzby na úniový štát.“
Podľa Gurina skutočnosť, že medzi mŕtvymi sú bieloruskí občania, teoreticky dáva Bielorusku právo požiadať o vydanie podozrivých. Splnenie takejto žiadosti by však bolo „absurdné“ vzhľadom na počet ruských obetí a skutočnosť, že zločin sa odohral na ruskom území, povedal pre Medzu ďalší expert na medzinárodné právo. Dodal však, že aj keby boli obvinení vydaní, bieloruský súd „by aj tak nemohol uložiť trest smrti“ - prinajmenšom ak bieloruskí sudcovia nechcú priamo porušiť právne predpisy SNŠ.

Rusko minulý rok ratifikovalo Kišiňovský dohovor SNŠ o právnej pomoci a právnych vzťahoch v občianskych, rodinných a trestných veciach (2002). Práve tento dokument diktuje postup vydávania osôb do krajiny. Medzinárodná dohoda však výslovne zakazuje ukladať trest smrti vydávaným zločincom, ak v krajine, ktorá žiadosť o vydanie udeľuje, takýto trest neexistuje.
Okrem toho Rusko pri ratifikácii dohovoru doplnilo klauzulu, podľa ktorej môžu byť podozriví vydaní len vtedy, ak krajina, ktorá podáva žiadosť, zaručí, že im tento druh trestu nebude uložený, poznamenal Gurin.
„Z právneho hľadiska teda nebude možné zveriť výkon trestu Bielorusku. Iniciátorka tohto návrhu [Maria Butinová] je dobre oboznámená s právnym rámcom vydávania, takže jej vyhlásenie nie je nič iné ako demagógia,“ uzavrel Gurin. Ďalší expert, ktorý hovoril s Meduzou, súhlasil. „V bludoch propagandistov nie sú žiadne právne normy,“ povedal.