BRATISLAVA. Prezident Botswany Mokgweetsi Masisi navrhol, aby táto africká krajina vyviezla do Nemecka dovedna 20-tisíc slonov.
Ako referuje web španielskeho denníka AS, aj keď to vyznie ako vtip, botswanská hlava štátu to myslela úplne vážne.
Botswana má vážny problém so slonmi. Hustota populácie týchto zvierat ďaleko presahuje územie, ktoré majú k dispozícii, aby sa mohli voľne pohybovať po vyprahnutých a rozsiahlych púšťach.
V roku 2014 vyhlásili zákaz lovu slonov, no o päť rokov neskôr boli nútení po sťažnostiach a tlaku miestnych obyvateľov ustúpiť.
Alternatívou teda bolo vydať sériu ročných kvót lovu vzhľadom na to, že týmto spôsobom sa dosiahol dobrý zdroj príjmov pre miestne hospodárstvo. A zároveň sa odrádzalo od pytliactva týchto zvierat, ktoré je v africkej krajine zakázané.
Problémy však pokračovali s obmedzeniami zo strany mnohých krajín, pokiaľ ide o dovoz poľovníckych trofejí.
Austrália, Francúzsko a Belgicko sú niektoré z európskych krajín, ktoré zakázali obchodovanie s poľovníckymi trofejami. Ďaleko od tejto pozície je Nemecko, krajina Európskej únie, ktorá podľa správy Humane Society International z roku 2021 dováža najviac poľovníckych trofejí.
Aspoň doteraz. Pretože začiatkom roka nemecké ministerstvo životného prostredia nastolilo myšlienku regulácie tohto druhu dovozu.
Táto myšlienka však nepotešila botswanských predstaviteľov, ktorí si rýchlo uvedomili, že by týmto prišli o cenné príjmy. Prezident Masisi navrhol poslať 20-tisíc slonov do nemeckej divočiny.
„Nemci by mali žiť so zvieratami tak, ako to odporúčajú nám. A to si nerobím srandu. Chceli by sme dať tento dar Nemecku a ja nebudem brať 'nie' ako odpoveď,“ povedal Masisi pre nemecký denník Bild.