LONDÝN. Železničnú dopravu ochromil vo veľkých častiach Spojeného kráľovstva vrátane kľúčových turistických trás štrajk rušňovodičov.
Trápia ich vysoké životné náklady a najvyššia inflácia za posledné desaťročia. TASR prevzala informácie z tlačovej agentúry AFP.
Rušňovodiči z odborovej organizácie Aslef sa zapojili do trojdňového štrajku, ktorý postihne aj expresné vlaky na londýnske letiská Gatwick, Stansted a Heathrow.
Šéf odborov Mick Whelan povedal, že štrajk je nutný pre "krízu životných nákladov, o ktorú sa zaslúžila ekonomická hlúposť toryovcov (konzervatívcov), ktorí sú pri moci 14 rokov".
Premiér Rishi Sunak podľa očakávania vypíše parlamentné voľby koncom roka. Súčasné prieskumy verejnej mienky hovoria v prospech hlavnej opozičnej Labouristickej strany Keira Starmera.
Do štrajkov za zvýšenie platov sa pritom zapojila celá britská ekonomika od lekárov a zdravotných sestier až po právnikov, učiteľov a prístavných robotníkov.
Prvý deň štrajku organizovaného odbormi Aslef zasiahne piatich hlavných železničných prevádzkovateľov. Rušňovodiči v ďalších spoločnostiach budú štrajkovať v sobotu a potom znova v pondelok. Medzi ich požiadavkami je aj zákaz nadčasov.
Vlani v novembri odborová organizácia RMT, ktorá zastupuje rôzne železničiarske profesie, hlasovala za dohodu o mzdách, ktorá ukončila sériu štrajkov trvajúcu vyše rok.
"Aslef je jedinou odborovou organizáciou železničiarov, ktorá štrajkuje. Cieli na pasažierov a bráni svojim členom v hlasovaní o mzdách, ktoré sú stále na stole," uviedol hovorca ministerstva dopravy. Podľa neho je stále v ponuke "zvýšenie priemerného platu zo 60-tisíc libier na 65-tisíc libier".
Podľa odborárskeho predáka Whelana členovia Aslef-u nemali zvýšenú mzdu od roku 2019.