Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
V riadiacej miestnosti rozľahlej elektrárne zostala iba hromada hrdzavého roztaveného kovu a množstvo popola. Ruský útok tu minulý mesiac zničil niektoré zariadenia a vyvolal mohutný požiar, ktorý celú elektráreň odstavil na neurčito.
Ukrajinská elektrická sieť je cieľom ruských raketových útokov a odhalenie názvu alebo umiestnenia tohto konkrétneho zariadenia, ktoré prevádzkuje DTEK, by mohlo ohroziť elektráreň a jej zamestnancov.
Podľa predstaviteľov DTEK a ministerstva energetiky by to ruským silám umožnilo posúdiť rozsah poškodenia zariadenia a naplánovať budúce údery.
Útoky z minulého mesiaca, ktoré zasiahli mnohé objekty energetickej infraštruktúry po celej Ukrajine, zničili 80 percent kapacity tepelných elektrární spoločnosti DTEK, najväčšieho súkromného výrobcu energie v krajine. Náprava škôd môže trvať mesiace, a to aj v prípade, že budú dostupné všetky potrebné materiály.
Takéto útoky, ktoré veľmi oslabujú vojnou zničenú ukrajinskú ekonomiku, je takmer nemožné odraziť, pretože Ukrajina nemá dostatočnú protivzdušnú obranu.
Údery tiež ukazujú, že Rusko je v brutálnom presadzovaní svojich vojnových cieľov neúprosné a pripravuje ďalšie pozemné ofenzívy. Zároveň sa môže spoľahnúť aj na zdanlivo robustné zásoby rakiet a výbušných dronov, ktorými zasahuje ciele ďaleko od frontovej línie.
Ťažkosti s obranou pred útokmi predstavujú výzvu aj pre samotnú obnovu zariadení, pretože môžu byť vždy znova zasiahnuté, čo vyvoláva pocity vyčerpanosti a márnosti.
„Minuli sme niekoľko rakiet a dronov, ale škody sú aj tak veľké. Rozhodne nemáme dostatočnú protivzdušnú obranu,“ povedal v utorok v rozhovore v elektrárni Maksym Timčenko, šéf DTEK. „Investujeme mnoho úsilia, peňazí a času do obnovy, ale zariadenie môže zničiť jeden útok.“
Nedávne ruské útoky, ktoré prišli po odznení najchladnejších zimných dní, môžu odrážať snahu Kremľa využiť zraniteľnosť Ukrajiny. „Rusko vie, že v súčasnosti sme v protivzdušnej obrane slabší ako pred štyrmi mesiacmi,“ dodal Timčenko.
V článku sa dočítate:
- o hrozbe ekologickej katastrofy,
- ako sa zamestnanci DTEK chránia pred útokmi,
- prečo by Ukrajine mohli pomôcť zelené elektrárne,
- že v elektrárňach stále prebiehajú opravy.
Pravidelné výpadky elektriny
Rusko pozná polohu šiestich tepelných elektrární DTEK, ktoré pôsobia na území kontrolovanom Ukrajinou, ale nepozná rozsah škôd spôsobených jeho údermi, uviedli predstavitelia DTEK. Odhalenie podrobností o konkrétnej elektrárni by mohlo mať za následok, že sa na ňu skôr zamerajú, tvrdia predstavitelia DTEK, ktorí zorganizovali návštevu pre novinárov pod podmienkou, že lokalita a ďalšie identifikačné informácie o zariadení nebudú zverejnené.
Ukrajina naliehavo čaká na pomoc vo výške 60 miliárd dolárov od Spojených štátov, ktorú republikáni v Kongrese už niekoľko mesiacov blokujú.
Predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson doteraz odmietal dať o balíku hlasovať, a to aj po osobných prosbách ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
Zlepšená protivzdušná obrana vrátane systémov Patriot americkej konštrukcie, ktoré Washington a ďalší spojenci NATO poskytli minulý rok, pomohla odraziť mnohé ruské útoky, ale predstavitelia v Kyjeve tvrdia, že zásoby munície sa zmenšujú.
Zatiaľ čo Washington otáľa, neúnavné ruské útoky vážne zaťažujú ukrajinskú elektrickú sieť. V mnohých oblastiach bola prerušená dodávka elektrickej energie, čo zasiahlo aj obyvateľov Charkova, druhého najväčšieho mesta v krajine. Úradníci zároveň varujú, že takéto útoky by mohli vyvolať ekologickú katastrofu.

Pri minulomesačnom útoku, keď na toto miesto v skorých ranných hodinách dopadlo asi desať rakiet, nikto nezahynul. Čiastočne to bolo preto, že DTEK - predvídajúc takéto údery - zriadil pasívnu ochranu, napríklad vrecia s pieskom, ktoré chránili dôležitých zamestnancov pred črepinami. Väčšina pracovníkov tiež utekala do podzemného krytu.
Rusko opakovane zasiahlo ukrajinskú energetickú sieť, od februára 2022 sa zameralo na tepelné elektrárne DTEK pri viac ako 160 útokoch. K viac ako štyrom desiatkam úderov došlo v nedávnej vykurovacej sezóne.
Po minulej zime, keď vlna útokov spôsobila veľké výpadky elektriny v celej krajine počas najchladnejších mesiacov roka, DTEK obnovila svoje energetické bloky - no časom väčšinu z nich opäť zničil ruský útok.
Spoločnosť DTEK tiež použila takmer všetky svoje záložné zariadenia na opravu škôd po iných ruských zásahoch, čo ešte viac komplikuje súčasné úsilie o opravu.
Súčiastky potrebné na opravu vyhorenej riadiacej miestnosti v tomto zariadení sa dajú získať len mimo Ukrajiny, povedal Timčenko. Ostatné potrebné zariadenia sa potenciálne dajú zachrániť z vyradených elektrární v Európe.
Neustále riziko
Popri rýchlych opravách existujúcich zariadení sa spoločnosť DTEK usiluje aj o investície na rozšírenie svojich projektov v oblasti zelenej energie vrátane veterných elektrární, ktoré by Rusko ťažšie poškodilo, pretože infraštruktúra je rozptýlená.
Takéto projekty by pre Rusko neboli takým ľahkým terčom ako staršie elektrárne navrhnuté v sovietskej ére, keďže Moskva má pravdepodobne stále plány týchto zariadení. Kým sa však nezabezpečí financovanie ekologickejších projektov, Ukrajina sa musí spoliehať najmä na elektrárne na fosílne palivá.
Rovnako naliehavo ako pomoc pri odstraňovaní škôd potrebuje DTEK aj komerčné financovanie zelených projektov a vojnové poistenie.
„To, že sa necítime stopercentne chránení, by nás nemalo zastaviť v tom, čo robíme,“ povedal Timčenko.
Aj napriek neustálemu riziku ďalších útokov už zamestnanci čistia a opravujú, čo sa dá. V utorok desiatky pracovníkov v modrých a sivých uniformách preosievali trosky, zachraňovali niektoré kusy a zvyšok odvážali do koša.
Zariadenie stále páchne dymom a všade sú roztrúsené hromady vybavenia. „Nikdy nečakáte, že sa toto môže stať,“ povedal Sergej Batečko, manažér spoločnosti DTEK, ktorý bol na návšteve závodu spolu s výkonným riaditeľom. „Nikdy sme nečakali vojnu.“
Päťdesiatnik Oleksandr, ktorý v závode pracuje už 27 rokov, bol v čase úderov doma, ale ponáhľal sa na svoje pracovisko, aby pomohol evakuovať zamestnancov a vypnúť kritické zariadenia.
Podobne ako ostatní zamestnanci, aj Oleksandr hovoril pod podmienkou, že bude uvedený len krstným menom, aby sa zabránilo identifikácii miesta, kde sa továreň nachádza.
Nie všetci zamestnanci sa môžu počas útokov ukryť v podzemí, povedal Oleksandr. Niektorí musia udržiavať prevádzku továrne. V čase útoku sa ponáhľali do zamestnaneckých šatní bez okien a dúfali, že ich tlaková vlna nezasiahne.
V jednej takejto kontrolnej miestnosti, ktorá nebola pri útoku poškodená, hodiny na stene stále ukazovali 5.49 ráno - čas zásahu raketami.
Ďalšia dočasná náplasť
Medzi nohami pracovníkov a novinárov sa prepletala čierno-biela mačka pokrytá sadzami - prežila požiar, ktorý vypukol vo vedľajšej kontrolnej miestnosti na konci chodby. Oleksandr vedel, že miestnosť je v plameňoch, ale aj tak tam vstúpil - zhlboka sa nadýchol a potom otvoril dvere do miestnosti plnej dymu, aby mohol vypnúť ropné čerpadlá skôr, ako sa zničí ovládanie.
Keď otvoril dvere, vybehla z nich kancelárska mačka menom Murka.
Zamestnanci schmatli všetky hasiace prístroje, ktoré našli, a pokúšali sa potlačiť plamene, kým čakali na príchod hasičov. Pri požiari sa nakoniec zrútil strop. V utorok pracovali pod holým nebom pracovníci z rôznych oddelení, ktorých vyslali na pomoc pri opravách. Na časti strechy, ktorá ešte zostala, bolo vidieť sieť nainštalovanú na zachytávanie prilietajúcich dronov.
Oleksandr bol svedkom aj iných zásahov na zariadenie vrátane jedného z konca roka 2022, keď miesto zasiahlo niekoľko striel počas jeho práce v hlavnej kontrolnej miestnosti. Podobne ako predtým sa aj teraz pracovníci pokúsia zariadenie opäť sprevádzkovať, ale sú vyčerpaní, pretože vedia, že to môže byť len ďalšia dočasná náplasť.
„Ľudia pracujú na oprave, ale nemáme záruku, že stanica bude bezpečná,“ povedal Oleksandr. „Musíme vedieť, že ju neopravujeme zbytočne.“

Keď sa Timčenko prechádzal po značne poškodenom objekte počas svojej prvej návštevy od minulomesačných útokov, pracovníci mu vysvetľovali, že keď sa zapnú sirény, schytia nepriestrelné vesty a prilby a snažia sa vyhýbať oknám. Iní mu povedali, že teraz je k dispozícii tak málo elektriny, že nemôžu nasadiť viac žeriavov na odstraňovanie trosiek, čo spomaľuje čistenie.
V riadiacej miestnosti so zastavenými hodinami sa Timčenko porozprával s 39-ročným Jevhenom, ktorý v závode pracuje 17 rokov a po útoku v minulom mesiaci pomáhal navádzať hasičov do generátorovej miestnosti.
Timčenko sa ho opýtal: „Ako sa tu cítiš? Cítiš sa bezpečne?“
„Tak trochu,“ odpovedal Jevhen.
„Ďakujem, že po takýchto veľkých udalostiach prichádzate do práce,“ povedal Timčenko jemu a jeho kolegom. „Ťažko sa mi hľadajú vhodné slová. Ste skutočným frontom chrániacim ukrajinskú energetickú infraštruktúru. Ďakujem vám, že riskujete svoje životy.“
Zamestnanci si uvedomujú, že každý deň, keď prídu do práce, môže znamenať buď prežitie ďalšieho útoku, alebo smrť.
„Moja predpoveď je pochmúrna,“ dodal Oleksandr. „Bez medzinárodnej podpory neprežijeme.“