BERLÍN, BRATISLAVA. V noci na prvého apríla sa pred Brandenburskou bránou v Berlíne zišlo zhruba 1500 ľudí a začali fajčiť marihuanu. Polícia sa na nich mohla už len pozerať.
Presne o polnoci totiž vošiel v Nemecku do platnosti zákon, ktorý im to povoľuje. Plnoleté osoby tak môžu mať menšie množstvo drogy pri sebe aj ju pestovať.
„Pre užívateľov marihuany to bude veľká úľava. Budeme ako ľudia, čo pijú alkohol alebo si dajú čokoládu, kávu či čaj,“ povedal pre britskú stanicu Sky News Steffen Geyef, dlhoročný aktivista za legalizáciu marihuany.
Zákon má však obmedzenia aj kritikov.
V článku sa dočítate aj:
- čo presne legalizácia marihuany v Nemecku znamená,
- aké sú argumenty za a proti,
- kde je marihuana v Európe povolená.
Marihuana z klubu
Ľudia nad 18 rokov môžu mať pri sebe najnovšie až 25 gramov sušenej konopy – čo vystačí na niekoľko marihuanových cigariet. Doma zase môžu pestovať až tri konopné rastliny.
Fajčenie na verejnosti bude obmedzené. Ľudia tak nebudú môcť robiť v okolí sto metrov od škôl, športových centier a v peších zónach od siedmej ráno do ôsmej večer.
Od 1. júla sa bude dať k marihuane dostať legálnou cestou cez tzv. kanabisové kluby. Tieto regulované združenia budú môcť mať až päťsto členov a budú mať povolanie na distribuovanie do 50 gramov na osobu každý mesiac. Konzumácia drogy na mieste však nebude povolená a kluby nemôžu marihuanu distribuovať s cieľom zisku.
Kluby budú dostupné len pre ľudí žijúcich v Nemecku. Vláda sa tak chce vyhnúť nárastu tzv. kanabisovej turistiky, s ktorou v poslednom období zápasí Amsterdam.
Kanabisový klub pred letom plánuje založiť aj Marcel Ritschel z Drážďan. Pôjde o akýsi „záhradkársky klub, ale zameraný na konope“, opísal pre web BBC.
„Každý gram, ktorý vydáme zo sociálneho klubu, je o gram menej z čierneho trhu. Je to výhodné pre všetky strany,“ doplnil.
Bezpečnejšie užívanie
Mnohí užívatelia, ale aj politici a zdravotnícki odborníci po legalizácii marihuany v menších množstvách volajú dlhodobo. Jedným z argumentov napríklad je, že polícia tak nebude musieť vynakladať prostriedky a čas na odhaľovanie malých dílerov.
Častým argumentom bolo tiež sprístupniť kvalitný produkt najmä mladým ľuďom, medzi ktorými konzumácia drogy napriek zákazu rástla. Zákon preto podporil aj lekár a poslanec parlamentu za stranu Zelených Janosch Dahmen.
„Cieľom zákona o kanabise je zabezpečiť jeho bezpečnejšie užívanie a prístup k nemu pre uvedomelých dospelých tým, že sa zabráni distribúcii kontaminovaných látok a obmedzí sa čierny trh,“ cituje ho nemecká stanica Deutsche Welle (DW).
Z rovnakého dôvodu podporil zákon aj nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. Zároveň prisľúbil posilnenie programov na prevenciu a rozsiahlu kampaň, ktorá má mladých ľudí poučiť o zdravotných rizikách.
Proti sú policajti či lekári
Nie všetci sú však so zmenou spokojní. Zákon napríklad kritizovala nemecká policajná únia. Jej podpredseda Alexander Pointz sa obáva, že pre znenie zákona a jeho špecifiká budú problémy pri kontrolách a s vymáhaním práva.
„Od prvého apríla sa naši kolegovia ocitnú v konfliktných situáciách s občanmi, pretože na oboch stranách zavládne neistota,“ cituje ho DW.
Čierny trh podľa Pointza vďaka legalizácii nezmizne, len sa novej situácii prispôsobí.
Obavy o psychické zdravie mladých ľudí po uzákonení vyjadrili viaceré zdravotnícke organizácie.
„Tak, ako je napísaný, je zákon z nášho pohľadu katastrofou,“ povedala pre agentúru AFP Katja Seidelová, terapeutka z centra pre drogovo závislých v Berlíne. „Prístup k produktu bude jednoduchší, jeho imidž sa zmení a normalizuje sa, najmä medzi mladými ľuďmi,“ doplnila.
Liberáli v menšine
Nemecko je treťou krajinou Európskej únie, ktorá legalizovala marihuanu na rekreačné účely. Ako prvá tak urobila Malta v roku 2021 a o dva roky neskôr ju nasledovalo Luxembursko.
Menšie množstvo marihuany dekriminalizovali Česká republika, Belgicko, Portugalsko, Španielsko, Taliansko a Rakúsko. Mimo EÚ sa k nim radí aj Švajčiarsko.
Napriek tomu, že Holandsko – najmä jeho hlavné mesto Amsterdam – je marihuanou známe, predaj drogy na rekreačné účely tam nie je povolený. Konzumáciu marihuany v známych coffee shops, kde je vstup povolený len osobám nad 18 rokov, však úrady vo veľkom tolerujú.
Na Slovensku je stále nelegálna aj konzumácia marihuany a za jej pestovanie hrozia vysoké tresty.