TAIPEI, BRATISLAVA. V hlavnom meste Taiwanu sa ešte len začínala výstavba kedysi najvyššej budovy sveta, mrakodrapu Taipei 101, keď ostrov 21. septembra 1999 zasiahlo zemetrasenie s magnitúdom 7,6. Udrelo navyše v netradičnej lokalite, v hornatej časti Taiwanu.
Za niekoľko minút si otrasy vyžiadali 2415 obetí, ďalších 11-tisíc ľudí bolo zranených a vyše stotisíc budov sa úplne zrútilo alebo bolo vážne poškodených.
Podobne silné otrasy zasiahli Taiwan v stredu ráno opäť. Ale 25 rokov po ničivom zemetrasení si vyžiadali zatiaľ deväť obetí a asi tisícku zranených.
Dôvodom nie je len iné epicentrum východne od ostrova. Ale aj to, že Taiwan sa z tragédie v roku 1999 poučil a zmenil stavebné normy.
V krajine sú však stále ohrozené najmä staršie obytné budovy, vraví slovenský architekt Štefan Tkáč, ktorý na Taiwane žije.
Stabilizačné gule aj spevnené stĺpy
Štefan Tkáč je z Košíc, na Taiwane žije od roku 2009. Pracuje ako architekt a profesor so zameraním na stavebné inžinierstvo. Keď v stredu o ôsmej ráno otrasy s magnitúdom 7,4 zasiahli ostrov, práve aj s manželkou chystali syna do škôlky.
„Keď vidíte, že vám padajú veci zo stola, ste na vážkach, či utekať, alebo nie. Máme však pravidlo, že kým úplne nelietajú dvere na skrinke, neutekáme a radšej sa skryjeme k zárubni,“ vraví pre SME architekt, ktorý žije na západnom pobreží pri meste Taoyuan.