PORT-AU-PRINCE. Viac než 53-tisíc ľudí utieklo v marci z Haiti za menej ako tri týždne, uvádza utorková správa OSN.
Väčšina z nich ušla pred neutíchajúcim násilím gangov, informuje agentúra AP.
Nemajú dostatočnú infraštruktúru
Predstavitelia OSN sa obávajú, že viac ako 60 percent z nich mieri do vidieckych oblastí na juhu Haiti.
"Humanitárni pracovníci zdôraznili, že tieto oblasti nemajú dostatočnú infraštruktúru a zdroje na zvládnutie veľkého počtu ľudí utekajúcich z Port-au-Prince," povedal hovorca OSN Stéphane Dujarric.
V južných regiónoch sa už nachádza viac ako 116-tisíc Haiťanov, ktorí predtým opustili Port-au-Prince, uvádza správa Medzinárodnej organizácie pre migráciu.
Ľudia začali z trojmiliónového hlavného mesta hromadne odchádzať koncom februára, keď kriminálne gangy spustili sériu útokov na vládne inštitúcie.
Ozbrojenci podpálili policajné stanice, strieľali na hlavné medzinárodné letisko, ktoré je odvtedy zatvorené, a zaútočili na dve najväčšie väznice, odkiaľ oslobodili viac ako 4000 väzňov.
Utekajú cez nebezpečné územia
OSN uvádza, že do 22. marca bolo nahlásených viac ako 1500 mŕtvych a 17-tisíc ľudí bez domova.
Sedemdesiat percent ľudí, ktorí od 8. do 27. marca utiekli z Port-au-Prince, už vtedy nebývalo vo svojich domovoch a žilo u príbuzných alebo v preplnených a nehygienických provizórnych prístreškoch, zistila OSN.
Viac ako 90 percent Haiťanov opúšťalo hlavné mesto v autobusoch cez nebezpečné územia kontrolované gangmi, kde ozbrojenci už v minulosti strieľali na prostriedky verejnej dopravy.
Predseda vlády Ariel Henry oznámil, že abdikuje po vytvorení dočasnej prezidentskej rady, ktorej úlohou bude vybrať nového premiéra a členov kabinetu.
Henry sa na začiatku útokov nachádzal v Keni, kde sa snažil presadiť vyslanie policajných síl z krajiny s podporou OSN, a odvtedy sa pre násilnosti na Haiti nedokázal vrátiť do vlasti.